Pardubický kraj plánuje partnerství s čínským regionem lidnatým jako KLDR

  9:00aktualizováno  9:00
Pardubický kraj se chystá uzavřít partnerství s čínskou provincií Jilin na severovýchodě země, která má přes 27 milionů obyvatel. Jde tak ve stopách ostatních krajů. Výsledky těchto nerovných svazků jsou však spíše rozpačité.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Pardubice sní o tom, že se jednou stanou stotisícovým městem. Čchang-čchun, hlavní město provincie Jilin, které bude novým partnerem Pardubického kraje, uvažuje v jiných měřítcích.

Žije v něm totiž asi tři a půl milionu lidí. Samotná provincie Jilin má přes 27 milionů obyvatel, tedy více než Česko, Maďarsko a Slovensko dohromady.

Podnikatelé a politici v Pardubickém kraji přesto věří, že spojenectví obou regionů dává smysl.

Krajští radní už doporučili zastupitelům schválit memorandum o spolupráci, které má náměstek hejtmana Michal Kortyš podepsat přímo v Čchang-čchunu, kam osmnáctičlenná delegace složená především z podnikatelů odlétá 21. srpna.

Podnikatelé si myslí, že kontakty s Čínou jsou investicí do budoucna a nelze od nich čekat okamžité výsledky.

„Je to běh na dlouhou trať, ale pevně věřím, že se něco chytne,“ řekl šéf krajské hospodářské komory Pardubického kraje Jiří Doležal.

Dodal, že Pardubický kraj je poslední v zemi, který nemá uzavřené partnerství s čínskou provincií. Čínští partneři přitom podle něj o spolupráci dlouhodobě stáli.

Podle textu memoranda budou obě strany „poskytovat součinnost při navazování kontaktů mezi hospodářskými subjekty Provincie Jilin a Pardubického kraje“.

Nový partner kraje: čínská provincie Jilin

(V překladu Les přinášející štěstí) je provincie na severovýchodě Číny. Počet obyvatel přesahuje 27 milionů, rozlohu má 187 tisíc kilometrů čtverečních. Podle Wikipedie je významným producentem obilovin, živočišné výroby a zpracovatelského průmyslu zemědělských plodin. Je to jedna ze dvou čínských provincií, které sousedí se severní Koreou, a tak raketové hrátky Kim Čong-una se světem místní sledují s jistou nervozitou. Třeba list Jilin Daily před dvěma roky zveřejnil sérii článků, v nichž obyvatele detailně informoval o tom, jak postupovat při jaderném útoku.

„Memorandum musím předložit zastupitelstvu ke schválení, uvidíme, co z té cesty vyplyne, kolegové z hospodářské komory tvrdí, že investičních příležitostí tam může být celá řada. Jsem realista, nemyslím, že by kraje sehrávaly nějakou důležitou roli v investicích,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Pardubice, které by měla v Číně reprezentovat radní Ludmila Ministrová, se pokusí přilákat zájem čínských investorů o hokej či dostihy.

Pardubická TOP 09 se po zveřejnění zprávy o chystaném partnerství s čínskou provincií proti tomu ozvala. V tisková zprávě napsala, že zásadně nesouhlasí se sháněním peněz pro hokej a dostihy právě v Číně, jak hodlá  bývalá členka TOP 09 Ludmila Ministrová.

„Čínský režim považujeme za zcela nedemokratický a jeho investice mají spíš vlivový než podnikatelský charakter,” uvedl předseda místní regionální organizace TOP 09 Michal Sláma.

Doležal si myslí, že lze nastartovat spolupráci mezi univerzitami v Pardubicích a Čchang-čchunu. „Obě jsou, pokud jde o počet studentů, stejně velké, obě mají ekonomickosprávní fakultu a fakultu filozofickou. Myslím si, že v tomto případě by výměna studentů mohla dobře fungovat,“ uvedl Doležal.

Zkušenost některých krajů ukazuje, že spolupráce s Číňany většinou začíná velkými slovy, ještě většími plány a sliby, tím to ale často i končí. Například radní Olomouckého kraje loni rozhodli o ukončení záštity nad činností Ekonomického a obchodního koordinačního centra v čínské provincii Fu-ťien, protože chyběly výsledky.

Už pátý rok spolupracuje Kraj Vysočina s čínskou provincií Hubei. Zástupci kraje i měst zavítali v letech 2015 a 2016 do Číny, nadšení z nich postupně vyprchalo. Třeba Jihlava doufala, že na východě získá peníze do hokejové Dukly. Nebylo z toho nic.

Hejtman Martin Netolický uvedl, že chystané partnerství nezmění nic na tom, že Pardubický kraj pravidelně vyvěšuje tibetskou vlajku. „Tibetská vlajka bude vždy viset, máme na to usnesení rady, vychází to i z přesvědčení nás všech,“ řekl Netolický.

Provincie Jilin leží na severovýchodě Číny.

Provincie Jilin leží na severovýchodě Číny.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Na příjezdu do Pardubického kraje vítají řidiče hrboly a propadlé krajnice

Velký rozdíl v kvalitě silnic je patrný na silnici II/298 mezi Býští a...

Že právě přijeli do Pardubického kraje, poznají řidič na silnicích II. třídy okamžitě. Za cedulí na ně čeká v drtivé...

Druhá liga: Dukla přehrála Brno, Jihlava klopýtla a vedou Pardubice

Momentka ze zápasu Jihlava - Dukla.

Fotbalisté Dukly Praha zvítězili ve šlágru 5. kola druhé ligy nad Brnem 2:1. Jediný sestupující z minulé sezony...

Muž stanoval v kukuřičném poli, proud bral z lampy veřejného osvětlení

Stanoviště v kukuřičném poli s načerno nainstalovanou přípojkou.

Komfortní obydlí i s elektřinou si v kukuřičném poli u Pardubic zřídil muž bez domova. Hlídka strážníků si podezřelého...

Další z rubriky

Po pádu sochy, která zabila dítě, Svitavy zrušily letošní setkání řezbářů

Již ukotvené a nainstalované sochy z minulých ročníků.

Jubilejní desátý ročník setkání řezbářů se letos ve Svitavách neuskuteční. Muzeum a město akci zrušily kvůli loňské...

Závodiště opanuje hafling. Malí i velcí koně budou přes víkend v akci

HONÁK. Jezdec žene stádo koní Haflingů na pastvu na největší evropské chovné...

Na pardubickém závodišti se po celý víkend koná druhá nejvýznamnější akce po Velké pardubické - mezinárodní výstava...

Mrtvý z mělkého hrobu na Svitavsku byl Moldavan, zabil ho jeho krajan

Ilustrační snímek

Kriminalisté objasnili násilnou smrt muže, jehož mrtvolu ve značném stadiu rozkladu našla loni u Bystrého na Svitavsku...

Najdete na iDNES.cz