Zakletá Hůrka. Prodej pardubických kasáren je opět odložen

  11:45aktualizováno  11:45
Pardubičtí zastupitelé zrušili i druhou soutěž na prodej bývalých kasáren na Dubině. A to i přesto, že se do ní opět přihlásila jen firma Pernštejn City. Jejím šéfům nepomohlo ani to, že za pozemky nabídli cenu, kterou město chtělo, a fakt, že nikdo jiný o bývalý vojenský areál nestojí.

Zákres plánovaného pardubického sídliště Hůrka do fotografie. | foto: Ateliér Adam první

Důvod? „Jediný zájemce, společnost Pernštejn City, doložil ve veřejné soutěži na developera jeden z požadovaných dokladů pozdě,“ řekl zastupitel za ODS Karel Haas.

Podle něj šlo konkrétně o to, že firma Pernštejn City měla dodat smlouvu se stavební společností, která by byty stavěla. Manažeři se měli zpozdit o osm dní.

„Už to bereme osobně a máme pocit, že si z nás zástupci města dělají legraci. Nikdo jiný evidentně o areál nestojí, my máme v rukou jasný plán, na cenu jsme přistoupili, a stejně nejsme úspěšní. Nechápu to,“ uvedl zástupce firmy Jiří Topolský.

Jeho roztrpčení se dá pochopit. Ještě v listopadu 2016 se totiž zdálo, že firmě město prodá kasárna takzvaně z ruky. Tehdy zastupitelstvo už mělo vlastně jen schválit dohodnutou smlouvu s Pernštejn City, která říkala, že firma městu za pozemky dá 15 milionů korun.

Jenže na poslední chvíli se v sále objevil Dušan Kačmarik z firmy Altis CZ s nabídkovou cenou 20 milionů. „Jako důkaz, že mohu takovou nabídku dát, chci připomenout, že jsem koupil nedávno bytový dům v Ohrazenicích a mám další developerské projekty po celém městě,“ uvedl.

Jenže od té doby se radnici už nikdy neozval. „Pan Kačmarik se do soutěže nezapojil a nijak s námi od té doby nekomunikoval,“ řekla náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Od té chvíle se zastupitelé upnuli na soutěž, a ta se opakovaně nedaří. Celé řízení proto bude nutné zrušit a opakovat potřetí. Podle primátora Martina Charváta byly podmínky soutěže velmi přísné a bude je nutné změkčit.

„Potenciální zájemci by mimo jiné těžko získali úvěr od banky. Chceme připravit měkčí podmínky, abychom v červnu dali zastupitelům nový návrh, jak toto území ještě jednou odsoutěžit,“ řekl Charvát s tím, že nové podmínky se projednají nejspíš v červnu.

Lídr pardubické ODS Karel Haas však nepovažuje soutěž za ztracený čas.  „Ta soutěž určitě byla užitečná, protože jsme se z patnácti milionů korun, kdy to mělo být prodáno z ruky, dostali na 28,5 milionu korun, což je zájemce ochoten zaplatit nyní,“ uvedl Haas.

Topolský: Ofsajdy se nepískají

Město nabízelo Hůrka v soutěži už loni v říjnu, přihlásila se také pouze společnost Pernštejn City, která chtěla stavět bytové domy. Podle hodnotící komise ale nesplnila technické kvalifikační požadavky.

Napodruhé radnice podmínky změkčila, ale k výsledku to stejně nevedlo. Vítěz měl přitom získat právo stavět na ploše 5,5 hektaru a následně pozemky odkoupit.

Za privilegium stavby měl zaplatit minimálně 28,5 milionu korun, což je cena určená znaleckým posudkem. Podmínkou byla i povinnost poskytnout po dobu pěti let 100 bytů pro nájemní bydlení.

„Jsem sportovec, tak to dohraji do konce a přihlásíme se znovu. Trochu hloupé je, že město nehraje podle pravidel. Ofsajdy a zakázaná uvolnění se nepískají, a to se pak špatně hraje,“ řekl Topolský.

Areál Hůrka město vlastní od roku 1999. Část už prodalo podnikatelům, v bývalých kasárenských objektech je například ubytovna, ale i sídla a provozovny firem. Město už několik volebních období řeší, jak dál s areálem naložit. Zvažovalo jeho sanaci a poté prodej.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Už i Kočičí hrádek stojí na pasece, sucho rychle mění krajinu

Kočičí hrádek už není obklopen stromy.

Dlouhodobé sucho začalo překreslovat krajinu. V remízkách umírají stromy, aleje podél silnic bojují o život, v lesích...

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Potřetí už neustoupíme, trvá spolek z Kornic na jiné trase D35 u Litomyšle

Petr Chaloupka ze spolku Živé Kornice.

Budoucí dálnice D35 na Moravu má v Pardubickém kraji jeden obrovský problém jménem Litomyšl. Zvolená trasa kolem města...

Další z rubriky

Šonka i legendy mezi letadly. V Pardubicích se chystá Aviatická pouť

Aviatická pouť

Již 29. ročník Aviatické pouti se koná 1. a 2. června na pardubickém letišti. Více než pětihodinový program nabízí...

Už i Kočičí hrádek stojí na pasece, sucho rychle mění krajinu

Kočičí hrádek už není obklopen stromy.

Dlouhodobé sucho začalo překreslovat krajinu. V remízkách umírají stromy, aleje podél silnic bojují o život, v lesích...

Vysokomýtské muzeum se chystá obnovit přívěs Dingo z Karosy

Obytný přívěs Karosa W 4 Dingo

Muzeum ve Vysokém Mýtě získalo karosácký karavan z konce padesátých let. Je ve špatném stavu, ale opravit půjde.

Najdete na iDNES.cz