Šéf ODS na Pardubicku, jehož obešli spolustraníci koalicí s ANO, rezignuje

  8:29aktualizováno  8:29
Jako lídr dovedl Karel Haas pardubickou ODS na podzim k solidnímu výsledku. Dokonce se v jednu chvíli zdálo, že bude rozdávat při vyjednávání koalice karty. Nakonec ho však obešli vlastní spolustraníci a proti jeho přesvědčení domluvili koalici s ANO. I proto Haas rezignuje na post oblastního šéfa ODS.

Karel Haas (vlevo) v den parlamentních voleb v říjnu 2017 společně s kolegy pózuje s lahví gruzínského koňaku, jejich strana tehdy posílila, takže důvod k radosti byl. Po dalších volbách však už taková pohoda v ODS nevládla. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Po opravdu vážném a důkladném zvážení jsem na večerním jednání Oblastní rady ODS Pardubice kolegům a kolegyním z rady sdělil svou rezignaci na funkci předsedy Oblastního (rovná se okresního, pozn. red.) sdružení ODS Pardubice ke dni 31. března,“ napsal na svůj Facebook Karel Haas s tím, že nyní začíná hledání nového lokálního šéfa strany. Nominace se budou sbírat do konce letošního dubna.

Jako logický nástupce se jeví Petr Kvaš, který se po volbách stal prvním náměstkem primátora a je tak nejvýše postaveným pardubickým politikem občanských demokratů.

„Budu se nad tím muset zamyslet,“ řekl ve středu k možné kandidatuře bývalý šéf městské policie Kvaš.

Podle dlouholetého zastupitele za ODS Petra Klimpla však přicházejí do úvahu i další persony. „Může to být další náměstek primátora Jan Mazuch nebo Alexandr Krejčíř, který už oblastní organizaci vedl v minulosti,“ uvedl Klimpl.

Pravdou však je, že Krejčíř má nevýhodu v tom, že není aktuálně zvoleným zastupitelem Pardubic.

Střídání v ODS nelibě nesou někteří opoziční politici. Například lídr Pardubáků František Brendl se k situaci Haase minulý týden poměrně ostře vyjádřil v dopise určeném pro MF DNES. V něm kritizoval způsob vládnutí primátora Martina Charváta z hnutí ANO, který se opírá právě o ODS.

„Co je pro mne ale úplně nejsmutnější, že všechno se děje za klíčové podpory ODS, která pro mne z nepochopitelného důvodu byla ochotna odstranit své lídry Karla Haase a Petra Klimpla a nahradila je prověřenými „kádry“ panem Petrem Kvašem a Janem Mazuchem, kteří se stali součástí dohody ANO, ČSSD a KSČ,“ uvedl Brendl.

Zastupitelem Haas dál zůstává

Nicméně Haas zatím jako regionální politik chce pracovat dál. Zůstává v ODS a nebude prý rezignovat ani na mandát zastupitele. 

„Zůstávám a i do budoucna zůstanu (v tomto životě rozhodně neplánuji žádné převlékání kabátů) aktivním řadovým členem ODS. Dál se budu, úplně stejně jako doposud, snažit ať na půdě naší pardubické ODS, nebo do veřejného prostoru vnášet konkrétní věcné názory k podstatným věcem veřejným,“ řekl Haas s tím, že zůstává a i do budoucna zůstane členem zastupitelského klubu ODS v Pardubicích a bude hlasovat podle programu strany.

V debatě pod oznámením se hned několik uživatelů Facebooku vyjádřilo ke konci politika s politováním. 

„Vím, že je tato funkce velice náročná a navíc v oblasti, kde je po moci takový hlad. Chci ti poděkovat za vše, co jsi pro společnost v dresu předsedy pardubické ODS vykonal,“ napsal k tomu třeba Jan Křivka. 

Pirátská zastupitelka Ivana Böhmová by zase raději slyšela konkrétnější vyjádření Haase. „Buď jsou důvody čistě osobní, nebo nesouhlas s fungováním místní ODS. Nechci být šťoural, jen mi to ve vašem vyjádření chybí. Dává to prostor k polemice,“ uvedla.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Při jezdeckých závodech v Pardubicích zemřela jezdkyně, zavalil ji kůň

JEZDECTVÍ. Japonec Jošiaki Oiwa padá z koně při jezdecké všestrannosti v...

Na následky úrazu při jezdeckých závodech v neděli v Pardubicích zemřela jezdkyně. Neštěstí se podle prohlášení...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Barážová proměna. Teď je v Pardubicích veselo. Ale co za rok?

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

Ne každý horor má šťastný konec. Hokejistům Pardubic se však této přízně osudu tentokrát dostalo. Hluboká výsledková...

Rolinek po záchraně Pardubic: Rozhodlo, že jsme měli stažené zadky

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

I po letošní sezoně platí, že hokejové Pardubice nikdy neopustily nejvyšší soutěž. Extraligu zachránily už po 9. kole...

Další z rubriky

Nadšenci zdobí na Velikonoce Kolumbovo vejce, letos ve stylu Tibetu

Na Zelený čtvrtek nadšenci vyzdobili Kolumbovo vejce do tibetských barev....

Neformální sdružení umělců a jejich přátel sdružených do agentury Boží mlýny napravuje v Budislavských skalách nedaleko...

Pardubická nemocnice mění úklid i stravování, firma lobbisty Horáčka končí

Nemocnice v Pardubicích.

Nemocnice Pardubického kraje se zbavuje kontraktů s První chráněnou dílnou, kterou vlastní lobbista Tomáš Horáček...

Okresní šéf ČSSD dal straně statisíce, ale není zřejmé, kde je vzal

Ilustrační snímek

Jedním z největších sponzorů sociální demokracie v zemi je předseda pardubického okresního výboru ČSSD Leoš Malina. Za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz