Nemocnice se léta vyhýbá soutěži, a tak platí vysoké ceny za jídlo

  13:37aktualizováno  13:40
Pardubická nemocnice se v minulých letech vyhnula vyhlášení výběrového řízení na stravování. S dosavadním dodavatelem přitom uzavřela smlouvu už v roce 2001. O zajímavý kontrakt firma minimálně do roku 2020 nepřijde.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dozorčí rada Pardubické nemocnice dostala před šesti lety na stůl analýzu, podle níž zdravotnické zařízení přichází o miliony korun, neboť cena za jídlo od společnosti Multi-Catering je zbytečně vysoká. Minimálně ve srovnání s náklady na stravování v ostatních čtyřech nemocnicích.

Nespokojenost tehdy vyjádřil i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. V dotaznících si pacienti stěžovali i na kvalitu. Přesto veřejnou soutěž na nového dodavatele nemocnice nikdy nevyhlásila.

Na jednoduchou otázku, proč se o zajištění stravy v Pardubicích nesoutěžilo, vedení nemocnice MF DNES minulý týden neodpovědělo. Konstatovalo jen, že změnu stravování aktuálně řeší.

„Současná jídelna bude muset přibližně v roce 2020 ustoupit stavbě nového centrálního urgentního příjmu a v návaznosti na tento projekt se připravují plány na rekonstrukci stávající kuchyně,“ uvedla mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Před šesti lety tehdejší ředitel Pardubické nemocnice Tomáš Gottvald vysvětloval, že smlouva s cateringovou společností byla sepsána tak, že byla prakticky nevypověditelná.

„Nešlo to dříve udělat. Stravovací provoz byl financován ze státních prostředků tak, že do konce prosince 2012 platila doba udržitelnosti,“ uvedl Gottvald, v současnosti generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje. Jenže ani po roce 2013 firma Multi-Catering nemusela o zakázku soupeřit s konkurencí.

Za první tři měsíce letošního roku zaplatila Nemocnice Pardubického kraje podle registru smluv za zajištění stravy v Pardubicích společnosti Multicatering 6,7 milionu korun. Původní smlouva veřejná není, podpisy pod ní jsou patrně staré sedmnáct let.

„Veřejná zakázka podle tehdy platných pravidel, na základě které byla uzavřena smlouva se společností Multi-Catering, byla realizována již v roce 2001,“ uvedl krajský radní zodpovědný za zdravotnictví Ladislav Valtr.

Podle radního vhodná chvíle pro soutěž byla, ale už není

Smlouva pak podle něj přešla na Nemocnici Pardubického kraje, která vznikla fúzí pěti nemocnic. Valtr souhlasí, že na stravování měl management vypsat soutěž už kvůli stanovení férové ceny i kvůli vývoji požadavků na kvalitu stravy.

„Pokládal bych to za vhodné a racionální opatření. Nicméně to mělo nastat už někdy v roce 2015 po fúzi. Pominu-li totiž, že toto spadá do výhradní kompetence a zodpovědnosti vedení akciové společnosti, tak vhodná chvíle nyní už dle mého názoru není,“ uvedl Valtr.

Nemocnice totiž plánuje stavbu centrálního urgentního příjmu a s tím související rekonstrukci kuchyně a jídelny. Změní se celý stravovací provoz.

Kdyby nyní hledala nového dodavatele, bylo by to podle Valtra jen na relativně krátkou dobu. „Současný, historicky vzniklý stav sice není ideální, ale jakékoli nové provizorium by v tomto směru mohlo být ještě méně šťastné řešení,“ uvedl Valtr.

Vedení nemocnice uvádí, že soutěž na stravování v nových prostorách možná nakonec vyhlásí.

„Ve hře je jak varianta vypsání nového výběrového řízení, tak možnost, že si bude v Pardubicích Nemocnice Pardubického kraje zajišťovat provoz kuchyně ve své režii,“ uvedla Kateřina Semrádová.

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Pardubická taxislužba pro seniory se chytila, brzy zajede do nových míst

Pardubická penzistka Milada Pavlíková bude Senior taxi využívat k cestám za...

Senioři v Pardubicích budou moci i nadále využívat službu Senior taxi, která funguje už rok pod značkou Vi3. Dobře se...

Muže nebavilo čekat a ujel zmatené manželce, zaměstnal strážníky tří měst

Ilustrační snímek

Strážníky hned ze tří měst Olomouckého a Pardubického kraje zaměstnal osmdesátiletý senior, který zavezl daleko od...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz