Kraj zvýší měsíční odměny manažerům svých nemocnic

  12:12aktualizováno  12:12
Manažeři Nemocnice Pardubického kraje, největší společnosti v regionu, dostanou přidáno. MF DNES to zjistila díky žádosti o důvodovou zprávu z jednání krajské rady. Politici jsou s prací tříčlenného představenstva spokojeni.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Pardubický kraj

Trojice šéfů Nemocnice Pardubického kraje bude dostávat o dvacet až třicet tisíc korun víc než dosud. Rozhodla o tom krajská rada.

Tomáš Gottvald, předseda představenstva společnosti spravující pět nemocnic, bral dosud 135 tisíc korun, nově to bude 165 tisíc, polepší si i zbylí dva členové představenstva František Lešundák a Vladimír Ninger ze 120 tisíc na 140 tisíc korun.

„Zvýšili jsme odměny členům představenstev, protože jim asi pět let nebyly navyšované,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Manažeři přitom mohou počítat i s dalšími ročními odměnami, pokud se jim daří. Například v roce 2016, ze kterého má MF DNES k dispozici údaje, obdrželi všichni tři členové představenstva za dobré výsledky společnosti přes 400 tisíc korun. Samozřejmostí je osobní auto, služební tablet i mobil značky Apple, stejně tak i počítač Toshiba. 

Většina krajů platy ředitelů krajských nemocnic vůbec nezveřejňuje nebo odkazuje tazatele přímo na akciové společnosti, které samozřejmě nemají velký zájem o výši manažerských platů veřejnost informovat. Že někdy mohou být odměny nepřiměřené, se ukázalo na jaře roku 2017 v Jihočeském kraji

Vysoké odměny pro manažery tehdy zavinily rozpad krajské koalice a stály židli tehdejšího hejtmana Jiřího Zimolu z ČSSD. O křeslo přišel i tehdejší šéf představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Martin Bláha, který dostával přes 600 tisíc korun měsíčně.

Roithová si řekla o 150 tisíc měsíčně, to je prý adekvátní

Nová předsedkyně představenstva Jihočeských nemocnic Zuzana Roithová pak osekáním odměn ušetřila 24,5 milionu korun.

„Přála jsem si, aby můj plat nebyl vyšší, než mají předsedové představenstev srovnatelných zdravotnických akciových společností v Česku. Proto jsem navrhla změnu smlouvy, kde je snížení o 30 tisíc na dnešních 150 tisíc měsíčně,“ uvedla Roithová před rokem.

Nemocnice v Pardubickém kraji každoročně produkovaly kolem sto milionů korun ztráty, kterou dříve či později doplatil Pardubický kraj. Už v roce 2015 ale měly vyrovnané hospodaření a od té doby se jim z pohledu čísel relativně daří. To také krajští politici opakovaně oceňují. Nemocnice Pardubického kraje s obratem 4,1 miliardy korun a s přibližně 4 600 zaměstnanci patří mezi desítku největších nemocnic v České republice. 

Společnost provozuje pět nemocnic - v Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Chrudimi, Litomyšli a ve Svitavách. Největší investice chystá v Pardubicích a v Ústí nad Orlicí. V obou nemocnicích vzniknou nové pavilony sloužící jako centrální urgentní příjem. Náklady se budou blížit ke dvěma miliardám korun.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Slušný člověk a milující otec, nechápou lidé vraždu dítěte v Pardubicích

Ulice v pardubické čtvrti Studánka, kde zemřelo dítě násilnou smrtí. (13....

Po fasádě vícegenerační oranžové vilky se pne víno. Před garáží stojí osobní auto. Je to ale jen zdání poklidného...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Sedmiletý řidič vzal kamaráda na projížďku autem, ujeli tři kilometry

Kluci mladší deseti let sebrali rodičům ve Svitavách auto, další nabourali.

Sedmiletý chlapec sebral rodičům klíčky od auta, se kterým boural hned při výjezdu z parkoviště ve Svitavách. S ještě...

Další z rubriky

Dynamo zrušilo post generálního manažera. Salfický zůstane, vrací se Tybor

Dušan Salfický

Dozorčí rada HC Dynamo Pardubice schválila v pondělí večer novou organizační strukturu hokejového klubu. Už v ní...

Města se připravují na sucho, vodu už nechtějí nechat jen tak odtéct

Téměř vyschlá přehrada Pařížov na řece Doubravě. (7.8.2018)

Boj se suchem nabírá na obrátkách i ve městech v Pardubickém kraji. Budou méně často sekat trávu, vybudují nové vodní...

Inspiroval Foglara při psaní Rychlých šípů, teď vydal knihu hlavolamů

Chemik Ing. Jindřich Hojer, CSc. inspiroval spisovatele Jaroslava Foglara k...

Čtyřiadevadesátiletý Jindra Hojer, který byl pro Jaroslava Foglara inspirací pro jednu z postav komiksového seriálu...

Najdete na iDNES.cz