Odvolací soud snížil tresty za starostův pokus uplatit novináře

  17:53aktualizováno  17:53
Bývalý starosta pardubické Dubiny Ján Kasič a místní novinář Svatopluk Kodet částečně uspěli u odvolacího soudu. Zmírnil jim trest za pokus uplatit reportéry televize Prima, aby nedali do vysílání reportáž o Kasičově minulosti u komunistické policie SNB. Nižší tresty vyplynuly z chabého zdůvodnění.

Ján Kasič u Krajského soudu v Pardubicích | foto: Michal Klíma, MAFRA

Oběma aktérům kauzy se zdál vysoký trest okresního soudu, který jim uložil pokuty 180 tisíc korun a v případě nezaplacení vězení v délce šesti měsíců.

"Krajský soud vinu potvrzuje, ale snižuje pokutu na 108 tisíc korun a případný trest odnětí svobody zkracuje na pět měsíců," oznámil definitivní rozsudek předseda senátu Aleš Holík.

Oba obžalovaní se tak nedočkali toho, že od soudu odejdou zcela nevinni, soudce v rozsudku jasně říká, že vina zůstává stejná tak, jak ji stanovil okresní soud.

I nová pokuta se jim zdá vysoká, proti pravomocnému rozsudku mohou podat dovolání k Nejvyššímu soudu. "Rozhodně to uděláme," řekl Kasičův advokát.

První soud trest špatně vysvětlil

Podle výroku předsedy senátu Krajského soudu Aleše Holíka to vypadá, že největší zásluhu na snížení pokuty má okresní soud, který ji vyměřil.

"Výše trestu nebyla sice nijak drakonická, ale okresní soud ho nevysvětlil dost podrobně," uvedl Holík ke snížení trestu.

Oba reportéři TV Prima si předání úplatku natáčeli na skryté kamery, zatímco za dveřmi už čekali detektivové od protikorupční policie.

Před vynesením rozsudku se snažili advokáti obou obžalovaných prokázat naprostou nevinu svých klientů. Právě díky pořízeným záznamům to však měli těžké, snažili se proto alespoň zpochybnit autentičnost záznamů nebo poukázat na to, že chování reportérů bylo neetické.

Za SNB ho nikdy nepotrestali, hájil Kasiče advokát

"Ján Kasič nebyl za své působení u SNB nikdy trestán, je snad věcí veřejného zájmu poškozovat bezúhonného člověka?" ptal se jeden z přítomných advokátů a poukazoval tak na jeden argument obžaloby, že se Kasič s Kodetem snažili úplatkem pro novináře zabránit reportáži, která byla ve veřejném zájmu.

Kasič ve službách SNB proslul například brutálním zásahem v roce 1983, když nechal obušky rozehnat muzikanty na koncertu na Kunětické hoře. Advokát však zapomněl na to, že za totality nebyli policisté za potlačování lidských práv trestání, ale naopak chváleni a odměňování.

Státní zástupce Pavel Hochmann byl s rozsudkem spokojen, přestože původně požadoval jeho potvrzení v plné výši. "Myslím, že trest je přiměřený," řekl po skončení líčení.

Novinář televize Prima Bohumil Roub, kterého se Kasič s Kodetem snažili uplatit to ale viděl jinak. "Snížení už takhle směšné pokuty mi přijde jako výsměch české justice. Nevím, co už by museli provést, aby dostali alespoň podmíněný trest," řekl Roub.

Autor:

Nejčtenější

Vozidlo Perun pro speciální síly nemohlo ve zkouškách uspět, tvrdí výrobce

vozidlo Perun 4x4

Za neúspěchem vozidla Perun pro české speciální síly stojí metodika vojskových zkoušek, u kterých vozidlo neprošlo....

Nejlépe se stále žije v Říčanech, nejvíc se zlepšila Přelouč a Šternberk

Pohled na město Šternberk ze střechy tamního hradu.

Podmínky pro život se z více než dvou stovek obcí s rozšířenou působností za poslední rok nejvíce zlepšily v Přelouči a...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Sedmdesátiletý most nechce ustoupit novému, zrezlé čepy brání rozebrání

Bourání mostu mezi Valy a Mělicemi.

Jako by se sedmdesátiletý válečný most Bailey Bridge, který spojoval obce Valy s Mělicemi na Přeloučsku, nechtěl vzdát....

Budova s nápisem Hobé padla k zemi, demolice lihovaru pomalu končí

Sedmadvacetimetrové rameno demoličního stroje se zakouslo do budovy bývalého...

Poslední výrazná připomínka někdejší pardubické likérky Hobé už nestojí. Demolice staveb v rozlehlém areálu někdejšího...

Další z rubriky

Sportovní park se do Pardubic za rok vrátí, je to fenomén, říká manažer

Manažer pardubického Sportovního parku Pavel Stara.

Když je něco úspěšné, není třeba měnit zaběhnutý scénář. Pardubický Sportovní park, jenž skončil o uplynulém víkendu,...

Případ zřícené střechy v České Třebové přezkoumá Nejvyšší soud

Odvolací soud v Pardubicích potvrdil trest pro Pavla Škorpila (na snímku) a...

Kauzou zřícené střechy sportovní haly v České Třebové se bude zabývat Nejvyšší soud. Okresní soud v Ústí nad Orlicí...

Bezdomovci museli uklidit spáleniště po požáru, který sami způsobili

Za tři hodiny bylo vše připraveno k odvozu na skládku.

Tři hodiny uklízeli dva bezdomovci nepořádek po požáru pod mostem u Nemošic. Oheň založili sami už v květnu a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz