Sledujeme minutu po minutě pokus o let na trase Pardubice - Praha s letounem Blériot
15:09
Jan Kašpar právě vzlétl...
Rekonstrukci letu pořádají nadšenci kolem Martina Kindernaye ze sdružení Aeropark, kteří jsou známí také pod hlavičkou Létajícího cirkusu. Na akci spolupracují České dráhy a Národní technické muzeum, před kterým bude letoun Blériot v případě úspěchu krátce vystaven. Historický stroj pilotuje Petr Mára.
  • Petr Mára s letounem Blériot v Kuněticích u Pardubic

    Petr Mára s letounem Blériot v Kuněticích u Pardubic / Autor: Radek Kalhous, MAFRA

Pokus o zopakování tohoto činu ohrožovalo počasí. Do poslední chvíle nebylo jasné, zda budou příznivé podmínky. Dnešní letecká pravidla jsou totiž velmi přísná. Stroje, jako je Blériot, smějí do vzduchu jen při rychlosti větru do pěti kilometrů v hodině, což je pocitově v podstatě bezvětří. Ze čtvrtka na pátek ale přecházely přes ČR bouřky. Pršet na cestu historického stroje také nesmí. - více čtěte zde
Průkopník aviatiky v českých zemích Jan Kašpar se 13. května 2011 vydal v kokpitu stroje Blériot z centra Pardubic do Prahy, aby viděl svatbu své bývalé přítelkyně. Brala si jeho kamaráda. Dokázal doletět v saku více než sto kilometrů, přistál v Chuchli. Vytvořil tehdy zdejší rekord v překonané vzdálenosti.
Vážení čtenáři, vítáme vás u on-line reportáže, která zachytí pokus o zopakování sto let staré události.

Najdete na iDNES.cz