ČSOB Pojišťovna: Kupte budovu, zaplatíme nájem a zůstaneme ve městě

  14:10aktualizováno  14:10
Vedení ČSOB Pojišťovny radním navrhlo, že by si mohli budovu v centru Pardubic koupit v roce 2018 s tím, že by firma platila městu několik let nájem. Tím by pořizovací cena domu pro novou centrální radnici klesla o desítky milionů korun. Hlasovat o záměru budou zastupitelé na konci března.

Sídlo ČSOB Pojišťovny v Pardubicích | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Zhruba patnáct pardubických zastupitelů se v úterý vydalo na prohlídku budovy ČSOB Pojišťovny v centru města. Účel návštěvy byl zřejmý - politici chtěli vědět, zda by v administrativním centru mohl jednou být centrální magistrát.

„Dovedu si tam radnici představit, otázkou je, jestli je to priorita města. Máme v plánu hned několik dalších velkých investic a zdá se mi, že jsou důležitější. Třeba opravu stadionů,“ řekl po prohlídce například předseda klubu zastupitelů opoziční ODS Petr Klimpl.

Podobný názor si odnesl i zastupitel za Patrioty Jan Linhart. „Budova je dobře udržovaná a v celku pěkná, v tom by problém nebyl. Otázkou ale je, na kolik by to město všechno vyšlo. Na ta čísla chci ještě počkat, ale už teď vím, že to nebude lehké rozhodování,“ uvedl Linhart.

Politici navíc nebudou mít na nějaké delší přemýšlení čas. Podle náměstka primátora Jana Řehounka se bude o záměru koupit budovu ČSOB pro potřeby radnice hlasovat už na konci března. „Rádi bychom znali názor zastupitelů co nejdříve. Je to složité rozhodnutí jak z pohledu ekonomického, tak i politického,“ uvedl Jan Řehounek.

Pokud sídlo ČSOB město koupí, firma v Pardubicích zůstane

Podle náměstka návštěva splnila svůj smysl i přesto, že se jí z pozvaných 39 zastupitelů zúčastnilo jen 15. Zástupci vedení ČSOB totiž na schůzce oficiálně slíbili, že pokud město dům koupí, určitě postaví nové sídlo společnosti opět v Pardubicích. A o to politici stojí kvůli tomu, aby ve městě zůstalo zhruba 600 pracovních míst.

„Toho závazku si hodně cením, mělo by to politikům usnadnit rozhodování, je to důležitá zpráva,“ řekl Jan Řehounek.

Navíc vedení pojišťovny upravilo nabídku na odprodej budovy způsobem, který by radním měl také vyhovovat. ČSOB by totiž dům prodala Pardubicím už v roce 2018, ale zatím by ji neopouštěla. V praxi by to vypadalo tak, že maximálně do roku 2023 by pojišťovna platila městu nájem 20 milionů korun ročně.

„Kdyby tam ČSOB zůstala šest let, tak by nám zaplatila 120 milionů na nájemném a nám by tak pořizovací cena stavby, odhadovaná na 300 milionů, spadla na 180 milionů. Navíc bychom mohli částku splácet postupně,“ vypočítává Řehounek.

Prodej ČSOB Pojišťovny

Společnost, která má sídlo v Pardubicích a zaměstnává přes 600 lidí, chce postavit novou centrálu. Tu stávající chce prodat městu s tím, že by pak nové sídlo stavěla opět v Pardubicích. V opačném případě může odejít. Radnice by do budovy mohla přemístit agendy, které jsou nyní v 17 domech po celém městě. Firma městu navrhla, že by budovu prodala v roce 2018 a pak by mu platila nájem 20 milionů ročně.

Nabídka je o to zajímavější, že právě v roce 2023 skončí radnici bezplatný pronájem velké kancelářské budovy v bývalém okresním úřadě naproti divadlu, a tak by stejně musela hledat jiné prostory, nebo by musela začít platit.

„Podobná příležitost, jakou je nyní nabídka ze strany ČSOB Pojišťovny, se nemusí v krátkodobém ani střednědobém horizontu opakovat,“ řekl ČTK vedoucí odboru rozvoje a strategie magistrátu Miroslav Čada s tím, že další peníze by městu přinášely příjmy z nájemného od restaurace Bonté a jídelny, které v budově sídlí. Zároveň by radnice mohla časem prodat vlastní vyprázdněné budovy, což by jí vyneslo asi 60 milionů korun.

Jasné tak je, že politiky nečeká vůbec snadné rozhodování, zvláště když se mluví i o tom, že by se nová radnice mohla postavit i v nevyužitých Masarykových kasárnách.

„Počkáme si ještě na odhad ceny budovy ČSOB i na to, kolik by nás stálo stěhování nebo stavební úpravy nové radnice. Po prohlídce ale mám dojem, že by tam důstojné sídlo magistrátu mohlo být,“ dodal náměstek primátora Jabub Rychtecký.

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

Zemědělská laboratoř u Chrudimi má lék na sucho: Zasít hrách a zničit jej

Zemědělci proti suchu sejí hrách, pak jej zničí.

Na poli za Nabočany u Chrudimi vyrostla zemědělská laboratoř. Políčka velikosti domovní chodby s mnoha druhy hrachu,...

Mladíkům hrozí 10 let za bitku ve vězení, podle napadeného za ni nemohou

Vazební věznice Hradec Králové

Pardubický soud začal rozplétat rvačku čtyř chlapců na oddělení mladistvých ve zdejší věznici, která se odehrála v...

Najdete na iDNES.cz