Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

Opatovická ani chvaletická elektrárna nebude plnit nové limity, dostanou čas

  15:35
Už příští týden mají začít platit přísnější limity pro vypouštění škodlivin z komínů elektráren. Opatovická ani chvaletická se do nových emisních stropů nevejdou a pravomocnou výjimku zatím nezískaly. Přesto obě zařízení nemusí omezit výrobu. MF DNES to potvrdilo ministerstvo životního prostředí.

Elektrárny Opatovice zásobují teplem obě východočeská krajská města i Chrudim. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Evropská komise i přes silný odpor Česka, Polska či Německa před čtyřmi roky rozhodla, že od poloviny letošního roku budou elektrárny a velké teplárny dodržovat zpřísněné emisní limity.

Den D pro asi sto dvacet spalovacích zařízení v zemi nastane 18. srpna, kdy by měly začít nová pravidla platit. Jak ale ukazuje situace v Pardubickém kraji, ve skutečnosti k žádnému zlomu nejspíš nedojde.

Elektrárny ve Chvaleticích a Opatovicích nad Labem mají shodně problém se vejít do limitů známých pod zkratkou BREF/BAT v případě oxidů dusíku a rtuti. Žádají proto úřady o udělení dočasné výjimky. Tvrdí, že okamžité splnění limitů by si vyžádalo nepřiměřené náklady. Jenže výjimku zatím nezískaly.

Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že elektrárny dostanou čas na to, aby získaly pravomocné rozhodnutí o výjimce.

„Pro provoz to znamená, že povolení platí ve stávající podobě, než se pravomocně rozhodne o výjimce, případně odvolání. Prioritou pro povolující úřady i ministerstvo jako odvolací orgán je v souladu s citovaným zákonem co nejrychlejší vydání aktuálně řešených rozhodnutí, aby byla vzniklá časová prodleva co nejkratší,“ uvedla Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

O emisních stropech pro elektrárny sice musí rozhodnout krajský úřad, ten se ale bude řídit tím, co řekne ministerstvo. „Tento týden bychom měli stran limitů obdržet písemný pokyn ministerstva životního prostředí, jak ve věci postupovat,“ uvedl mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Organizace Frank Bold postup ministerstva kritizuje. „Krajské úřady pod vedením ministerstva životního prostředí by měly situaci urychleně napravit – pokud elektrárny nemají pravomocně udělenou výjimku, musí mít v povolení nové emisní limity. Jinou možnost evropské právo nedovoluje,“ říká Laura Otýpková z organizace Frank Bold.

Elektrárny ale namítají, že problém je na straně úřadů, které dosud o výjimkách nerozhodly.

„Ze strany Elektrárny Opatovice je dotčenému orgánu poskytnuta veškerá součinnost při projednávání naší žádosti. Avšak délku trvání celého procesu nemůžeme z naší pozice více ovlivnit,“ uvedla manažerka vztahů s veřejností opatovické elektrárny Hana Počtová.

„Po dvou letech a sedmi měsících jsme emisní výjimku dostali od dvou různých úřadů už třikrát, stále to však nevedlo k pravomocnému rozhodnutí,“ uvedl mluvčí Elektrárny Chvaletice Petr Dušek, podle něhož elektrárna nemůže ovlivnit to, že se proti rozhodnutí úřadů stále někdo odvolává. „Dokud o naší žádosti nebude pravomocně rozhodnuto, termín platnosti nových evropských limitů pro provoz elektrárny nic neznamená,“ řekl Dušek.

Chvaletice doufají, že výjimku budou mít včas

Ekologická organizace Greenpeace ale s čekáním úřadů nesouhlasí a tvrdí, že pokud elektrárny nebudou mít schválenou výjimku po 17. srpnu, měly by nové limity začít plnit, nebo zastavit provoz.

„S výkladem ministerstva, že elektrárny nemusejí nové limity plnit, nesouhlasíme. To by je totiž nemusely plnit ani elektrárny či provozy, které si o výjimku vůbec nežádaly. Česká republika se tak chystá porušovat evropské právo,“ říká Lukáš Hrábek z Greenpeace.

Na druhou stranu nelze říct, že by chvaletická elektrárna nepožádala o výjimku včas, učinila to na začátku roku 2019. Čelí ale silnému odporu ekologických organizací, které se úspěšně odvolávají proti rozhodnutím o výjimce, takže jednání úřadů se protahuje a připomíná ping pong.

Pardubický krajský úřad chvaletické elektrárně emisní výjimku povolil, ministerstvo životního prostředí rozhodnutí zrušilo a kvůli podjatosti pardubických úředníků agendu převedlo do Olomouce. Tamní krajský úřad loni vydal nové rozhodnutí, ministerstvo jej letos v březnu opět zrušilo. 

„Očekáváme, že do 18. srpna 2021 bude rozhodnutí vydáno a že plně zohlední a podpoří naše stanoviska, která jsou zcela v souladu s metodikou EU a ČR,“ uvedl Dušek.

Provozovatel elektrárny Sev.en EC chce vypouštět ročně 303 kilogramů rtuti a 337 tun oxidů dusíku nad limit platný od 18. srpna 2021. K dosažení požadovaných limitů oxidů dusíku by podle firmy byla nutná další investice v hodnotě 1,4 miliardy korun.

Zatímco ekologické organizace hovoří o chystaném masivním překračování nových emisních limitů, Chvaletice to zase interpretují jako pokračování několikamiliardové ekologizace elektrárny „prostřednictvím výjimky“.

  • Nejčtenější

Předškolák v horečce zkolaboval v obchodě, oživovala ho hasička v civilu

Chvíle hrůzy zažili rodiče předškoláka, který náhle zkolaboval v jednom pardubickém obchodním centru. Posléze se...

Masivní přístavba domu roste na zahradě bez povolení úřadu a děsí sousedy

Premium Pardubický stavební úřad má na stole další případ černé stavby. Majitelé domku na Dašické ulici se rozhodli vybudovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

Kraj odložil opravu přivaděče k D35. Tankodrom, hnus, zuří řidiči

„Kdy ten tankodrom opravíte?“ či ostřejší vzkaz „To je hnus, velebnosti, kam jsme to dojeli. Jdu blejt!“. - Takové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Řidiči spěchající na koncert zaparkovali v sadech, rozjezdili tam trávník

Rozježděná tráva zůstala v pardubických Tyršových sadech po návštěvnících včerejšího koncertu kultovní irské taneční...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Památkáři musí znovu posoudit nabídky na opravu zámku v Litomyšli

Národní památkový ústav (NPÚ) musí znovu posoudit nabídky v tendru na opravu zámku a panského domu v Litomyšli za téměř...

Provoz na železničním koridoru mezi Čechami a Moravou kvůli poruše stál

Kvůli poruše trakčního vedení byl zhruba od 13:00 zastavený provoz na železničním koridoru v úseku Choceň–Ústí nad...

Po rvačce dvou mužů v Chocni skončil jeden v nemocnici, druhý je na útěku

V sobotu večer dostali policisté oznámení o konfliktu mezi dvěma muži v Chocni. Jednoho museli záchranáři letecky...

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...