Peníze jdou do nemocnic, Pardubický kraj schválil rozpočet

  14:21aktualizováno  14:21
Zastupitelé Pardubického kraje v úterý schválili rozpočet, který slibuje zahájení velkých investic, ale přesto zůstává v přebytku 181 milionů korun. Kraj se pustí především do modernizace svých zanedbaných nemocnic.

Jednou z největších investic bude centrální urgentní příjem, který začne vznikat v Ústí nad Orlicí. | foto: Vizualizace Pardubický kraj

Tichá ulice Jana a Josefa Kovářů v Ústí nad Orlicí se k malé radosti tamních obyvatel změní. Právě tam příští rok začne vyrůstat nový urgentní příjem Orlickoústecké nemocnice, který by měl stát kolem 360 milionů korun a posunout toto zdravotnické zařízení na podzim roku 2020 do vyšší ligy.

Patrně největší krajskou investici tohoto volebního období umožní rozpočet, který schválili krajští zastupitelé na svém výjezdním zasedání v Moravské Třebové.

Plánované příjmy rozpočtu jsou necelé 4,529 miliardy korun a výdaje 4,348 miliardy.

„Stejně jako v předchozích letech se snažíme nastavit krajský rozpočet konzervativním způsobem a příliš neriskovat tím, že bychom schválili záporné saldo a poté v průběhu roku horko těžko hledali prostředky na některé investiční akce,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Proto je podle něj rozpočet přebytkový a zaměřený na investice. „Celkově se dostáváme do přebytku 181 milionů korun, které v průběhu roku společně s předpokládaným zvýšeným inkasem daní zapojíme znovu do investic ve všech oblastech,“ řekl hejtman.

Kraj dá příští rok první peníze i na další velké akce ve zdravotnictví. Na přípravu stavby nové Nemocnice v Moravské Třebové, jejíž cena se může vyšplhat až na čtvrt miliardy korun, a na centrální příjem pardubické nemocnice, kde se náklady budou pohybovat pravděpodobně kolem dvou miliard korun.

Největší chystané investice

  • Stavba centrálního příjmu Orlickoústecké nemocnice
  • Zahájení stavby nové budovy Nemocnice následné péče v Moravské Třebové
  • Investice do Zámku Pardubice
  • Podpora dostavby Letiště Pardubice - parkoviště a druhé patro terminálu
  • Investice do oprav silnic druhé a třetí třídy 
  • Podpora stavby provozní budovy tvrze Bouda
  • Podpora zahájení opravy Larischovy vily

Vedle v podstatě povinných investic do rozbitých silnic druhé a třetí třídy kraj podpoří například zahájení stavby provozní budovy tvrze Bouda nebo investice spojené se Zámkem Pardubice a Východočeským muzeem.

Zastupitel KSČM Václav Snopek však upozornil, že stav silnic druhé třídy a třetí třídy se příliš nezlepšuje.

„Investovali jsme v minulosti obrovské peníze, ale tyto silnice už zase potřebují opravu,“ uvedl Snopek. Chtěl vědět, jak kraj zajistí potřebné prostředky, aby dál nefungovalo toto „perpetuum mobile“.

Hejtman uvedl, že asociace krajů podporuje změnu zákona o Státním fondu dopravní infrastruktury tak, aby kraje nemusely každý rok čekat, zda a kolik peněz jim z Prahy na silnice přijde.

Spor o terminál je nejspíše u konce

Do cíle se blíží také několik let trvající přetahování zástupců kraje a Pardubic o to, jak má vypadat nový terminál na pardubickém letišti, které provozuje firma East Bohemian Airport (EBA), vlastněná společně městem a krajem, který má třetinový podíl.

Město si nakonec prosadilo nejen stavbu samotného terminálu, ale teď i dostavbu jeho druhého patra a parkoviště. Na druhou stranu kraj si dal podmínku, že to bude stát méně peněz.

„Finančně podpoříme rozumnou dostavbu druhého patra terminálu samotného. Pro nás je limitní částka za všechny projekty 45 milionů korun bez DPH, což pro nás dle podílu činí 15,3 milionu korun,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Ještě v roce 2014 činilo zadlužení kraje přes dvě miliardy korun, loni to byla jen miliarda, letos se krajský dluh ale vyhoupl na jednu a čtvrt miliardy korun.

Podle výhledu rozpočtu Pardubického kraje do roku 2021, který schválili zastupitelé, by zadlužení mělo do pěti let klesnout k hranici sto milionů korun. To se samozřejmě nestane právě kvůli investicím do zdravotnictví. Na modernizaci pardubické nemocnice si kraj bude muset půjčit.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Chomutov v problémech, Jágr trefil Kladnu výhru. Pardubice také slaví

Jaromír Jágr se spoluhráči z Kladna slaví vítězství v baráži.

Kladno díky dvěma brankám Jaromíra Jágra porazilo v 7. kole baráže Chomutov 3:1 a odskočilo mu v tabulce o hokejovou...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Barážová proměna. Teď je v Pardubicích veselo. Ale co za rok?

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

Ne každý horor má šťastný konec. Hokejistům Pardubic se však této přízně osudu tentokrát dostalo. Hluboká výsledková...

Žena si zabouchla byt a volala policisty, dveře před nimi otevřel pes

Pes zvládl zabouchnuté dveře otevřít.

Kuriózní případ si připsali strážníci a policisté v Pardubicích. Přijeli na pomoc ženě, která si doma zabouchla klíče...

Další z rubriky

Pardubický kraj i města odmítají mýtné na silnici z Hradce do Mohelnice

Ilustrační snímek

Pardubický kraj souhlasí s vybíráním mýtného od roku 2020 jen na silnici I/37 mezi Hradcem Králové a Pardubicemi....

Žena si zabouchla byt a volala policisty, dveře před nimi otevřel pes

Pes zvládl zabouchnuté dveře otevřít.

Kuriózní případ si připsali strážníci a policisté v Pardubicích. Přijeli na pomoc ženě, která si doma zabouchla klíče...

Policie žádá úpravu rizikové silnice, místní vidí problém v řidičích

Nebezpečná část silnice mezi Letohradem a Ústím nad Orlicí.

Policie požádala oficiálním dopisem Pardubický kraj, aby něco provedl se silnicí mezi Letohradem a Ústím nad Orlicí,...

Najdete na iDNES.cz