Pardubice získaly od státu „Červeňák“, sloužit má rekreaci a sportu

  17:01aktualizováno  17:01
Pozemky v areálu bývalého vojenského cvičiště v Pardubicích, takzvaného Červeňáku, již oficiálně patří městu. Radní je získali formou bezúplatného převodu od ministerstva obrany. Nyní vymýšlejí plány, jak civilizací téměř nedotčené místo využít. Jasné je, že by mělo být maximálně otevřené lidem.

Na zchátralý most přes Chrudimku v lokalitě Červeňák je sice vstup zakázán, lidé i tak hazardují a chodí přes něj. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Debaty mezi zástupci města a české armády o přenechání bývalého vojenského prostoru trvaly roky. Definitivní tečku obě strany udělaly až nyní.

„V dubnu ministerstvo obrany provedlo zápis v katastru nemovitostí a na začátku týdne se uskutečnil poslední krok, tedy společný podpis protokolu o fyzickém předání. Území o velikosti zhruba 19 hektarů nyní projde základní úpravou, zahrnující například zabezpečení stávajících objektů,“ uvedla mluvčí města Iveta Koubková.

Fotogalerie

Na mysli má hlavně dva poměrně zdevastované mosty přes Chrudimku. Na oba je vstup zakázán, ale lidé na ně přesto chodí. A to je zvláště v případě toho s dřevěnou cestou dost nebezpečné.

„Nyní je potřeba tuto lokalitu zajistit, zabezpečit stávající objekty, které se v tomto území nacházejí,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát z hnutí ANO.

Podle jeho náměstkyně Heleny Dvořáčkové se musí zástupci města nejprve seznámit s tím, co vlastně od armády získali. 

„Když je tato lokalita ve vlastnictví města, můžeme přestoupit k zpracování studie, jejímž obsahem bude právě možné využití tohoto areálu a jaké úpravy zde bude nutné provést, ať už se jedná o sanaci, rekonstrukci či demolici stávajících, již zchátralých staveb,“ řekla Dvořáčková.

Následně budou podle ní položeny inženýrské sítě, vypracovány příslušné geometrické plány a vypořádány majetkoprávní vztahy.

Na podobě území kolem Chrudimky se mají podílet spolky

Klíčová otázka ale je, co na obou březích Chrudimky bude. Podle náměstkyně se na tvorbě plánů nebudou podílet jen úředníci a politici. 

„Na vzniku studie by totiž měla spolupracovat i řada místních spolků, které se zaměřují na ochranu přírody a které již dříve projevily zájem podílet se na péči o toto území,“ doplnila mluvčí Koubková.

Hlavním cílem města je, aby Červeňák v budoucnu sloužil zejména obyvatelům města. 

„Těší mě, že se Pardubicím podařilo získat toto pro město významné území, o které dlouhodobě usilují. Jedná se o velkou plochu o velikosti přes 19 hektarů, kterou bychom následně chtěli využít k veřejnému zájmu a zpřístupnit veřejnosti, která by jej mohla využívat k různým sportovním či rekreačním aktivitám,“ doplnil primátor Charvát.

Podmínkou bezúplatného převodu pozemků je také závazek, že město bude areál, jehož účetní hodnota přesahuje 21 milionů korun, využívat po dobu následujících 20 let od nabytí právní moci k veřejným, nikoli komerčním účelům, například k pronájmu či prodeji.

V opačném případě by městu hrozily sankce. Smlouva počítá i s výstavbou jihovýchodního obchvatu a zavazuje město Pardubice k tomu, že v rámci přípravy výstavby převede pozemky nezbytné pro tuto stavbu bezúplatně na stát, jako investora stavby.

„Ministerstvo obrany vítá, že se konečně podařilo celý proces převodu dotáhnout úspěšně do konce. Věříme, že lokalita bude zkultivována a bude sloužit nejen obyvatelům Pardubic,“ řekl ředitel odboru nakládání s nepotřebným majetkem Ministerstva obrany Ľuboš Hajduk.

  • Nejčtenější

Majitel musel s elektromobilem na emise. Nikdo nic neměřil, usmíval se

S rostoucím počtem elektromobilů v běžném provozu přibývá také netradičních zážitků jejich majitelů, a to nejen ze...

Že to nedává smysl? Pardubický manažer o záhadách Rolinkova konce

Hlavně, aby Dynamo neničily aféry podobné těm v minulé sezoně. S takovým cílem nastupoval na pozici generálního...

Velkou pardubickou vyhrál Theophilos s Bartošem. Obhájce spadl na Taxisu

Do cílové rovinky vbíhal na prvním místě, těsně za ním ale spěchali Stretton a Chicname de Cotte. Theophilos však...

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

My postižení dítěte nezavinili, odráží hradecká nemocnice výčitky z Pardubic

Fakultní nemocnice Hradec Králové odmítla pochybení v případu předčasného porodu ženy z Vamberka. Dítě přišlo na svět...

Vedení nemocnice věříme, říká po dvou možných pochybeních hejtman Netolický

Krajští politici v těchto dnech výrazně zasahují do dění v pardubické nemocnici, která kvůli dvěma případům možného...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

V Čisté se rozezněl největší zvon za poslední tři roky, vysvětil ho kardinál

I v obci s necelou tisícovkou obyvatel se mohou dít velké věci. V neděli před polednem v Čisté u Litomyšle byla z...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz