Esa české architektury se pouštějí do proměny pardubického zámku

  9:36aktualizováno  9:36
Více než dva roky bude patřit pardubický zámek stavebním dělníkům. Projekt rozsáhlých změn připravilo trio předních českých architektů Ladislav Lábus, Josef Pleskot a Petr Všetečka, které si najal Pardubický kraj, aby bývalou rezidenci Pernštejnů, v níž sídlí Východočeské muzeum, proměnilo.

Pardubický zámek projde dvouletou rekonstrukcí. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Změny na pardubickém zámku odstartovaly tento týden, a to jak v paláci, tak v hospodářských budovách. Stavební dělníci také dostaví výstavní sály na místě někdejších zámeckých sýpek a vybudují nové expozice.

„Pardubický kraj má z evropského programu ITI pro Hradecko-pardubickou aglomeraci získat 95 milionů korun, vysoutěžená cena stavebních prací je včetně DPH 119 milionů korun,“ řekl náměstek hejtmana zodpovědný za kulturu, majetek a investice Roman Línek.

V zámeckém paláci je třeba vyřešit dlouholeté problémy. V některých místech totiž zatékalo. Navíc připraví prostory pro vybudování nové expozice „Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách“.

Konec rautům v Rytířských sálech

V zámku se také upraví povrchy a podlahy, opraví poškozené části omítek a obnoví kamenické prvky.

Z unikátních Rytířských sálů, na jejichž zdech jsou restaurované ojedinělé malby z 16. století, vymizí rauty a společenská setkání, které se zde dosud konaly - nejrozsáhlejšímu souboru raně renesančních figurálních maleb na sever od Alp výpary z pohoštění neprospívají.

V místě dnešní truhlárny najde prostor expozice Pernštejnské zbrojnice. Oprav se dočká přednáškový sál v přízemí této budovy, v patře pak vznikne pedagogický a výtvarný ateliér.

Nové výstavní sály budou také v dostavbě dvou traktů původních sýpek. Za hospodářskými budovami budou mít své zázemí dílny.

„Stavební práce vycházejí z generelu dlouhodobé prezentace Zámku Pardubice jako pernštejnské rezidence, který jsme dali v minulých letech zpracovat a připomínkovat třem významným českým architektům – Josefu Pleskotovi, Ladislavu Lábusovi a Petru Všetečkovi,“ dodal Roman Línek.

Zejména pod dojmem zdařilých architektonických zásahů prvně jmenovaného v Litomyšli oslovil kraj Pleskota ke spolupráci.

„Pardubice mají nyní se zámkem velmi ambiciózně nakročeno. Je však třeba jít ještě dál. Spojovat historickou podstatu se současným okolním světem. A mně se zdá, že tady v Pardubicích se toto daří. Dokonce víc než v Litomyšli. Přece jen tam je pořád víc svátečno než civilno. V Pardubicích se myslím prosadilo to civilno,“ řekl Josef Pleskot.

Provoz muzea bude omezen jen částečně

Stavební úpravy se také dotknou provozu Východočeského muzea. „Po dobu rekonstrukce plánujeme nechat veřejnosti přístupné expozice Pardubice – příběh města a archeologickou expozici Proti proudu času, do odvolání bude otevřená i expozice skla.

Ještě do 27. ledna mohou návštěvníci zavítat na výstavy Vášeň, čas a sklo a Pardubické proměny,“ oznámil ředitel muzea Tomáš Libánek. „Prohlídky Rytířských sálů a kaple Tří králů skončí 24. února,“ dodal.

I když Rytířské sály nebudou po dobu rekonstrukce přístupné, nabídne letos Východočeské muzeum prohlídky krytu civilní obrany, zámeckého areálu, historického jádra města nebo procházku okolo staveb moderní architektury v Pardubicích.

Novinkou budou od jara prohlídky pro děti, které budou věnované poznání pardubických legend a historického centra a také tajemství krytu civilní obrany.

„Plánujeme i uspořádání některých tradičních akcí, jako jsou muzejní noc, dětský den či divadelní festival Pernštejn(l)ove. Další program budeme pružně připravovat podle harmonogramu stavby,“ upřesnil Libánek.

Jak uvedl, nucené volno jeho podřízené nečeká.

„Budou se věnovat práci se sbírkovým fondem, ale připraví také přednášky na historická, přírodovědná a archeologická témata. Pracujeme na nových expozicích skla a numizmatiky, postupně začneme chystat i výstavy do nových sálů,“ uvedl Libánek.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Neoprávněný vyhazov primáře přijde nemocnici na 11 milionů

Bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení Chrudimské nemocnice...

František Liška byl sedm let primářem chrudimské porodnice jen na papíře. Pracoval v Kolíně a soudil se s nemocnicí, že...

Další z rubriky

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

Okresní nemocnice si dají s investicemi pauzu. Menší špitál má přednost

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Rozhodnutí krajských politiků postavit novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové s sebou nese i jednu...

V Jablonném nad Orlicí se srazilo auto s vlakem, řidič přehlédl výstrahu

Řidič auta podle prvotních zjištění policie přehlédl blikající světla na...

V Jablonném nad Orlicí se ráno střetlo osobní auto s projíždějícím vlakem. Řidič auta podle zjištění policistů přehlédl...

Personal Consult s.r.o.
Specialista objektového programování C# (P4512)

Personal Consult s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz