Čtvrtek 29. října 2020, svátek má Silvie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Pardubický kraj tratí na daních, dostávat by měl o čtvrt miliardy víc

  17:39
Na otázku, proč Pardubický kraj nemá lepší silnice a modernější a lépe vybavenější nemocnice, existuje jednoduchá odpověď. Nemá na to dost peněz. A proč? I proto, že stávající rozdělení daní má ke spravedlivému modelu daleko.

Budova Krajského úřadu v Pardubicích. | foto: Radek Kalhous, MAFRAMAFRA

Kraj Vysočina dostal loni od daňových poplatníků pět miliard 678 milionů korun, sousední Pardubický kraj získal o miliardu a 361 milionů korun méně. Pokud by se peníze dělily podle počtu obyvatel, Pardubický kraj by měl přitom obdržet více než Vysočina, nikoliv méně.

To je ostatně příklad, který hejtman Pardubického kraje Martin Netolický opakuje, kudy chodí. I podle analýzy Sdružení místních samospráv ČR si ale Pardubický kraj stěžuje právem.

Když se na začátku tisíciletí nový model financování krajů připravoval, politici jednotlivých regionů lobbovali za co nejvýhodnější koeficient pro svůj kraj. Tehdy měl kraj Vysočina o dvanáct tisíc obyvatel víc než nyní. 

Analýza

O jak vysoké částky ročně přicházejí jednotlivé kraje?

Středočeský kraj - 1,566 mld. Kč
Jihomoravský kraj - 950 mil. Kč
Moravskoslezský kraj - 263 mil. Kč
Pardubický kraj - 261 mil. Kč
Plzeňský kraj - 214 mil. Kč
Ústecký kraj - 147 mil. Kč

Údaj představuje chybějící částku proti příjmům v roce 2019 ve srovnání se zavedením spravedlivějšího rozdělení daní s ohledem na počet obyvatel a rozsah silniční sítě.

Zdroj: Analýza Sdružení místních samospráv ČR

Naopak v Pardubickém kraji v současnosti žije lidí víc, počet obyvatel překonal hranici 520 tisíc, zatímco sousedé spadli pod 510 tisíc. Na příjmech krajů se to neodrazilo. S nastavením takzvaného rozpočtového určení daní (RUD) nikdo nehýbá, byť je shoda na tom, že pravidla jsou nespravedlivá.

„Nynější model financování krajů je neudržitelný. Kraje získávají prostředky z daňových výnosů podle dvacet let starých údajů, které dávno neplatí. Tyto parametry neodráží aktuální počet obyvatel ani počet kilometrů spravovaných silnic,“ řekl předseda Sdružení místních samospráv ČR Stanislav Polčák.

Sdružení došlo k závěru, že Pardubický kraj patří mezi nejvíce daňově diskriminované regiony. Nepoměr mezi Pardubickým krajem a Vysočinou ale určité vysvětlení má. Vysočina je rozlehlejší region a stará se o přibližně 4,5 tisíce kilometrů krajských silnic, Pardubický kraj jich nemá ani tři tisíce.

Za peníze jedna nemocnice následné péče navíc

Z modelu Sdružení místních samospráv ČR, který zohledňuje počet obyvatel a rozsah silniční sítě, přesto vyplývá, že Pardubický kraj by při spravedlivém dělení daní měl každý rok dostat navíc čtvrt miliardy korun, naopak Vysočina by měla o bezmála stejně vysokou částku přijít.

Za čtvrt miliardy se přitom dá postavit například nová nemocnice následné péče, kterou nyní kraj buduje v Moravské Třebové. 

„Vysočina, která má menší počet obyvatel, ročně získává 1,3 miliardy korun navíc. Když je to od roku 2004 a trvá to šestnáct let, tak máte jasnou odpověď na stav silnic v Pardubickém kraji,“ řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD). 

Nejvíce daňově diskriminované regiony jsou podle Sdružení místních samospráv ČR kraj Středočeský, který by měl podle analýzy dostávat o půldruhé miliardy korun ročně víc, a Jihomoravský, kterému by přibyla miliarda korun ročně.

