Pardubice hledají vhodné místo, kde postaví domov pro seniory

  17:36aktualizováno  17:36
V Pardubicích chybějí místa pro staré lidi, kteří potřebují celodenní péči, a žádostí o přijetí do domovů pro seniory stále přibývá. Město proto hledá lokalitu vhodnou pro výstavbu nového objektu. Nyní má šest vytipovaných míst.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Metro.cz

Málokdy mezi pardubickými politiky na něčem panuje totální shoda. Výjimky se však najdou. Jednou z nich je plán na výstavbu nového domova pro seniory.

„Tady musí být město aktivní, populace rychle stárne, míst je málo. Prostor ale musí dostat i soukromý sektor,“ řekl například už před volbami Karel Haas z ODS a nikdo z lídrů ostatních stran nenabídl opačný názor.

Radní ale nyní řeší tradiční otázku: Kam s ním? Zatím je ve hře hned několik míst, kde by potřebné zařízení pro seniory mohlo stát.

„Z nich se jeví jako nejvhodnější areál veterinární kliniky ve Štrossově ulici nebo pozemky Pardubického kraje přímo navazující na areál Domova pro seniory U Kostelíčka,“ uvedla mluvčí radnice Nataša Hradní. 

Pardubice patří podle věku obyvatel mezi nejstarší města v České republice, takže je jasné, že tlak na místa v domově bude rychle růst.

„Tuto potřebu vnímáme velmi silně, obzvláště v situaci, kdy kraj díky potřebné humanizaci Domova pro seniory v Přelouči snížil kapacitu lůžek na Pardubicku o 150 míst,“ řekl Jakub Rychtecký, náměstek primátora zodpovědný za sociální politiku města.

Rychtecký by byl nejraději, kdyby se stavělo právě nedaleko veteriny, a to hlavně kvůli tomu, že hned za rohem je stávající dům pro seniory U Kostelíčka. 

„Hlavní a zásadní výhodou této varianty by byla blízkost našeho největšího zařízení s nově rekonstruovanou kuchyní. Možné propojení, ať podzemním či nadzemním koridorem, nabízí jednoznačně ekonomické profity z jeho technicko-provozního napojení, sdílení lidských zdrojů a možnost využití kuchyně s dostatečnou kapacitou,“ doplnil ředitel sociálních služeb Petr Krejčí, který vede odborný tým, jenž má za úkol vybrat nejlepší místo.

O definitivním řešení ještě není rozhodnuto. Město nyní čeká na stanovisko kraje. To by mělo dostat do konce března. „Nejvhodnější lokalitu pak vybere zastupitelstvo města a začnou práce na přípravě stavby, která by měla být zahájena v roce 2021,“ uvedla Hradní.

Ve hře je i možnost, že ještě dříve postaví další domov pro seniory v krajském městě soukromá firma. Nedávno se sami aktivně přihlásili na radnici lidé z firmy Senecura s tím, že by také rádi v části areálu ve Štrossově ulici vybudovali velký domov pro staré lidi. 

Domovy koncem loňského roku evidovaly 862 žádostí

Sociální služby města Pardubic v současné době provozují dva domovy pro seniory - U Kostelíčka a na Dubině - s celkovou kapacitou 450 lůžek. Z toho 191 lůžek je v režimu služby domov se zvláštním režimem, který je určený pro osoby s chronickým duševním onemocněním - Alzheimerovou chorobou a jinými typy demencí.

„Na konci října 2018 naše domovy pro seniory evidovaly 862 žádostí o přijetí. Podle kritérií definujících míru potřeby poskytnutí celodenní péče žadatele v pobytové službě, by z těchto žádostí bylo k přijetí přes 300 žadatelů, což je oproti předchozímu roku nárůst o 30 procent. Stávající kapacita našich pobytových služeb zkrátka nestačí,“ dodal Petr Krejčí.

Nejstarší část Domova u Kostelíčka navíc potřebuje rekonstruovat a modernizovat, to ale bude znamenat další snížení kapacity v opravené části zařízení.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Hokejové derby vyhrotilo rivalitu, Hradec chce tunel pro hosty a víc kamer

Trenér pardubických hokejistů Ladislav Lubina při derby s Hradcem.

Kvůli útoku na pardubického trenéra Ladislava Lubinu při hokejovém derby se hradecký klub pokusí vybudovat na svém...

Další z rubriky

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Modelky si nechaly zmalovat záda ve stylu Moulin Rouge, celé tělo neprošlo

Malířky ztvárnily na zádech modelek známý kabaret Moulin Rouge. Jeho symbolem...

Devatenáctý ročník Kalibr cupu, soutěže mladých kadeřnic a kosmetiček se letos nesl ve stylu Moulin Rouge. A tak se...

Vandal během pár hodin posprejoval osmnáct objektů, kromě domů i auto

Třiadvacetiletý mladík v Moravské Třebové posprejoval osmnáct objektů během...

Na začátku února policisté v Moravské Třebové chytili sprejera, který ve městě počmáral několik objektů. Hrozí mu až...

Najdete na iDNES.cz