Úterý 28. ledna 2020, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. ledna 2020 Otýlie

Rodiny si v Pardubicích připlatí stovky korun za odvoz odpadu

  14:31aktualizováno  14:31
Pardubice, podobně jako řada jiných měst, letos zvýší poplatek občanů za likvidaci odpadů. Obyvatelé krajského města tak za odvoz odpadů zaplatí 650 korun, tedy o 150 korun více než doposud.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Pardubické rodiny se musí připravit na to, že v dubnu jim nepříjemně stoupne jeden z poplatků. Zastupitelé totiž definitivně schválili zdražení poplatku za odpad z 500 na 650 korun na osobu a rok. Čtyřčlenná rodina si tak připlatí šest set korun.

„V zásadě jsme s tím všichni souhlasili. Věřím, že to nebude velký zásah do peněženek lidí,“ řekl radní za Koalici pro Pardubice Vít Ulrych.

Podle lidí z vedení radnice bylo nutné poplatek zvýšit. „Neměnil se více než deset let, přestože stoupá objem likvidovaných odpadů i komfort služeb, které obyvatelé Pardubic v tomto směru mají. Dalších zhruba 17 milionů, tedy 152 korun na občana, totiž půjde na tyto služby z městského rozpočtu,“ uvedla mluvčí města Nataša Hradní.

Obyvatelé krajského města ročně vyprodukují více než 15 tisíc tun směsného odpadu a dalších téměř sedm tisíc tun odpadu vytříděného. 

„Celkem přijde sběr a likvidace odpadů v Pardubicích v roce 2020 téměř na 74 milionů korun. Od obyvatel vybere město na poplatku asi 57 milionů, které pokryjí 77 procent veškerých nákladů. Zbytek, 17 milionů korun, bude uhrazen z městského rozpočtu,“ uvedla Nataša Hradní s tím, že poplatky za sběr a likvidaci komunálního odpadu se v Pardubicích prakticky nezvyšovaly 14 let.

Náklady na odpadové hospodářství ale během doby vzrostly z původních zhruba 45,5 milionu na současných 73,7 milionu. 

„Mimo jiné i proto, že se zvyšuje komfort služeb ve městě. Například z původních 921 kontejnerů na separovaný odpad je jich v současné době po městě rozmístěno 1 480 a počet výsypů se zvýšil o více než 50 procent na 96 527 za rok,“ doplnila tisková mluvčí magistrátu.

Navíc ve městě také vyrostly nové separační dvory, do kterých mohou lidé zdarma odvážet objemný nebo nebezpečný odpad.

„K sedmi separačním dvorům přibyly dva nové, přibývají také komodity, které mohou obyvatelé Pardubic třídit. Vedle tradičního odděleného sběru plastů, papíru, skla a podobně město například zavedlo oddělený sběr elektroodpadu, bioodpadu ze zahrad a nejnověji také jedlých olejů. Zhruba třetina odpadů, které obyvatelé města vyprodukují, se tak vrací k opětovnému využití,“ uvedl primátor Pardubic Martin Charvát.

Všichni musí poplatek uhradit do konce dubna

Místní poplatek za svoz a likvidaci komunálního odpadu mají povinnost zaplatit všichni občané starší šesti let s trvalým bydlištěm ve městě, včetně cizinců, do 30. dubna 2020. Vyhláška města, která výši poplatku stanoví, obsahuje i výčet osob, které jsou od této povinnosti osvobozeny.

„Poplatek lze uhradit již nyní bankovním převodem na stejné číslo účtu a se stejným variabilním symbolem jako v loňském roce, hotově v pokladně úřadu městského obvody či pokladně magistrátu na náměstí Republiky nebo složenkou, kterou budou rozesílat jednotlivé městské obvody až do konce dubna těm, kteří poplatek dosud neuhradili,“ dodala Nataša Hradní.

V roce 2018 lidé vytřídili na 140 tisíc tun elektroodpadu. Co se ostatních komodit týká, pardubičtí občané vytřídili 1 116 tun plastu, 1 089 tun skla, 1 187 tun papíru, téměř 112 tun nebezpečného odpadu, 232 tun textilu a kompostárně odevzdali 2 776 tun bioodpadu.

Separace však nestačí, odpadu nadále přibývá, a jelikož se chystá omezení skládkování, dá se počítat s tím, že poplatek se brzy bude zase zvyšovat. To se nelíbí třeba opozičnímu zastupiteli za Pardubáky Františku Brendlovi. 

„Nelíbí se mi, že město zvyšuje poplatek i přesto, že na daních dostává na každého občana o 1 400 korun více než dříve. Cítím snahu od radních stále více vybírat na daních a pak částky přerozdělovat. To je proti mému středopravému vidění světa,“ řekl Brendl.

  • Nejčtenější

Řidič srazil autem čtyři děti na hlídaném přechodu před školou

Čtyři děti na hlídaném přechodu pro chodce srazil po sedmé hodině řidič osobního auta v Rohovládově Bělé na Pardubicku....

Žena vrátila 77 tisíc, nálezné nechtěla. Dojatý majitel jí peníze vnutil

Při vyřizování pozůstalosti ztratil muž z Pardubic taštičku se 77 tisíci korun. Našla ji však pracovnice úřadu a...

Peníze, nebo sestup. Hrozba pádu nutí manažery shánět nečekané posily

Ještě předminulý týden byl kapitánem ruského Nižněkamsku v KHL. Minulou neděli však Stěpan Zacharčuk boural do jiného...

Premium

Z vrcholu střemhlav až na dno. Co zadupalo prestiž pardubického hokeje

Před necelými osmi lety v pardubické kabině bouchalo šampaňské a kouřily se doutníky. V té době nic nového. Pardubice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mohla tomu zabránit řada lidí, hájí se žena souzená za pád sochy na dítě

U Okresního soudu ve Svitavách začalo hlavní líčení v případu tříletého chlapce, na kterého v září 2018 spadla na...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

  • Další z rubriky

Řidič srazil autem čtyři děti na hlídaném přechodu před školou

Čtyři děti na hlídaném přechodu pro chodce srazil po sedmé hodině řidič osobního auta v Rohovládově Bělé na Pardubicku....

Mýto si připomnělo odchod okupantů. Běž domů, Ivane, skandovali lidé

Na den přesně po třiceti letech lidé ve Vysokém Mýtě demonstrovali za odchod okupačních vojsk. Symbolicky si tak...

Nejvyššímu žalobci vadí, že voják z Ukrajiny nebyl odsouzen za terorismus

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání v neprospěch Erika Eštua odsouzeného za účast v bojích na Ukrajině...

Mohla tomu zabránit řada lidí, hájí se žena souzená za pád sochy na dítě

U Okresního soudu ve Svitavách začalo hlavní líčení v případu tříletého chlapce, na kterého v září 2018 spadla na...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?

Najdete na iDNES.cz