Pardubický kraj letos využil svoji zákonodárnou iniciativu a navrhl změnu zákona o rozpočtovém určení daní, která by změnila princip rozdělování prostředků mezi kraje zařazením kritéria počtu obyvatel a počtu kilometrů silnic II. a III. třídy.

Obdobnou novelu se snaží v Poslanecké sněmovně prosadit také zástupci Libereckého a Zlínského kraje. Návrhy jsou v prvním čtení, ale současná Sněmovna změnu pravděpodobně neschválí. 

„Argument, že si můžete změnit RUD, ale nedostanete ani korunu navíc, nemůže fungovat. Protože to bude znamenat, že prostě někomu musím ubrat a někomu přidám. Takže ten, komu uberu, to neschválí,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje a poslanec Ivo Vondrák, (nestr. za ANO) v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT1.

Kraje navrhly i posílení rozpočtů tím, že do výčtu sdílených daní chtějí zařadit silniční daň a daň z minerálních olejů. Navrhly i rozdělení deseti procent celostátního hrubého daňového výnosu mezi všechny kraje kromě hlavního města. Vláda s tím však nesouhlasí.

  • Nejčtenější

Muži nařízli značku, aby vytáhli tisícovku. Uspěla až hlídka s vysavačem

Sloupek dopravního značení poničila dvojice mužů, která se v Pardubicích snažila dostat k tisícikoruně. Bankovku...

Výtečník znovu řezal značku kvůli tisícikoruně. Zapomněl, že už tam není

Pardubičtí strážníci měli ve středu dojem déjà vu, když jim operační důstojník nahlásil výjezd, jaký už zažili:...

Prodávali věnce a květiny na hřbitově, policisté rozdali pokuty

Ve středu museli strážníci poslat domů tři prodejce věnců a květin od krematoria v Pardubicích. Stánkaři dostali od...

Žádní chuligáni. Profesionální sprejer rozsvítil domky u železničních přejezdů

Premium Nejdříve vypadaly dva sprejem pomalované domky u železničních přejezdů nedaleko Krouny jako akce šikovných sprejerů,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podivín už potřetí řezal dopravní značku, tentokrát skončil na psychiatrii

Třikrát a dost. Na psychiatrii skončil muž z Pardubic, který se opět vydal poškodit značku do Kunětické ulice. O léčení...

ANALÝZA: Proč Čína v boji s covidem uspěla a Západ se zmítá v chaosu

Premium Zatímco Západ se potýká s druhou vlnou koronaviru, východoasijské země dokázaly virus porazit. Proč tomu tak je? Nejde...

Jsme rozvedení. Ještě nevím, zda se vrátím k dívčímu jménu, říká Koukalová

Premium Nepochopení, odsouzení. Konec vrcholové sportovní kariéry. Hledání práce. A ještě rozvod. Gabriela Koukalová (30) má za...

Dlouhodobý test Mazdy: karoserie se nám rozpadala před očima

Premium Historie provozu této Mazdy sice dokládá, že prevence se vyplatí, ale některé chyby výrobce se napravit nedají....

  • Další z rubriky

Silně opilý řidič zdemoloval kamion s novými auty. Zřejmě při řízení usnul

V noci na středu havaroval opilý cizinec na Pardubicku. Vezl nákladní soupravu naloženou osmi novými auty, škodu...

Tendr na opravu Letního stadionu v Pardubicích začíná podruhé, potrvá měsíc

Pardubice znovu vyhlásí výběrové řízení na modernizaci Letního stadionu. Minulý týden o tom rozhodla městská rada....

Developer chce v Chrudimi dokončit bytový komplex. Bude vysoký, vadí lidem

Developer Milan Kušta požádal stavební úřad o povolení vybudovat druhou část bytového komplexu Kopanický Mlýn v...

Darovaná silnice změnila číslo, značky nepustí kamiony z D11 do vesnic

Roky trval boj pěti obcí na Pardubicku za to, aby se zbavily projíždějících kamionů od dálnice D11 na Prahu. Snaha...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Česko je bohatší než Itálie a Španělsko, možná předběhne i Japonsko

Nejnovější data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že Česká republika je poprvé ve své novodobé historii bohatší než...