Zakletá Hůrka. Prodej pardubických kasáren je opět odložen

  11:45aktualizováno  11:45
Pardubičtí zastupitelé zrušili i druhou soutěž na prodej bývalých kasáren na Dubině. A to i přesto, že se do ní opět přihlásila jen firma Pernštejn City. Jejím šéfům nepomohlo ani to, že za pozemky nabídli cenu, kterou město chtělo, a fakt, že nikdo jiný o bývalý vojenský areál nestojí.

Zákres plánovaného pardubického sídliště Hůrka do fotografie. | foto: Ateliér Adam první

Důvod? „Jediný zájemce, společnost Pernštejn City, doložil ve veřejné soutěži na developera jeden z požadovaných dokladů pozdě,“ řekl zastupitel za ODS Karel Haas.

Podle něj šlo konkrétně o to, že firma Pernštejn City měla dodat smlouvu se stavební společností, která by byty stavěla. Manažeři se měli zpozdit o osm dní.

„Už to bereme osobně a máme pocit, že si z nás zástupci města dělají legraci. Nikdo jiný evidentně o areál nestojí, my máme v rukou jasný plán, na cenu jsme přistoupili, a stejně nejsme úspěšní. Nechápu to,“ uvedl zástupce firmy Jiří Topolský.

Jeho roztrpčení se dá pochopit. Ještě v listopadu 2016 se totiž zdálo, že firmě město prodá kasárna takzvaně z ruky. Tehdy zastupitelstvo už mělo vlastně jen schválit dohodnutou smlouvu s Pernštejn City, která říkala, že firma městu za pozemky dá 15 milionů korun.

Jenže na poslední chvíli se v sále objevil Dušan Kačmarik z firmy Altis CZ s nabídkovou cenou 20 milionů. „Jako důkaz, že mohu takovou nabídku dát, chci připomenout, že jsem koupil nedávno bytový dům v Ohrazenicích a mám další developerské projekty po celém městě,“ uvedl.

Jenže od té doby se radnici už nikdy neozval. „Pan Kačmarik se do soutěže nezapojil a nijak s námi od té doby nekomunikoval,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Od té chvíle se zastupitelé upnuli na soutěž, a ta se opakovaně nedaří. Celé řízení proto bude nutné zrušit a opakovat potřetí. Podle primátora Martina Charváta byly podmínky soutěže velmi přísné a bude je nutné změkčit.

„Potenciální zájemci by mimo jiné těžko získali úvěr od banky. Chceme připravit měkčí podmínky, abychom v červnu dali zastupitelům nový návrh, jak toto území ještě jednou odsoutěžit,“ řekl Charvát s tím, že nové podmínky se projednají nejspíš v červnu.

Lídr pardubické ODS Karel Haas však nepovažuje soutěž za ztracený čas.  „Ta soutěž určitě byla užitečná, protože jsme se z patnácti milionů korun, kdy to mělo být prodáno z ruky, dostali na 28,5 milionu korun, což je zájemce ochoten zaplatit nyní,“ uvedl Haas.

Topolský: Ofsajdy se nepískají

Město nabízelo Hůrka v soutěži už loni v říjnu, přihlásila se také pouze společnost Pernštejn City, která chtěla stavět bytové domy. Podle hodnotící komise ale nesplnila technické kvalifikační požadavky.

Napodruhé radnice podmínky změkčila, ale k výsledku to stejně nevedlo. Vítěz měl přitom získat právo stavět na ploše 5,5 hektaru a následně pozemky odkoupit.

Za privilegium stavby měl zaplatit minimálně 28,5 milionu korun, což je cena určená znaleckým posudkem. Podmínkou byla i povinnost poskytnout po dobu pěti let 100 bytů pro nájemní bydlení.

„Jsem sportovec, tak to dohraji do konce a přihlásíme se znovu. Trochu hloupé je, že město nehraje podle pravidel. Ofsajdy a zakázaná uvolnění se nepískají, a to se pak špatně hraje,“ řekl Topolský.

Areál Hůrka město vlastní od roku 1999. Část už prodalo podnikatelům, v bývalých kasárenských objektech je například ubytovna, ale i sídla a provozovny firem. Město už několik volebních období řeší, jak dál s areálem naložit. Zvažovalo jeho sanaci a poté prodej.

  • Nejčtenější

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

Matka dítěte s pozdě danými léky jela do tří porodnic. Kraj chce vysvětlení

Vedení kraje chce zjistit, jaké okolnosti předcházely porodu ženy na začátku června v pardubické nemocnici, po němž má...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos s Bartošem. Obhájce spadl na Taxisu

Do cílové rovinky vbíhal na prvním místě, těsně za ním ale spěchali Stretton a Chicname de Cotte. Theophilos však...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Zloděj vykradl z kasiček příspěvky na obnovu sochy, policie jej dopadla

Policie dopadla zloděje, který v Moravské Třebové vykradl kasičky na obnovu sochy Plačící Anny. Pachatel si za krádeže...

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

Sázejícím tipy nevyšly, věřili hlavně loňskému vítězi Velké pardubické

Další díl Velké pardubické už je dopsaný. Spokojeny jsou po něm sázkové společnosti, kterým pomohla smůla loňského...

Voda v rybníce Rosnička je čistá. Velké ryby v ní už nebudou

Voda ve svitavském rybníce loni poznamenaném přírodní pohromou je bez chyby. Expert na sinice však upozorňuje na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz