Radní Pardubic silně přeplácejí externí služby, kritizuje opozice

  12:33aktualizováno  12:33
Pardubičtí opoziční politici kritizují lidi z vedení města, že zbytečně objednávají práci u externích firem a ještě za ni platí horentní sumy. Jen za poslední čtyři roky za ně město dalo dvacet milionů korun. Podle radních však peníze byly využité účelně, a navíc prý nedělají nic jiného než jejich předchůdci.

Radnice v Pardubicích | foto: Barbora Měchurová, iDNES.cz

Přesně před rokem si pardubický primátor Martin Charvát na žádost zastupitelů objednal u právnické kanceláře rozbor toho, zda Roman Šmidberský před prodejem Dynama Pardubice podal radnici správné informace.

Město za materiál zaplatilo právnické kanceláři Jelínek Partneři necelých sto tisíc korun. Ovšem výsledek analýzy politiky příliš neuspokojil.

„Překvapilo mne, jak to celé bylo nekonkrétní. Nebylo tam žádné jméno, bylo to velmi obecné. Sice jsme po stanovisku volali, ale toto byly vyhozené peníze. Stanovisko na zásadní informace vůbec neodpovědělo,“ uvedl zastupitel za ODS Karel Haas.

V minulém volebním období opozičníci upozorňovali i na vysoké částky, které fakturoval radnici autor posudku územního plánu Pardubic Jiří Plos. Například podle lídra Pardubáků Františka Brendla dostával od pardubické radnice mnohem vyšší odměny, než které bral jinde.

„Pan Plos se z níže uvedených materiálů pohybuje v pracích za hodinu jednou tak dráž, než je tomu u obdobných činností pro Národní galerii, Akademii výtvarných umění a i částka v Brně je výrazně nižší,“ uvedl Brendl v e-mailu, který s fakturami zaslal MF DNES.

Sám Plos se však hájí, že za téměř 400 tisíc korun, které od Pardubic dostal, odvedl kvalitní práci. „Za kvalitou té práce, kterou jsem odvedl, si stojím a jsem kdykoli schopen ji obhájit,“ uvedl Plos pro Českou televizi, která na případ upozornila jako první.

Kritiku opozičních politiků odmítá také náměstkyně primátora Helena Dvořáčková, která si služby od Plose objednala. Byť přiznává, že zaplacené sumy jsou vysoké. „Ta cena je vysoká, ale jak dalece dokážete odhadnout, kolik je správná cena za takového odborníka?“ uvedla politička z hnutí ANO.

Pardubický magistrát platil za osm stránek dopisu 130 tisíc

Určitou míru subjektivity při hodnocení výdajů přiznává i zastupitel za ODS Karel Haas. Podle něj ale existují případy, kdy rozpor mezi cenou a kvalitou díla je zjevný.

„Viděl jsem osmistránkový dopis pana Plose, za který město zaplatilo 130 tisíc. To mi vážně přijde přes čáru,“ uvedl Haas s tím, že se fakturami zaobírali zastupitelé už v minulých letech. A zřejmě budou i v budoucnosti.

„Jsem členem kontrolního výboru zastupitelstva, a pokud přijde požadavek kolegů, abychom se na to podívali, tak to určitě uděláme,“ dodal Karel Haas.

A že požadavek přijde, se zdá jako jisté. Opoziční politici jsou totiž nespokojení, kolik peněz externistům radní celkem posílají. Za poslední čtyři roky to bylo podle informací magistrátu zhruba 20 milionů korun.

„Je to z mého pohledu nehospodárné vyvádění veřejných peněz. Radnice má aparát více než tří stovek úředníků, tak nevidím důvod, proč by tolik práce měly dělat externí firmy. Obrátíme se na kontrolní výbor s tím, že chceme provést revizi uzavřených smluv,“ řekl Brendl.

Podle Heleny Dvořáčkové však může být celková výše sumy zavádějící. Skrývají se totiž pod ní i služby, které si magistrát objednat musel.

„Vím, že tam zapadá třeba externí personální audit, který nechal udělat tajemník úřadu. Je tam také soutěž na budoucí podobu Palackého ulice nebo soutěž na prodej areálu Tesla - Kyjevská. Tedy potřebné a užitečné věci,“ řekla náměstkyně Dvořáčková a ihned přešla do protiútoku.

„Nemám pocit, že bychom dělali něco zásadně jinak než naši předchůdci. Pokud tato nesmyslná napadnutí budou pokračovat, tak sáhnu do šuplíku a vytáhnu studii na využití Letního stadionu a jeho okolí, za který naši předchůdci dali milion korun,“ dodala Helena Dvořáčková.

Pravdou je, že upozornění na externí drahé služby, které čerpají radní, patří dlouhodobě k oblíbenému nástroji opozice.

Za stejný problém schytala kritiku i primátorka Fraňková

Například v roce 2014 těsně před volbami křičela tehdejší opoziční ODS, že aparát primátorky Štěpánky Fraňkové také vyhazuje peníze z okna za nesmyslné studie.

„Kontrolní výbor chtěl seznámit zastupitele se zjištěnými vážnými nedostatky při prověření hospodárného vynaložení veřejných prostředků na územní studii Dražkovice. Materiál byl schválen jednomyslně všemi hlasy členů kontrolního výboru,“ uvedl tehdy zastupitel za ODS Petr Klimpl, který už předtím kritizoval třeba studii na možné zakopání silnice před Zelenou bránou.

„Řada odborníků i opozičních zastupitelů upozorňovala, že je to nejen ekonomicky, ale i provozně utopistický nápad. Přesto se však pokračovalo v přípravě realizace rekonstrukce náměstí Republiky,“ řekl přesně před šesti lety Klimpl a uzavřel své vyjádření slovní hříčkou: „Miliony se v Pardubicích neuvěřitelně plýtvá, tentokrát zmizely v tunelu.“

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Hokejové derby vyhrotilo rivalitu, Hradec chce tunel pro hosty a víc kamer

Trenér pardubických hokejistů Ladislav Lubina při derby s Hradcem.

Kvůli útoku na pardubického trenéra Ladislava Lubinu při hokejovém derby se hradecký klub pokusí vybudovat na svém...

Další z rubriky

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Muž bez peněz ochutnával rum v obchodě, pak popíjel i v restauraci

Ilustrační foto

Hned dvakrát během jednoho dne zaměstnal pardubické strážníky muž, který nedokázal ovládnout svoji chuť na alkohol....

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz