Krásné chodby s novými dlaždicemi a klenbami, opravené kanceláře s klimatizací nebo honosný historický sál s novou podlahou. Pardubická radnice svítí novotou.
„Je to všechno krásné a zlaté. Skoro jako v Petrohradu,“ pronesl s nadsázkou opoziční zastupitel za Pardubáky František Brendl. „Ale jsem rád, že se radnice opravila, potřebovala to,“ dodal smířlivěji.
Za jeho ironii může pohled na konečnou cenu díla. Ta se totiž oproti původním odhadům výrazně změnila. Když v březnu 2017 náměstkyně primátora Helena Dvořáčková o opravě radnice mluvila poprvé, zmínila částku 62 milionů korun.
„Že je situace hodně špatná, lze vidět poměrně jednoduše třeba v historickém sále, kde se v jednom koutě propadla podlaha asi o deset centimetrů,“ řekla tehdy. Ovšem ani ona zřejmě v té době netušila, kam až se náklady nakonec vyšplhají.
„Veškeré stavební a restaurátorské úpravy probíhaly pod drobnohledem památkářů a vyšly městský rozpočet na zhruba 119 milionů korun včetně DPH,“ uvedla mluvčí magistrátu Iveta Koubková s tím, že většinu prací zajistilo konsorcium firem Chládek a Tintěra a Marhold.
„To bylo v celkovém objemu prací přibližně 93 milionů korun, některé z restaurátorských zásahů (v celkové výši zhruba 8,5 milionu korun) prováděla společnost Jensovsky Praha,“ dodala Koubková.
Není bez zajímavosti, že firmy Chládek a Tintěra a Marhold patří do pardubického stavebního konsorcia Enteria, které se stalo minulý týden hlavním partnerem hokejového klubu Dynamo vlastněného městem.
„Myslím, že na základě této opravy mohli dát do hokeje za rok mnohem více než oněch sedm milionů, za který mají ostatně k dizpozici i velký skybox. Pod takovou rekonstrukci jde schovat všechno a cena za opravu radnice se navyšovala opakovaně,“ doplnil Brendl.
Dramatické navýšení ceny za opravu kritizuje i jeho politický kolega a architekt Milan Košař. „Kdyby byl před stavbou řádně proveden stavební průzkum, tak se nemůže cena díla navýšit o více než padesát milionů korun,“ uvedl Košař.
Politici cenu opravy obhajují tím, že stavba byla v horším stavu, než se čekalo. Například trámy ve stropech byly daleko více shnilé a také napadené dřevokaznou houbou.
„Byla to finančně velmi náročná stavba. Děkuji za ni zastupitelům, kteří uvolnili peníze a také úředníkům, že zvládli všechna stěhovaní. V neposlední řadě musím poděkovat našim klientům, kteří nás v posledním roce a půl museli hledat na různých místech ve městě,“ uvedl na slavnostním otevření stavby tajemník magistrátu Michal Zitko.