Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Boj proti činžáku se lidem komplikuje, po magistrátu chtějí stavební uzávěru

  16:32
Pardubičtí radní v lednu projednají možnost stavební uzávěry na Židově. Ta by pomohla desítkám lidí ze Sakařovy ulice, kteří nahlas bojují proti tomu, aby v jednom z vnitrobloků vznikly další byty. Ovšem podle primátora tudy cesta zřejmě nepovede.

Vnitroblok na pardubickém Židově poskytuje bez nadsázky oázu uprostřed města. To se má ale změnit. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nejprve zklamání a obavy z toho, že lidem z pardubického vnitrobloku ulic Sakařovy, Ve Lhotkách, Sezemické a Bezdíčkovy na Židově developer na dvorku postaví činžák. Pak odpor a naděje, když jim politici slíbili pomoc. Ovšem následuje zmatek, když se radnice hádá s obvodem, kdo nakonec bude za lidi bojovat.

Za poslední měsíce se situace v jednom z pardubických obvodů několikrát změnila a nutno dodat, že zvraty byly většinou v neprospěch obyvatel. Alespoň se to nyní zdá.

Požadují totiž po městě, aby další výstavbu na zeleném place mezi domy zakázalo. Ideální nástroj pro to se jmenuje stavební uzávěra.

Ovšem podle nejnovějšího vyjádření primátora Martina Charváta to na snadnou cestu k úspěchu nevypadá. „Případem se zabývají právníci, ale je dost nepravděpodobné, že by magistrát mohl lidem v tomto vyhovět,“ řekl primátor Charvát z hnutí ANO s tím, že zákon je v této věci poměrně jasný.

„Podmínky jsou jasně definované zákonem, dopředu říkám, že je právně asi nenaplníme. Stavební uzávěra by šla použít třeba v tom případě, že by nový územní plán v lokalitě počítal s jinou možností využití pozemků, než je uvedeno v tom současném. Ale to se v tomto případě neděje,“ doplnil primátor, který si v posledních týdnech vyjasňoval se starostkou prvního obvodu Alenou Stehnovou, kdo vlastně může protestujícím lidem nabídnout pomoc. Nakonec většina kompetencí prý leží na magistrátu.

V kauze jsou cítit neshody

A podle primátora dokonce lidé z malé radnice zatím vedli věc špatným směrem. „Je mi líto, že právník městského obvodu vedl obyvatele slepou cestou. Nedělejme z odborných věcí politikum, je potřeba poslouchat právníky, protože je to právní záležitost,“ řekl Charvát.

Lokalitu na Židově lemuje hlavní Sakařova ulice, uvnitř vnitrobloku chce developer stavět byty v čtyřpatrovém domě s plochou střechou. S majitelem pozemků má smlouvu o smlouvě budoucí kupní, běží stavební řízení. Lidé, kteří tam bydlí, chtějí další výstavbě zabránit.

„Privátní investor plánuje zastavět stávající vnitrobloky, pro nás jediné volnočasové místo. Chraňme si krásy Pardubic před arogancí a zvůlí developerů při honbě za jejich zisky,“ uvedl na listopadovém zastupitelstvu jeden z naštvaných obyvatelů lokality.

Vnitroblok tvoří deset činžovních domů a dva dvojdomky. Jsou tam zatravněné hřiště, lavičky, staré stromy. „Byl jsem šťastný, že jsme to hřiště za domem mohli s dětmi využívat. Postavili jsme si branky na fotbal i pískoviště pro malé děti. Asi všichni rozumíte tomu, proč se té výstavbě bráníme,“ řekl politikům třeba Karel Sodomka ze Sakařovy ulice.

Protestujících je však mnohem více. Proti výstavbě vznikla petice, má tisíce podpisů. Lidé také založili spolek. 

„Tato čtvrť má svůj ráz, všechny domy mají podobnou architekturu a tyto lokální zelené plochy. Nerozumíme tomu, že magistrát dovolí zelenou plochu zničit. Mělo to zůstat jako nezastavitelná plocha,“ řekla na začátku sporu tamní obyvatelka Jana Křenková.

Lidé se obrátili nejdřív na městský obvod I a začala se zvažovat varianta stavební uzávěry. Následně převzal případ magistrát, protože je to v jeho kompetenci. Nicméně obvod z kauzy úplně nemizí. 

„Účastníkem územního řízení bude naše obvodní radnice. Určitě použijeme všechny prostředky, aby se nakonec na místě nestavělo. Je nám jasné, že by to snížilo kvalitu života tamních občanů,“ uvedla starostka Stehnová z hnutí ANO, která si na vzala na pomoc poněkud překvapivě bývalého zastupitele za opoziční Pardubáky a architekta Milana Košaře.

Podle architekta mají lidé šanci na úspěch

„Město hraje takovou hru, že je potřeba udělat vše podle zákona, ale vidím za tím spíše nevůli jít proti developerům,“ říká Košař, který je však zároveň poměrně optimistický v tom, že se nakonec na Židově stavět nebude.

„Velmi pozitivní je, že po předběžném souhlasu se změnila situace na Odboru hlavního architekta, který k věci dal zamítavé stanovisko,“ uvedl Košař s tím, že zároveň moc nechápe proč radní města nejsou proti plánům developera tvrdší. 

„Veřejný zájem je v této věci jasný. Mohl by vzniknout nebezpečný precedens, podle kterého by se mohlo v Pardubicích stavět pomalu na každém dvoře. Navíc je proti tomu velký odpor veřejnosti, petici už podepsalo zhruba sedm tisíc lidí. Nechápu, že si na tom chtějí politici pár měsíců před komunálními volbami pálit prsty, bude to ještě boj,“ dodal Milan Košař, podle kterého je jednoznačně nejsnadnější cesta k zastavení projektu zmíněná stavební uzávěra.

Nicméně primátor Charvát trvá na tom, že tento krok je problematický. „Starý územní plán i ten nový chystaný tam umožňuje bytovou výstavbu. Kdyby se v lokalitě měnila funkce pozemků ze zastavitelných například na veřejnou zeleň, institut stavební uzávěry je právně obhajitelný,“ uvedl primátor s tím, že nechce podporovat protiprávní kroky.

„Chystaný nový územní plán tam stavět povolí. Jsme v právním státě, stavební pozemky se mohou zastavovat. Občané se mohou přihlásit do stavebního řízení a v něm obhajovat svá práva. I majitel pozemku může obhajovat svá práva,“ dodal primátor Charvát.

Košař s tím však nesouhlasí. „Naopak, nový územní plán výstavbu v takových vnitroblocích umožňovat nebude. Bude to hra o čas. Vidím snahu radních vše stihnout ještě podle stávajícího územního plánu,“ dodal dlouholetý člen komise rady města Pardubice pro architekturu a urbanismus.

  • Nejčtenější

Jezdkyně zemřela při tréninku parkuru, spadla a šlápl na ni kůň

Ve fatální nehodu se proměnil nedělní skokový trénink v Neratově na Pardubicku. Po oficiálních parkurových závodech na...

Řidič se kolem policistů prohnal rychlostí 226 km/h, neměl ani dálniční známku

Policisté z dálničního oddělení Městec se minulou sobotu na dálnici D35 zaměřili na dodržování nejvyšší dovolené...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Baráž o fotbalovou ligu: vzepřou se druholigové týmy? Nemají ani jednu výhru

Bez postupu, dokonce bez jediného dílčího vítězství. Baráž o účast ve fotbalové lize druholigovým klubům dosud...

Příbram - Pardubice 0:2, druhý gól z penalty, domácí trefovali jen tyče

Pardubičtí fotbalisté nakročili k záchraně v nejvyšší soutěži. V prvním zápase baráže o udržení zvítězili v Příbrami...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice - Příbram 0:0, domácí uhráli záchranu s přehledem, i v odvetě byli lepší

Pardubičtí fotbalisté i příští sezonu budou hrát v nejvyšší soutěži. I v odvetě baráže od Příbrami neinkasovali a v...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Řidič se kolem policistů prohnal rychlostí 226 km/h, neměl ani dálniční známku

Policisté z dálničního oddělení Městec se minulou sobotu na dálnici D35 zaměřili na dodržování nejvyšší dovolené...

Jezdkyně zemřela při tréninku parkuru, spadla a šlápl na ni kůň

Ve fatální nehodu se proměnil nedělní skokový trénink v Neratově na Pardubicku. Po oficiálních parkurových závodech na...

Hledaný recidivista se proháněl na elektrokoloběžce, dopadli ho strážníci

Jízdu na koloběžce v centru Pardubic si zloděj dlouho neužil. Hledaného muže, který se chystal z Česka utéct do Velké...

Obchvat Holic už přestal pomáhat, silnice na Borohrádek je zatím v nedohlednu

Po otevření nového úseku dálnice D35 obyvatele Holic už zase trápí tranzitní doprava. Přitom v prosinci to bude patnáct...

Advantage Consulting, s.r.o.
HLEDÁME ŠIKOVNÉHO ZEDNÍKA - M/Ž (35-45.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...