Oprava historické budovy pardubické radnice se prodražila takřka dvojnásobně

  14:24aktualizováno  14:24
Pardubice mají po roce a půl prací opravenou radnici na Pernštýnském náměstí. Pohled na vkusně obnovenou památku kalí skutečnost, že daňové poplatníky stála stavba 120 milionů. Původně to mělo být 62 milionů.

Krásné chodby s novými dlaždicemi a klenbami, opravené kanceláře s klimatizací nebo honosný historický sál s novou podlahou. Pardubická radnice svítí novotou.

„Je to všechno krásné a zlaté. Skoro jako v Petrohradu,“ pronesl s nadsázkou opoziční zastupitel za Pardubáky František Brendl. „Ale jsem rád, že se radnice opravila, potřebovala to,“ dodal smířlivěji.

Fotogalerie

Za jeho ironii může pohled na konečnou cenu díla. Ta se totiž oproti původním odhadům výrazně změnila. Když v březnu 2017 náměstkyně primátora Helena Dvořáčková o opravě radnice mluvila poprvé, zmínila částku 62 milionů korun.

„Že je situace hodně špatná, lze vidět poměrně jednoduše třeba v historickém sále, kde se v jednom koutě propadla podlaha asi o deset centimetrů,“ řekla tehdy. Ovšem ani ona zřejmě v té době netušila, kam až se náklady nakonec vyšplhají.

„Veškeré stavební a restaurátorské úpravy probíhaly pod drobnohledem památkářů a vyšly městský rozpočet na zhruba 119 milionů korun včetně DPH,“ uvedla mluvčí magistrátu Iveta Koubková s tím, že většinu prací zajistilo konsorcium firem Chládek a Tintěra a Marhold.

„To bylo v celkovém objemu prací přibližně 93 milionů korun, některé z restaurátorských zásahů (v celkové výši zhruba 8,5 milionu korun) prováděla společnost Jensovsky Praha,“ dodala Koubková.

Není bez zajímavosti, že firmy Chládek a Tintěra a Marhold patří do pardubického stavebního konsorcia Enteria, které se stalo minulý týden hlavním partnerem hokejového klubu Dynamo vlastněného městem.

„Myslím, že na základě této opravy mohli dát do hokeje za rok mnohem více než oněch sedm milionů, za který mají ostatně k dizpozici i velký skybox. Pod takovou rekonstrukci jde schovat všechno a cena za opravu radnice se navyšovala opakovaně,“ doplnil Brendl.

Dramatické navýšení ceny za opravu kritizuje i jeho politický kolega a architekt Milan Košař. „Kdyby byl před stavbou řádně proveden stavební průzkum, tak se nemůže cena díla navýšit o více než padesát milionů korun,“ uvedl Košař.

Politici cenu opravy obhajují tím, že stavba byla v horším stavu, než se čekalo. Například trámy ve stropech byly daleko více shnilé a také napadené dřevokaznou houbou.

„Byla to finančně velmi náročná stavba. Děkuji za ni zastupitelům, kteří uvolnili peníze a také úředníkům, že zvládli všechna stěhovaní. V neposlední řadě musím poděkovat našim klientům, kteří nás v posledním roce a půl museli hledat na různých místech ve městě,“ uvedl na slavnostním otevření stavby tajemník magistrátu Michal Zitko.

Nejčtenější

Pardubická hokejová bída. Začalo to v roce 1995, tvrdí Pospíšil

Atmosféra v Pardubicích na barážovém utkání s Kladnem.

Bída už měla být pryč. Po baráži a těsně odvráceném sestupu z extraligy panoval v Pardubicích optimismus. Jenže...

Nechali krvácejícího chlapce chodit po chodbách, vytýká policie nemocnici

Adam Vyčítal

Kriminalisté se vyjádřili k případu devítiletého Adama Vyčítala z Pardubic, který upadl do kómatu po komplikacích...

Pes bez hlavy, výkaly, zápach. V bytě našli šokovaní strážníci i potkany

Strážníci museli v bytě odchytit dva vystresované psy.

Obraz hrůzy se tento týden naskytl strážníkům v Pardubicích, kteří hasičům a policistům asistovali při otevření bytu, z...

ONLINE: Sparta prohrává v Brně, Plzeň nad Zlínem vede. Kladno má první bod

Sparťanský brankář Jakub Sedláček (uprostřed) kapituluje v utkání s Kometou...

Hokejová Tipsport extraliga pokračuje v neděli čtvrtým kolem. Sparta se ukazuje v Brně a v Pardubicích v derby bojuje...

Řidič zaparkoval na nemocničním heliportu. Nebyla tam značka, tvrdil

Řidič zaparkoval na heliportu pardubické nemocnice.

Asi nejhorší možné místo k parkování zvolil při návštěvě pardubické nemocnice pětačtyřicetiletý řidič fiatu multipla. V...

Další z rubriky

Sliboval mi za to papoušky, řekla dcerka muže souzeného za znásilnění

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Krajský soud v Pardubicích začal projednávat případ devětatřicetiletého muže, který podle obžaloby rok pohlavně...

Pes bez hlavy, výkaly, zápach. V bytě našli šokovaní strážníci i potkany

Strážníci museli v bytě odchytit dva vystresované psy.

Obraz hrůzy se tento týden naskytl strážníkům v Pardubicích, kteří hasičům a policistům asistovali při otevření bytu, z...

Před 40 lety se skladatel Martinů vrátil domů, železné oponě navzdory

Rakev s ostatky slavného skladatele byla po dvaceti letech od jeho smrti za...

Na konci srpna uplynulo 60 let, co ve Švýcarsku zemřel hudební skladatel a poličský rodák Bohuslav Martinů. Příběh, na...

Řidič zaparkoval na nemocničním heliportu. Nebyla tam značka, tvrdil

Řidič zaparkoval na heliportu pardubické nemocnice.

Asi nejhorší možné místo k parkování zvolil při návštěvě pardubické nemocnice pětačtyřicetiletý řidič fiatu multipla. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz