Čára nakreslená umělci se podobá dopravnímu značení, malování úřad zatrhl

  12:44aktualizováno  12:44
Streetartový počin kuriózně pojali umělci v pardubických ulicích. Bílé čáry nakreslené napříč ulicemi, které měl být součástí připravovaného festivalu a výstavy Prázdno x Naplnění, však v městském prostoru nakonec nebudou. Umělci podle úředníků porušili dohodnutá pravidla.

Bílá čára v pardubických ulicích vzbudila u mnohých lidí zájem. | foto: Galerie města Pardubice

O projektu slovenského umělce Martina Vongreje, který se společně s dalšími jedenácti autory zapojil do uměleckého festivalu organizovaného městskou galerií, se bude v Pardubicích asi ještě dlouhou vést mezi lidmi diskuse.

Ve veřejném prostoru se měla mimo jiné objevit čára, respektive kruh symbolicky propojující areál bývalé Prokopky a galerii GAMPA na Příhrádku.

Příprava uměleckého záměru podle vyjádření galerie zabrala několik měsíců a neobešla se bez mnoha jednání a vysvětlování úřadům, které s neotřelým nápadem za určitých pravidel nakonec souhlasily.

Čára například nesměla zasahovat do silnic I., II. a III. tříd, dopravního značení a podobně. Ještě v pondělí a úterý ji umělci stihli nanést vodou ředitelnou barvou za Tyršovými sady, pozornost svojí kousek po kousku odměřovanou linií kružnice získali ještě na Karlovině, až po ulici Sladkovského, kde museli s malováním skončit.

„Můžeme se jen domnívat, jakou roli hrály sociální sítě, kde se kvůli tomu strhl největší humbuk. Povel jsme dostali shora. Ač jsme se celou věc snažili ještě dovysvětlit, diskuse byla natolik zacyklená a v některých situacích až hysterická, nemělo smysl v tom další kroky podnikat,“ řekla kurátorka výstavy Šárka Zahálková.

Povolení k akci vydala radnice městského obvodu Pardubice I. Podle úředníků například čáry neměly být širší jak 10 centimetrů, neměly být zaměnitelné s vodorovným dopravním značením a barva měla být na bázi křídy, kterou lze lehce smýt.

Fotogalerie

„Realizátoři však tyto podmínky nedodrželi a proto je ve středu odbor dopravy magistrátu vyzval k okamžitému odstranění kreseb. Požadoval také, aby do doby, než se tak stane, ukončili další činnost. V případě neodstranění výše zmíněných čar, které jsou zaměnitelné s vodorovným dopravním značením, bude magistrát nucen nechat odstranit kresby a náklady pak organizátorům bude fakturovat,“ uvedl mluvčí magistrátu města Pardubice Radim Jelínek.

Do celé věci byla zapojena i městská policie, která úředníky na nedodržování podmínek upozornila.

„Čáry musí kvůli nedodržení parametrů autor odstranit do pátku 12. července, zákaz platí od středy. Když bychom dnes někoho nachytali, jak neodstraňuje, ale maluje, zabráníme mu v tom,“ řekla mluvčí městské policie Lucie Klementová.

Podle Šárky Zahálkové přerušení jedné z instalací celou výstavu s vernisáží naplánovanou na 16. července nijak neohrozí.

„Účel to z našeho pohledu splnilo, protože to upozornilo na veřejný prostor a dění v něm. Je to jen jedna z několika instalací ve veřejném prostoru. Další vznikají u řeky Chrudimky na hraně bývalého vojenského prostoru,“ řekla programová ředitelka galerie a dodala, že určitý otisk kruhu bude přeci jen k vidění od 16. července do 29. září k vidění v prostorách městské galerie GAMPA.

„Každopádně spolu s účastníky vernisáže celý nezrealizovaný kruh spolu s dalšími realizacemi objedeme na kolech i s doprovodným komentářem,“ dodala Zahálková.

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Muž s pěti žihadly při telefonátu na záchranku kolaboval, pomohl vrtulník

Do hor okamžitě vyrazila pozemní posádka záchranné služby i vrtulník.

V členitém terénu Kralického Sněžníku v sobotu poštípaly včely mladého muže, u něhož se začala okamžitě projevovat...

Letadlu se při startu otevřel kryt kabiny, havarovalo hned na letišti

Nehoda ultralehkého letadla ve Skutči (10. srpna 2019)

Malému letadlu, které v sobotu dopoledne pětapadesátiletý pilot po opravě odvážel z letiště ve Skutči na Chrudimsku, se...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Další z rubriky

Cihelna připomene tuhé boje Rudé armády s nacisty při osvobozování země

Ukázka bitvy na akci v Králíkách.

Nejen na souboj ruského tanku T-34 a německých Pantherů zvou pořadatelé víkendové akce Cihelna 2019, která se bude od...

Sousedská pomoc záchranářů je omezena, na západ kraje přijíždějí později

Záchranáři přijíždějí později.

Čekání na příjezd záchranné služby se lidem na západě Chrudimska nyní prodloužilo. Pokud nejde o život, dojezdové časy...

Peníze pro litomyšlský zámek nakonec pošle stát

Litomyšl, zámek

Pohled na zámecké návrší v Litomyšli je rozpačitý. Zatímco okolí zámku zkrášlilo město za evropské miliony, samotný...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz