Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Obce se chystají na revoluci v odpadech, bez evidence jeho cena poroste víc

  8:22
Nový zákon o odpadech způsobí revoluci ve sběru komunálního odpadu. Radnice budou muset své obyvatele naučit řádně třídit a odpad evidovat, jinak kvůli rostoucímu poplatku za ukládání odpadu na skládky závratně porostou i poplatky za svoz odpadu. Menší města v kraji se připravují, Pardubice zatím vyčkávají.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Pešek, MF DNES

Když loni Heřmanův Městec jako jedno z prvních měst v Pardubickém kraji nakoupil pro lidi v rodinných domech kontejnery na plasty, papír a bioodpad a začal adresně evidovat množství vyprodukovaného odpadu, vlastně tím předběhl dobu.

Jen pár měsíců nato Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o odpadech, která od začátku roku výrazným způsobem mění zaběhané postupy pro nakládání s odpady i stávající filozofii výpočtu poplatku za komunální odpad. Ačkoli senátoři poukazovali na fakt, že nejsou dostatečně připraveny prováděcí předpisy, zákon upravující především zvýšení třídění odpadů a postupný odklon od skládkování vzešel začátkem roku v platnost.

Již za pět let Česko bude muset recyklovat veškerý svůj komunální odpad z 55 procent. Dnes se to daří zhruba z 41 procent. V Heřmanově Městci dnes vědí, že díky nově zavedenému systému svozu tříděného odpadu jsou na tom lépe.

„Přesná čísla budeme mít v září, ale podle dosavadních zkušeností vidíme, že množství netříděného odpadu ve městě kleslo. Náklady za svoz odpadu se sice zvýšily, ale kdybychom tento systém neměli, poplatek za svoz odpadu by rostl určitě rychleji. Dnes jsme druhým rokem na 600 korunách na osobu,“ potvrdil starosta Heřmanova Městce Josef Kozel.

Pro obce typu Heřmanova Městce, které nový systém už zavedly, nebude složité vejít se do letos stanoveného limitu 200 kg odpadu uloženého na skládce za obyvatele a rok. Překročí-li obec povolený limit, stoupne poplatek za uložení odpadu na skládku z dosavadních 500 na 800 korun za tunu, což už je poměrně dost. Zaplatí to obec nebo občan, jiná možnost není.

„Už příští rok bude limit snížen o dalších deset kilogramů na 190 kg a poplatek za skládkování opět naroste. Za dva roky stoupne na tisíc korun, v roce 2029, tedy rok před koncem skládkování, bude na 1 850 korunách a limit se sníží na 120 korun za kilogram. Obce, které začnou s evidencí dnes, budou napřed. Díky přesnější evidenci dosáhnou na třídicí slevu, což znamená, že pokud se obce vejdou do limitu, budou platit dál 500 korun,“ řekl Ivo Kropáček, expert na odpady z Hnutí Duha.

Množství odpadu z obcí dnes svozové firmy sice také evidují, jde však mnohdy o hrubý odpad, který nemusí odpovídat realitě.

Třeba v Hlinsku loni každý obyvatel průměrně vyprodukoval 198 kg odpadu, předloni to bylo 206 kg. Hraniční hodnotu tam chtějí novým evidenčním systémem stlačit. 

Popelnice dostanou čipy

„Nic jiného nám vlastně nezbývá. V opačném případě a bez dalších nových opatření reálně hrozí, že se celý systém odpadového hospodářství bude městu dále prodražovat,“ uvedla Marta Nováková, tajemnice radnice v Hlinsku, kde v těchto dnech umísťují na popelnice čipy.

Čipování popelnic a zavedení jejich evidence, na základě které se obce uchýlí k efektivnějšímu třídění, případně zdražení poplatku domácnostem, které mají více nádob na komunální odpad než většina lidí, však něco stojí.

Jen instalace nových vah na vážení odpadu na popelářských autech jde do milionů korun. 

„Bude záležet na obcích, zda se rozhodnou investovat do vah na všechna svozová auta. Montáž jedněch vah stojí 600 tisíc korun, na starší vozidla klidně i milion korun, což není zrovna ekonomické,“ sdělil Petr Stejskal, jednatel Technických služeb Hlinsko, které svážejí odpad šesti nákladními auty od 44 tisíc poplatníků z velké části Chrudimska.

Na revoluci v odpadech se chystají také ve Svitavách, kde chtějí rok sbírat data, na základě kterých budou vytvářet pravidla pro svoz odpadu a třídění.

Žluté popelnice do každé domácnosti

„Tomu, že poplatek za svoz roste, se nevyhneme. Nechceme však, aby rostl o tolik, jak s tím počítá zákon. V květnu pořídíme 1 400 popelnic pro rodinné domy, kterými chceme zvýšit objem třídění plastového odpadu,“ řekl starosta Svitav David Šimek s tím, že benefity v podobě výhod pro domácnosti přijdou v dalších letech.

Některá města včetně Pardubic však zaujala vyčkávací pozici. 

„Sledujeme aktuální situaci i s ohledem na vývoj v okolních obcích. Zvažujeme, jaká varianta je pro nás ekonomicky i provozně přijatelná. Čipování je velmi nákladnou záležitostí a je otázka, zda efekt pro občany bude přínosný. Pardubice mají velkou výhodu, že na svoji velikost mají nadstandardní množství separačních dvorů, do kterých mohou domácnosti odpad odkládat. Navíc lidé mají široké možnosti třídění v rámci kontejnerových hnízd,“ řekla mluvčí Služeb města Pardubic Klára Sýkorová.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Pardubickém kraji se volí v obvodech Pardubice a Ústí n. O.

Miluše Horská, Petr Šilar, Jakub Rychtecký, Štěpánka FraňkováMartin Charvát, Petr Fiala, Vladimír Ninger, Daniel Brýdl

  • Nejčtenější

Na poštu přišly balíky s včelami, začaly vylétávat z poškozených krabic

Netradiční zásah měli ve středu ráno hasiči na jedné z pardubických pošt. Někdo poslal balíky plné živých včel. Zásilka...

Závěrečný útok nevyšel. Basketbalisté zdolali Bosnu, chtěli ale víc

Sice výhra, ale s hořkou příchutí. Čeští basketbalisté v kvalifikaci o postup na mistrovství světa v roce 2023 v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aktivisté narušili koncert k předsednictví. Jsou zadržení, vypovídat odmítají

Dva aktivisté v pátek večer v Litomyšli na Svitavsku narušili koncert k zahájení předsednictví Česka v Radě EU. Během...

Obří obchodní centrum počká, firma dala Pardubicím čas na dostavbu nádraží

Zhruba ještě rok bude sloužit stávající autobusové nádraží v Pardubicích. To je výsledek dohody mezi zástupci radnice a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

Můj syn je blázen, říká Redlova matka. Kam až sahají majetky vlivné rodiny

Premium Kdo jsou Redlovi? MF DNES přináší reportáž z místa, odkud pochází klíčová postava korupční kauzy hnutí STAN Michal Redl...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

  • Další z rubriky

Firma chystá u Chvaletic recyklaci manganu, čeká na povolení

S letními prázdninami začal dlouhodobý 40letý pronájem odkališť poblíž Chvaletic, kde chce česko-kanadská firma z již...

Pardubické letní kino posouvá premiéru Krychliče, vstup je stále zdarma

Od roku 2006 promítá v Pardubicích každé prázdniny letní kino. Tradici nepřerušil ani covid, ani časté stěhování...

Kde bychom byli bez chleba a krásných žen, říká režisér Gazdík o Pekařově ženě

Poslední premiérou Východočeského divadla je v této sezoně muzikálová komedie Pekařova žena, kterou pro soubor...

Mluvčí pardubických záchranných složek radí, jak přežít prázdniny

Letní prázdniny neznamenají jen příjemné chvíle u vody a s kamarády. Odvrácenou stranu dvou volných měsíců pak řeší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...