„Stejně jako naši předchůdci i my vedeme řadu jednání se stěžovateli na nadměrný hluk z letiště, ale také se samotnými původci hluku. LOM se ke své společenské zodpovědnosti přihlásil a výsledkem je, že daruje městu milion korun,“ potvrdil náměstek primátora Jan Řehounek.
Podmínkou dárce bylo, aby město peníze rozdělilo rovnoměrně mezi hlukem nejvíce zatížené oblasti, tedy Nemošice, Duklu a Svítkov. Starostové příslušných městských obvodů vybrali akce, které chtějí z těchto peněz dotovat.
„Všichni zvolili tak říkajíc investici do dětí. Městský obvod IV peníze využije na financování opravy fasády mateřské školy v Nemošicích, pátému uhradí část nákladů na rekonstrukci dětského dopravního hřiště na Dukle a šestému obvodu na opravu střechy mateřské školy ve Svítkově,“ dodal Řehounek.
Jeho slova potvrzuje třeba Petr Heřmanský, starosta městského obvodu IV, kam spadají i Nemošice. Podle jeho slov se budou peníze velmi hodit.
„Jsme rádi za každou korunu. Dostaneme třetinu z milionu korun. Pro náš obvod je takováto částka hodně. Vrtulníky vadí lidem nejvíc, jsou nejvíc hlučné a nejvíc kritizované. Letadla už nejsou takový problém,“ řekl starosta.
Fasáda nebo hřiště nás hluku nezbaví, říká soused letiště
Jenže ne všichni jsou s takovým výsledkem spokojeni. Velmi aktivně vystupuje proti nadměrnému hluku z letiště například Jan Ilič, který bydlí jen kousek od něj.
„V poslední době jsem se účastnil několika jednání na radnici a mám bohužel dojem, že vedení města jsou naše problémy jedno. Kompenzace milion je sice pěkná, ale v situaci mé rodiny mně nepomůže ani trošku. Nějaká fasáda nebo hřiště mne hluku z vrtulníku nezbaví,“ uvedl Ilič.
Dotčení lidé by měli větší radost, kdyby kompenzace za hluk byla více adresná. Nejsilnější rámus totiž postihuje jen několik rodin z okrajových částí Starých Čívic, Popkovic, Nemošic nebo Nových Jesenčan.
Například starosta šestého obvodu Petr Králíček už před rokem mluvil o tom, že by se dotčeným rodinám měla minimálně snížit daň z nemovitosti.
„Už s předešlým vedením magistrátu jsem mluvil na téma snížení daně z nemovitosti pro lidi, kteří trpí hlukem nejvíce. Je to jednoznačně nejspravedlivější a také nejčistší řešení. Bohužel radní na to nikdy neslyšeli,“ uvedl Petr Králíček.
Firma zaplatí studii hlukového zatížení okolí letiště
Jenže nic takového minimálně nyní na stole není. Radní si naopak pochvalují, že s nimi zástupci letiště, výcvikového centra a armády debatovali na téma odškodnění.
„Jsme rádi, že se vůbec s námi armáda po dlouhých letech začala bavit, že se k tomu přihlásila. Prostřednictvím peněz dává najevo, že svým provozem možná snižuje kvalitu života kolem letiště,“ uvedl Jan Řehounek.
LOM Praha také přislíbil městu Pardubice financování nové studie hlukového zatížení okolí letiště, která by měla vzniknout v příštím roce.
„Velmi si tohoto vstřícného kroku vůči městu vážím. Studie ukáže i to, jak se na hlukové zátěži z letiště podílí právě LOM,“ dodal náměstek Řehounek s tím, že studie vyjde na několik set tisíc korun.