Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Epidemie snížila provoz aut, loni tak měli v Pardubicích čistší ovzduší

  14:07
Podle měření byl loni v Pardubicích nejčistší vzduch za poslední roky. Z velké části díky značnému utlumení automobilové dopravy kvůli pandemii koronaviru. Horší ale je, že letos dnů s překročenými limity prachu už zase přibývá.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

To, že loni se lidé koronaviru báli mnohem více a na jaře daleko úzkostlivěji dodržovali všechna omezení, je známá věc.

Ovšem dá se to doložit i přesnými čísly. A to i z oborů, které na první pohled s pandemií nesouvisí. Třeba z měření kvality vzduchu v Pardubicích. 

„Minulý rok k nám byl – alespoň z hlediska kvality ovzduší – mimořádně milosrdný,“ uvedl bývalý inspektor kvality životního prostředí a také pardubický zastupitel Miroslav Rubeš. Ten se údaji z měřicích stanic zaobírá roky a v těch loňských našel zajímavou souvislost s opatřeními proti šíření nákazy.

„Koncentrace polétavého prachu o velikosti částic do 10 mikrometrů na metr krychlový se označují jako PM10. Jeho čtyřiadvacetihodinový imisní limit pro ochranu zdraví činí 50 mikrogramů na metr krychlový. Tato hodnota nebyla v roce 2020 dodržena jen v pěti případech. O rok dříve došlo k 11 překročením. Povolených je 35 překročení ročně,“ uvedl Rubeš s tím, že výrazný pokles překročení limitu prachu jednoznačně souvisí s menším provozem v ulicích. 

„Už několik let jsou hlavními zdroji znečišťování ovzduší spalovací motory dopravních prostředků. Negativně ale ovlivňují kvalitu ovzduší i elektrárny, technologické zdroje továren nebo kotle na vytápění domácností,“ doplnil bývalý pardubický komunální politik.

Snížení mobility pomáhá i při opravě nadjezdu

To, že doprava nedosahuje intenzity před začátkem pandemie, je jasné každému, kdo občas sedne v Pardubicích do auta. Úbytek aut potvrzuje i chytrý systém řízení dopravy, který Pardubice na sklonku minulého roku začaly instalovat na křižovatky. 

Ten nyní například pomáhá při uzavření nadjezdu Kyjevská u nemocnice. Původně měli odborníci strach z kolapsu dopravy, ale vlastně vše probíhalo v klidu. 

„Nestalo se vůbec nic, 6 000 aut, která obvykle přes most jezdila, pohltilo město úplně bez problémů. V tomto nám nahrává covid, intenzita aut je snížena až o 30 procent proti předcházejícímu stavu,“ komentoval situaci náměstek primátora Petr Kvaš z ODS.

Nicméně i na monitoringu ovzduší je patrné, že loni touto dobou byla intenzita dopravy ještě mnohem nižší. Dokazuje to i fakt, že limity prachu jsou nyní překračovány mnohem častěji. 

„Již dnes je zřejmé, že tak nízký počet překročení limitní hodnoty polétavého prachu jako v minulém roce se letos nebude opakovat. Za první dva měsíce roku 2021 byl totiž limit překročen už po dobu devíti dní,“ uvedl Rubeš s tím, že kvalitu vzduchu dlouhodobě monitorují stanice na Dukle a v Rosicích nad Labem. 

„Ale v blízkosti dopravně zatížených silnic, kde se pohybují i chodci, se kvalita ovzduší neměří,“ doplňuje s odkazem na to, že třeba u Paláce Pardubice bude situace s prachem ještě mnohem horší.

Loňské jarní snížení dopravy podle České televize dokládají i data ze sčítačů na dálnicích a silnicích první třídy. Loni se doprava v březnu skokově propadla o 50 procent, nyní se až do uzávěry okresů jednalo maximálně o dvacetiprocentní pokles oproti době před covidem.

V Pardubicích ale loni také extrémně pršelo. Právě na východě Čech spadlo během roku 2020 vůbec nejvíce vody v celé České republice a to mělo přímý vliv na pokles hodnot přízemního ozonu. 

„Hodnota osmihodinového cílového imisního limitu přízemního ozonu, který činí 120 mikrogramů na metr krychlový, byla v minulém roce překročena pouze v 9 případech. V roce 2019 přitom došlo hned ke 23 překročením. Ke zvýšení koncentrací přízemního ozonu dochází v létě při vyšší teplotě vzduchu,“ popsal jednu z mála výhod chladnějšího a deštivého léta Miroslav Rubeš.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Pardubickém kraji se volí v obvodech Pardubice a Ústí n. O.

Miluše Horská, Petr Šilar, Jakub Rychtecký, Štěpánka FraňkováMartin Charvát, Petr Fiala, Vladimír Ninger, Daniel Brýdl

  • Nejčtenější

Na poštu přišly balíky s včelami, začaly vylétávat z poškozených krabic

Netradiční zásah měli ve středu ráno hasiči na jedné z pardubických pošt. Někdo poslal balíky plné živých včel. Zásilka...

Závěrečný útok nevyšel. Basketbalisté zdolali Bosnu, chtěli ale víc

Sice výhra, ale s hořkou příchutí. Čeští basketbalisté v kvalifikaci o postup na mistrovství světa v roce 2023 v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aktivisté narušili koncert k předsednictví. Jsou zadržení, vypovídat odmítají

Dva aktivisté v pátek večer v Litomyšli na Svitavsku narušili koncert k zahájení předsednictví Česka v Radě EU. Během...

Obří obchodní centrum počká, firma dala Pardubicím čas na dostavbu nádraží

Zhruba ještě rok bude sloužit stávající autobusové nádraží v Pardubicích. To je výsledek dohody mezi zástupci radnice a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

Můj syn je blázen, říká Redlova matka. Kam až sahají majetky vlivné rodiny

Premium Kdo jsou Redlovi? MF DNES přináší reportáž z místa, odkud pochází klíčová postava korupční kauzy hnutí STAN Michal Redl...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

  • Další z rubriky

Vedro otrávilo rybník, desítky kachen hynou kvůli botulotoxinu

V Újezdu u Sezemic na Pardubicku řeší veterinární správa spolu s policií poměrně závažný problém. V místním rybníku se...

Pardubické letní kino posouvá premiéru Krychliče, vstup je stále zdarma

Od roku 2006 promítá v Pardubicích každé prázdniny letní kino. Tradici nepřerušil ani covid, ani časté stěhování...

Starosta pardubického Svítkova je zase vidět, tentokrát díky knize

Petr Králíček, starosta šestého pardubického obvodu Svítkov. Během volebního období politik, kterého lidé v sousedních...

Aktivisté narušili koncert k předsednictví. Jsou zadržení, vypovídat odmítají

Dva aktivisté v pátek večer v Litomyšli na Svitavsku narušili koncert k zahájení předsednictví Česka v Radě EU. Během...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...