Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Obce se chystají na revoluci v odpadech, bez evidence jeho cena poroste víc

  8:22
Nový zákon o odpadech způsobí revoluci ve sběru komunálního odpadu. Radnice budou muset své obyvatele naučit řádně třídit a odpad evidovat, jinak kvůli rostoucímu poplatku za ukládání odpadu na skládky závratně porostou i poplatky za svoz odpadu. Menší města v kraji se připravují, Pardubice zatím vyčkávají.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

Když loni Heřmanův Městec jako jedno z prvních měst v Pardubickém kraji nakoupil pro lidi v rodinných domech kontejnery na plasty, papír a bioodpad a začal adresně evidovat množství vyprodukovaného odpadu, vlastně tím předběhl dobu.

Jen pár měsíců nato Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o odpadech, která od začátku roku výrazným způsobem mění zaběhané postupy pro nakládání s odpady i stávající filozofii výpočtu poplatku za komunální odpad. Ačkoli senátoři poukazovali na fakt, že nejsou dostatečně připraveny prováděcí předpisy, zákon upravující především zvýšení třídění odpadů a postupný odklon od skládkování vzešel začátkem roku v platnost.

Již za pět let Česko bude muset recyklovat veškerý svůj komunální odpad z 55 procent. Dnes se to daří zhruba z 41 procent. V Heřmanově Městci dnes vědí, že díky nově zavedenému systému svozu tříděného odpadu jsou na tom lépe.

„Přesná čísla budeme mít v září, ale podle dosavadních zkušeností vidíme, že množství netříděného odpadu ve městě kleslo. Náklady za svoz odpadu se sice zvýšily, ale kdybychom tento systém neměli, poplatek za svoz odpadu by rostl určitě rychleji. Dnes jsme druhým rokem na 600 korunách na osobu,“ potvrdil starosta Heřmanova Městce Josef Kozel.

Pro obce typu Heřmanova Městce, které nový systém už zavedly, nebude složité vejít se do letos stanoveného limitu 200 kg odpadu uloženého na skládce za obyvatele a rok. Překročí-li obec povolený limit, stoupne poplatek za uložení odpadu na skládku z dosavadních 500 na 800 korun za tunu, což už je poměrně dost. Zaplatí to obec nebo občan, jiná možnost není.

„Už příští rok bude limit snížen o dalších deset kilogramů na 190 kg a poplatek za skládkování opět naroste. Za dva roky stoupne na tisíc korun, v roce 2029, tedy rok před koncem skládkování, bude na 1 850 korunách a limit se sníží na 120 korun za kilogram. Obce, které začnou s evidencí dnes, budou napřed. Díky přesnější evidenci dosáhnou na třídicí slevu, což znamená, že pokud se obce vejdou do limitu, budou platit dál 500 korun,“ řekl Ivo Kropáček, expert na odpady z Hnutí Duha.

Množství odpadu z obcí dnes svozové firmy sice také evidují, jde však mnohdy o hrubý odpad, který nemusí odpovídat realitě.

Třeba v Hlinsku loni každý obyvatel průměrně vyprodukoval 198 kg odpadu, předloni to bylo 206 kg. Hraniční hodnotu tam chtějí novým evidenčním systémem stlačit. 

Popelnice dostanou čipy

„Nic jiného nám vlastně nezbývá. V opačném případě a bez dalších nových opatření reálně hrozí, že se celý systém odpadového hospodářství bude městu dále prodražovat,“ uvedla Marta Nováková, tajemnice radnice v Hlinsku, kde v těchto dnech umísťují na popelnice čipy.

Čipování popelnic a zavedení jejich evidence, na základě které se obce uchýlí k efektivnějšímu třídění, případně zdražení poplatku domácnostem, které mají více nádob na komunální odpad než většina lidí, však něco stojí.

Jen instalace nových vah na vážení odpadu na popelářských autech jde do milionů korun. 

„Bude záležet na obcích, zda se rozhodnou investovat do vah na všechna svozová auta. Montáž jedněch vah stojí 600 tisíc korun, na starší vozidla klidně i milion korun, což není zrovna ekonomické,“ sdělil Petr Stejskal, jednatel Technických služeb Hlinsko, které svážejí odpad šesti nákladními auty od 44 tisíc poplatníků z velké části Chrudimska.

Na revoluci v odpadech se chystají také ve Svitavách, kde chtějí rok sbírat data, na základě kterých budou vytvářet pravidla pro svoz odpadu a třídění.

Žluté popelnice do každé domácnosti

„Tomu, že poplatek za svoz roste, se nevyhneme. Nechceme však, aby rostl o tolik, jak s tím počítá zákon. V květnu pořídíme 1 400 popelnic pro rodinné domy, kterými chceme zvýšit objem třídění plastového odpadu,“ řekl starosta Svitav David Šimek s tím, že benefity v podobě výhod pro domácnosti přijdou v dalších letech.

Některá města včetně Pardubic však zaujala vyčkávací pozici. 

„Sledujeme aktuální situaci i s ohledem na vývoj v okolních obcích. Zvažujeme, jaká varianta je pro nás ekonomicky i provozně přijatelná. Čipování je velmi nákladnou záležitostí a je otázka, zda efekt pro občany bude přínosný. Pardubice mají velkou výhodu, že na svoji velikost mají nadstandardní množství separačních dvorů, do kterých mohou domácnosti odpad odkládat. Navíc lidé mají široké možnosti třídění v rámci kontejnerových hnízd,“ řekla mluvčí Služeb města Pardubic Klára Sýkorová.

  • Nejčtenější

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Vem si, co ti patří, řekli rodiče. Syn si při stěhování odvezl i okenní skla

Neshody mezi rodiči a jejich dospělými dětmi museli v posledních dnech řešit policisté na Pardubicku. V prvním případě...

Nájezd na D35 Česká Třebová nejdříve odmítala, teď ho chce, ale je pozdě

Dohoda, která umožní postavit dálnici kolem Litomyšle, sice dala naději ucpanému městu, za kopcem v České Třebové ale...

Pardubice - Slovácko 3:1, nováčkův obrat, hosté na druhé místo nejdou

Fotbalisté Slovácka v dohrávce 22. kola Fortuna ligy nečekaně zaváhali a nepřeskočili tak Spartu na druhé příčce. Ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový kruhový objezd čeká rozšíření, ničí ho nešikovní řidiči těžkých aut

Ani ne dva roky starý kruhový objezd ve Svitavách, který usměrnil dopravu na Poličku a Litomyšl, je pro kamiony s...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Od silnice v obci zmizela maketa policisty, muž to nahlásil jako únos

„Dobrý den, já bych chtěl nahlásit únos policajta.“ Touto větou oznámil muž na tísňovou linku 158, že se od silnice v...

V kraji přibude pět očkovacích center, stále však není dostatek vakcín

V Pardubickém kraji by mělo v květnu začít vedle třinácti dosavadních očkovacích center fungovat pět nových. Na dvou...

Bez větve bych do vody nešel, vylíčil zachránce dětí pod ledem

Hasiči ocenili Michala Dvořáka, který 4. března zachraňoval tři děti, které vstoupily na led Zámeckého rybníka v...

Pře o pardubické sídliště Dukla. Radní chtějí parkoviště, opozice zeleň

Na sídlišti Dukla v Pardubicích opraví městský obvod vnitroblok H, vzniknou tam desítky parkovacích míst. Cena je 16...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...