VIDEO: Bojovalo se i po Mnichovu. Ordneři neměli šanci ani tentokrát

  11:08aktualizováno  11:08
O víkendu si v Brněnci na Svitavsku historickou ukázkou bojů mezi příslušníky československé armády a německými ordnery připomněli méně známé události z října 1938. Účinkující ani místní neodradili od rekonstrukce ani provazy deště.

Málokdy se stane, aby policie na několik minut úplně zastavovala provoz na mezinárodní silniční tepně, pokud nejde zrovna o nehodu. Jednou za pět let na konci prázdnin se této výsady mezi Svitavami a Brnem dočká Brněnec, aby místní mohli uprostřed obce uctít památku čtyř padlých československých vojáků, kteří se před 80 lety nebáli a po „Mnichovu“ se zbraní v ruce mohli v těchto místech bránit hranice okleštěného Československa.

Fotogalerie

Po záboru Sudet se totiž německým ordnerům nelíbilo, že by Moravská Chrastová, dnes místní část Brněnce, měla zůstat součástí Československa, přestože v ní většinu obyvatel tvořili Češi. V noci z 30. na 31. října 1938 se proto na pět set zfanatizovaných příslušníků sudetoněmeckého Freikorpsu rozhodlo obec zabrat.

To si však nenechali líbit českoslovenští vojáci pod vedením plukovníka Karla Čejky, kteří nakonec ordnery z obce vyhnali do doby, než byla Moravská Chrastová zařazena do jiného pásma záboru a bez boje ji v listopadu obsadila německá armáda.

„Šlo na hranicích o jedinou událost svého druhu, o jediný boj. Československá armáda nikde ze zbraní v ruce na obranu pomnichovských hranic nevystoupila. Ani nesměla. Všichni vojáci jeli osvobodit Chrastovou včetně četníků dobrovolně,“ řekla historička Jitka Gruntová k pomnichovským událostem.

Rekonstrukce událostí doprovázená zápasy a přestřelkami mezi četníky, vojáky a grázly ze sudetoněmeckého Freikorpsu byla vrcholem sobotního programu. Historickou ukázku osvobození Moravské Chrastové od ordnerů, kterou nakrátko přerušil i průjezd skutečné sanity, předvedlo za silného deště před Lidovým domem několik klubů vojenské historie včetně četníků z Pardubic.

K dispozici byl i kulomet henleinovců

Ojedinělost bojové ukázky vyzdvihl Jan Nešněra z Vojensko - historického muzejního spolku v Trutnově, který se do boje o Moravskou Chrastovou zapojil v obsazení ordnerů.

„Akce pro nás byla výjimečná tím, že boje se před Lidovým domem skutečně odehrály. Navíc boje se uskutečnily až po záboru Sudet. Snažili jsme se proto ukázku pojmout skutečně autenticky a dodat ji náležitou razanci. Měli jsme i kulomet, který měli v té době henleinovci k dispozici,“ uvedl předseda spolku Jan Nešněra v roli ordnera v černém žaketu.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Skončil i u reprezentace. Svoboda pyká za bouračku pod vlivem alkoholu

Gólman Svoboda boural opilý.

O další hokejový džob během pár dní přišel někdejší vynikající brankář Adam Svoboda. Po konci v extraligových...

Další z rubriky

Dynamo se udrží. Trenér Lubina to zařídí, věří pardubický primátor

Ladislav Lubina na úterním tréninku Pardubic.

Primátor Pardubic Martin Charvát fanouškům slíbil, že extraliga ve městě zůstane. Pro něj prý nepřipadá jiná varianta....

S botami plnými krve došli studenti z Vysokého Mýta na Palachův pohřeb

Studenti se vypravili na pohřeb Jana Palacha.

Na pochod dlouhý asi sto padesát kilometrů se vydalo před padesáti lety, konkrétně ve dnech 21. až 24. ledna 1969,...

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

Najdete na iDNES.cz