Buďte otevření, žádá hejtman nemocnici v případu zničeného zdraví chlapce

  16:11aktualizováno  16:11
Nemocnice Pardubického kraje by měla být sdílnější, pokud se objeví informace o údajném selhání tamních zdravotníků. Krajští radní o to žádají v souvislosti s poškozením zdraví osmiletého chlapce v pardubické nemocnici.

Nemocnice v Pardubicích. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Policie prověřuje vážné poškození zdraví osmiletého chlapce, který loni v květnu podstoupil operaci mandlí v pardubické nemocnici. Rodina tvrdí, že personál neposkytl dostatečnou péči. Nemocnice pochybení odmítá.

Krajským politikům se příliš nelíbí, jak nemocnice o případu informovala. Totiž že vyjádřila lítost a odmítla pochybení s tím, že není možné vždy předejít komplikacím. To bylo vše.

Manažeři Nemocnice Pardubického kraje dostali po jednání krajské rady za úkol, aby už příště postupovali jinak.

„Říkali mi, že zaujali stanovisko nebýt příliš aktivní. Jenže toto je typická krizová komunikace, kdy je třeba být maximálně otevřený. Na případné dotazy bych byl velmi konkrétní,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Podle něj v některých médiích byla časová posloupnost případu prezentována nepřesně.

„Na případné dotazy je třeba reagovat konkrétně i s uvedením časových údajů, popsání postupu, říct, jak to ve skutečnosti bylo. Jde mi o pověst nemocnice, jeden takový případ může znamenat, že si to lidé zobecní a budou z toho zkratkovité úsudky,“ uvedl hejtman.

Snímky z kamer nemocnice nekomentovala

Kvůli operaci mandlí byl hoch hospitalizován na dětském oddělení. Když čtyři dny po zákroku začal v noci masivně krvácet, přivolaná dětská lékařka jej podle tvrzení rodiny poslala s matkou na ambulanci ORL v téže budově.

Rodina uvádí, že když matka se synem došli k ordinaci, byla zamčená. Když se konečně podařilo telefonicky kontaktovat službu konajícího lékaře ORL, dostavil se k chlapci po třinácti minutách od počátku krvácení a dítě nalezl v bezvědomí.

Díky čtyřicetiminutové resuscitaci chlapec nezemřel, ale je stále v takzvaném vigilním kómatu, při němž je pacient při vědomí jen zdánlivě. Rodina se o něj stará doma.

Rodiče dítěte si prostřednictvím soudu vymohli od nemocnice záběry kamerového systému prostoru před ordinací ORL. Médiím poskytli dva snímky, ze kterých se zdá, že dětská lékařka od matky s krvácejícím dítětem odchází.

Nemocnice tvrdí, že to je vytržené z kontextu, ale nezveřejnila vlastní verzi a na detailní otázky novinářů neodpověděla.

„Nesmíme zapomenout, že v současné době probíhá prověřování celé věci ze strany orgánů činných v trestním řízení, při němž Nemocnice Pardubického kraje poskytuje veškerou potřebnou součinnost. Závěry orgánů činných v trestním řízení, včetně případných závěrů znaleckého zkoumání postupů zaměstnanců pardubické nemocnice, nelze v tuto chvíli předjímat,“ uvedla k tomu před třemi týdny mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

Krajští radní se o případu nechali informovat při svém říjnovém jednání. „Ale žádné usnesení k tomu není,“ uvedl mluvčí kraje Dominik Barták.

Hejtman uvedl, že postup nemocnice musí posoudit odborníci, ne politici. Ti mohou podle něj jen doporučit, jak se má nemocnice chovat navenek.

„Chci, aby naše služby byly profesionální, ovšem profesionální musí být i komunikace, jenom tak můžete udržet veřejné mínění pozitivní ve vztahu k nemocnicím. Chci, aby lépe komunikovali, to je zadání,“ uvedl hejtman.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Další z rubriky

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Okresní nemocnice si dají s investicemi pauzu. Menší špitál má přednost

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Rozhodnutí krajských politiků postavit novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové s sebou nese i jednu...

Ohrožováním dítěte si žena partnera neudržela, soud jí dal pět let

Obžalovaná před soudem.

S pětiletým vězením odešla od krajského soudu čtyřiatřicetiletá žena z Pardubic, která použila několikaměsíční dítě...

Najdete na iDNES.cz