Kraj zvýší měsíční odměny manažerům svých nemocnic

  12:12aktualizováno  12:12
Manažeři Nemocnice Pardubického kraje, největší společnosti v regionu, dostanou přidáno. MF DNES to zjistila díky žádosti o důvodovou zprávu z jednání krajské rady. Politici jsou s prací tříčlenného představenstva spokojeni.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Pardubický kraj

Trojice šéfů Nemocnice Pardubického kraje bude dostávat o dvacet až třicet tisíc korun víc než dosud. Rozhodla o tom krajská rada.

Tomáš Gottvald, předseda představenstva společnosti spravující pět nemocnic, bral dosud 135 tisíc korun, nově to bude 165 tisíc, polepší si i zbylí dva členové představenstva František Lešundák a Vladimír Ninger ze 120 tisíc na 140 tisíc korun.

„Zvýšili jsme odměny členům představenstev, protože jim asi pět let nebyly navyšované,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

Manažeři přitom mohou počítat i s dalšími ročními odměnami, pokud se jim daří. Například v roce 2016, ze kterého má MF DNES k dispozici údaje, obdrželi všichni tři členové představenstva za dobré výsledky společnosti přes 400 tisíc korun. Samozřejmostí je osobní auto, služební tablet i mobil značky Apple, stejně tak i počítač Toshiba. 

Většina krajů platy ředitelů krajských nemocnic vůbec nezveřejňuje nebo odkazuje tazatele přímo na akciové společnosti, které samozřejmě nemají velký zájem o výši manažerských platů veřejnost informovat. Že někdy mohou být odměny nepřiměřené, se ukázalo na jaře roku 2017 v Jihočeském kraji

Vysoké odměny pro manažery tehdy zavinily rozpad krajské koalice a stály židli tehdejšího hejtmana Jiřího Zimolu z ČSSD. O křeslo přišel i tehdejší šéf představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Martin Bláha, který dostával přes 600 tisíc korun měsíčně.

Roithová si řekla o 150 tisíc měsíčně, to je prý adekvátní

Nová předsedkyně představenstva Jihočeských nemocnic Zuzana Roithová pak osekáním odměn ušetřila 24,5 milionu korun.

„Přála jsem si, aby můj plat nebyl vyšší, než mají předsedové představenstev srovnatelných zdravotnických akciových společností v Česku. Proto jsem navrhla změnu smlouvy, kde je snížení o 30 tisíc na dnešních 150 tisíc měsíčně,“ uvedla Roithová před rokem.

Nemocnice v Pardubickém kraji každoročně produkovaly kolem sto milionů korun ztráty, kterou dříve či později doplatil Pardubický kraj. Už v roce 2015 ale měly vyrovnané hospodaření a od té doby se jim z pohledu čísel relativně daří. To také krajští politici opakovaně oceňují. Nemocnice Pardubického kraje s obratem 4,1 miliardy korun a s přibližně 4 600 zaměstnanci patří mezi desítku největších nemocnic v České republice. 

Společnost provozuje pět nemocnic - v Pardubicích, Ústí nad Orlicí, Chrudimi, Litomyšli a ve Svitavách. Největší investice chystá v Pardubicích a v Ústí nad Orlicí. V obou nemocnicích vzniknou nové pavilony sloužící jako centrální urgentní příjem. Náklady se budou blížit ke dvěma miliardám korun.

Nejčtenější

Páry ve školní kuchyni odsávala třicet let atrapa, prošla i revizí

Vzduchotechnika v jídelně Základní škola Felberova ve Svitavách nemá přisávání...

Personál jídelny Základní školy Felberova ve Svitavách od roku 1990 připravoval jídla v domnění, že páru nad...

V Pardubicích se srazily autobus a osobní auto, záchranáři ošetřili 13 lidí

V pardubické městské části Dražkovice se srazil autobus s osobním autem. (22....

V pardubické místní části Dražkovice se v pátek v podvečer srazil autobus s osobním autem. Záchranáři na místě ošetřili...

Ředitelka stavební školy volala na žáky policii, rodiče si stěžují

Dětská bitka

Kvůli rvačce zavolala ředitelka pardubické stavební průmyslovky na agresivní žáky loni v prosinci hned dvakrát policii....

Pardubická třetina hrůzy. Byla mi hanba tam stát, utrousil trenér Lubina

Pardubický trenér Ladislav Lubina udílí svěřencům pokyny během utkání s Hradcem...

Hráli tak špatně, že diváci po druhé třetině začali hromadně odcházet. Hokejisté Pardubic po čtyřiceti minutách zápasu...

Vary dominovaly v Litvínově, Chomutov smetl Pardubice a zůstává ve hře

Karlovarský Ondřej Beránek (vpravo) překonává Michaela Petráska z Litvínova.

Který z extraligových celků doplní Pardubice v baráži? Tato otázka zůstává i po 3. kole skupiny o udržení...

Další z rubriky

Kočáry i pohřebák. Vysoké Mýto představuje prvního českého karosáře Brožíka

Model Packard Six byl vyráběn v americkém Detroitu letech 1925 – 1928 a celkem...

Unikátní expozici připravili pro letošní rok ve vysokomýtském Muzeu českého karosářství. Návštěvníci tam naleznou...

S dražším parkovným pardubičtí zastupitelé asi přijdou o parkovací karty

Ilustrační snímek

Zástupci opozičních Pirátů navrhují, aby pardubičtí zastupitelé přišli o parkovací kartu, která je opravňuje odstavit...

Páry ve školní kuchyni odsávala třicet let atrapa, prošla i revizí

Vzduchotechnika v jídelně Základní škola Felberova ve Svitavách nemá přisávání...

Personál jídelny Základní školy Felberova ve Svitavách od roku 1990 připravoval jídla v domnění, že páru nad...

Najdete na iDNES.cz