Zakletá Hůrka. Prodej pardubických kasáren je opět odložen

  11:45aktualizováno  11:45
Pardubičtí zastupitelé zrušili i druhou soutěž na prodej bývalých kasáren na Dubině. A to i přesto, že se do ní opět přihlásila jen firma Pernštejn City. Jejím šéfům nepomohlo ani to, že za pozemky nabídli cenu, kterou město chtělo, a fakt, že nikdo jiný o bývalý vojenský areál nestojí.

Zákres plánovaného pardubického sídliště Hůrka do fotografie. | foto: Ateliér Adam první

Důvod? „Jediný zájemce, společnost Pernštejn City, doložil ve veřejné soutěži na developera jeden z požadovaných dokladů pozdě,“ řekl zastupitel za ODS Karel Haas.

Podle něj šlo konkrétně o to, že firma Pernštejn City měla dodat smlouvu se stavební společností, která by byty stavěla. Manažeři se měli zpozdit o osm dní.

„Už to bereme osobně a máme pocit, že si z nás zástupci města dělají legraci. Nikdo jiný evidentně o areál nestojí, my máme v rukou jasný plán, na cenu jsme přistoupili, a stejně nejsme úspěšní. Nechápu to,“ uvedl zástupce firmy Jiří Topolský.

Jeho roztrpčení se dá pochopit. Ještě v listopadu 2016 se totiž zdálo, že firmě město prodá kasárna takzvaně z ruky. Tehdy zastupitelstvo už mělo vlastně jen schválit dohodnutou smlouvu s Pernštejn City, která říkala, že firma městu za pozemky dá 15 milionů korun.

Jenže na poslední chvíli se v sále objevil Dušan Kačmarik z firmy Altis CZ s nabídkovou cenou 20 milionů. „Jako důkaz, že mohu takovou nabídku dát, chci připomenout, že jsem koupil nedávno bytový dům v Ohrazenicích a mám další developerské projekty po celém městě,“ uvedl.

Jenže od té doby se radnici už nikdy neozval. „Pan Kačmarik se do soutěže nezapojil a nijak s námi od té doby nekomunikoval,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Od té chvíle se zastupitelé upnuli na soutěž, a ta se opakovaně nedaří. Celé řízení proto bude nutné zrušit a opakovat potřetí. Podle primátora Martina Charváta byly podmínky soutěže velmi přísné a bude je nutné změkčit.

„Potenciální zájemci by mimo jiné těžko získali úvěr od banky. Chceme připravit měkčí podmínky, abychom v červnu dali zastupitelům nový návrh, jak toto území ještě jednou odsoutěžit,“ řekl Charvát s tím, že nové podmínky se projednají nejspíš v červnu.

Lídr pardubické ODS Karel Haas však nepovažuje soutěž za ztracený čas.  „Ta soutěž určitě byla užitečná, protože jsme se z patnácti milionů korun, kdy to mělo být prodáno z ruky, dostali na 28,5 milionu korun, což je zájemce ochoten zaplatit nyní,“ uvedl Haas.

Topolský: Ofsajdy se nepískají

Město nabízelo Hůrka v soutěži už loni v říjnu, přihlásila se také pouze společnost Pernštejn City, která chtěla stavět bytové domy. Podle hodnotící komise ale nesplnila technické kvalifikační požadavky.

Napodruhé radnice podmínky změkčila, ale k výsledku to stejně nevedlo. Vítěz měl přitom získat právo stavět na ploše 5,5 hektaru a následně pozemky odkoupit.

Za privilegium stavby měl zaplatit minimálně 28,5 milionu korun, což je cena určená znaleckým posudkem. Podmínkou byla i povinnost poskytnout po dobu pěti let 100 bytů pro nájemní bydlení.

„Jsem sportovec, tak to dohraji do konce a přihlásíme se znovu. Trochu hloupé je, že město nehraje podle pravidel. Ofsajdy a zakázaná uvolnění se nepískají, a to se pak špatně hraje,“ řekl Topolský.

Areál Hůrka město vlastní od roku 1999. Část už prodalo podnikatelům, v bývalých kasárenských objektech je například ubytovna, ale i sídla a provozovny firem. Město už několik volebních období řeší, jak dál s areálem naložit. Zvažovalo jeho sanaci a poté prodej.

Nejčtenější

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Muž volal policii, ať mu obec uklidí sníh u mobilheimu. Ten stojí nelegálně

Odklízení sněhu ve Warngau nedaleko Mnichova. (9. ledna 2019)

Pardubičtí policisté přijali v týdnu kuriózní ohlášení na tísňovou linku. Muž z Hlinecka si stěžoval, že mu obec...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Další z rubriky

Syn v opilecké potyčce ubodal otce, o vazbě se jednalo v nemocnici

Policisté museli na obviněného čekat v nemocnici, i on totiž utrpěl při potyčce...

Jen několik hodin stačilo policistům, aby obvinili z vraždy devětadvacetiletého muže, který v pátek popíjel se svým...

Pár ukradl lahev. Muž utekl, ale pak se vrátil „zachránit“ chycenou ženu

Strážníci dvojici zadrželi na zastávce MHD

U dvou podobných případů zasahovali minulý týden pardubičtí strážníci. Scénář byl vždy takový, že v obchodním domě u...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Najdete na iDNES.cz