V pardubické kavárně Výměník lidem vaří duševně nemocní

  9:42aktualizováno  9:42
Občanské sdružení Péče o duševní zdraví tento týden po půlroční rekonstrukci znovu otevřelo chráněnou kavárnu Výměník v pardubických Polabinách. Pracovní příležitost tam dostávají ti, jejichž hendikep není na první pohled vidět - lidé s duševní nemocí.

Martin Vondra, kuchař, který připravuje pro návštěvníky kavárny polévky, pomazánky nebo štrúdly. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jedním z nich je Martin Vondra z Pardubic, který se narodil s lehkou mozkovou dysfunkcí. Na odborném učilišti v Hradci Králové se vyučil na kuchaře a je nyní rád, že se může věnovat svému řemeslu.

"Do práce jsem se moc těšil. Jsem rád, že se po půl roce zase vaří. Vymysleli jsme i nová jídla," říká dvaatřicetiletý kuchař, který bude hostům kavárny denně připravovat polévky, pomazánky nebo slané štrúdly.

Se zaměstnáním v běžném provozu už má svoji zkušenost, rok pracoval v kuchyni pardubické nemocnice. Přiznává ale, že sehnat si zaměstnání není jednoduché. "Je to dost těžké, když mám důchod," přiznává Vondra. Před nástupem do kavárny pracoval šest let v chráněné dílně.

"Rozdíl je veliký. V chráněné kavárně mi kolegové pomohou, podmínky jsou celkově mírnější než v běžném zaměstnání. Když něco potřebuju, dojdu si za vedoucím nebo provozním a oni mi poradí," vysvětluje Vondra výhody práce s asistencí.

Ambice najít si zaměstnání v běžné firmě zatím nemá. "Zatím mi to vyhovuje takové, jaké to je. V dnešní době je pro mě důležitá i jistota. Na jiném místě si člověk může vydělat víc peněz, ale zase ho mohou po chvíli vyhodit," říká mladý kuchař.

Kavárna se změnila na tajuplný ostrov

Chráněnou kavárnu Výměník otevřelo občanské sdružení poprvé před dvanácti lety. V listopadu loňského roku ji ale zavřelo, aby celá prošla rekonstrukcí. Hosté se v ní teď mají cítit, jako kdyby ztroskotali na tajuplném ostrově kapitána Nema nebo Robinsona Crusoe.

"Návštěvníkům jsme nově zpřístupnili i první patro, kde dřív byly prostory pro zaměstnance. Chceme, aby se tady hosté cítili příjemně, jako když přijdou k milované tetě," ukazuje vedoucí střediska Výměník Artem Vartanian místnost vybavenou originálními kusy nábytku.

Péče o postižené

Občanské sdružení Péče o duševní zdraví vzniklo před 17 lety v Pardubicích. Pomáhá lidem s vážnými duševními nemocemi, jako jsou třeba schizofrenie nebo maniodeprese. S klienty řeší sociální problémy, rozvíjí jejich praktické dovednosti nutné pro běžný život a pomáhá jim s hledáním zaměstnání.

Do budoucna plánuje, že by se v prostoru v horním patře mohlo hrát i divadlo. "Chceme, aby byl prostor proměnlivý. Nábytek tedy máme od lidí vypůjčený. Když někdo řekne, že svoji židli bude potřebovat zpátky, odnese si ji a na její místo přijde nová," vysvětluje Vartanian fungování interiéru. S jeho vzhledem mu pomáhal scénograf a režisér Jan Komárek.

"Rekonstrukce trvala poměrně dlouho, protože vše probíhalo svépomocí. Práci na změně prostoru i úpravě nábytku dělali z většiny klienti a zaměstnanci sdružení," říká mluvčí Péče o duševní zdraví Leona Hovorková.

Kavárnu si v minulých letech zvykli navštěvovat nejenom lidé z Polabin, ale i studenti nedaleké univerzity a lidé z jiných organizací. "Studenti u nás pořádali třeba promoce, kolegové z dalších organizací si u nás udělali zase výstavy nebo valné hromady," popisuje Hovorková.

S kavárnou sousedí i chráněná dílna a obchod U Soba. Obchod zákazníkům nabízí výrobky hendikepovaných tvůrců. Zaměstnanci chráněné dílny zase přijímají zakázky na drobné opravy oblečení.

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Učitelka nahnala děti před houkající sanitku, přecházení prověřuje policie

Záchranáři dávají přednost dětem, které se učitelka rozhodla převést před...

Hazard se životy svěřených dětí předvedla na rušné Sukově třídě v Pardubicích jejich učitelka. Děti nahnala do...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Ti nejlepší mají všechno, ostatní ne, popisuje Radil zámořskou zkušenost

Lukáš Radil (52) ze San Jose v zápase s Los Angeles.

NHL je mým snem, klidně skousnu i rok na farmě, prohlásil bývalý pardubický útočník Lukáš Radil, když loni podepsal...

Další z rubriky

Mladíkům hrozí 10 let za bitku ve vězení, podle napadeného za ni nemohou

Vazební věznice Hradec Králové

Pardubický soud začal rozplétat rvačku čtyř chlapců na oddělení mladistvých ve zdejší věznici, která se odehrála v...

Pardubická taxislužba pro seniory se chytila, brzy zajede do nových míst

Pardubická penzistka Milada Pavlíková bude Senior taxi využívat k cestám za...

Senioři v Pardubicích budou moci i nadále využívat službu Senior taxi, která funguje už rok pod značkou Vi3. Dobře se...

Pardubice chtějí zvelebit svá sídliště. Shánějí dotace

Ilustrační snímek

Většina největšího pardubického sídliště Polabiny je už dávno opravená. Ovšem stále se najdou ulice, kde vane duch...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz