Počty nakažených opět letí vzhůru. Stoupají počty lidí v nemocnicích i na jednotkách intenzivní péče.
Všichni se shodují na jednom. Cesta ven z bludného kruhu covidu vede přes očkování. Jenže to v poslední době není v Pardubicích a okolí tak snadné získat.
V druhé polovině září kvůli nezájmu lidí zaniklo očkovací centrum na krajském úřadu v Reálce. V sobotu 16. října se pak naposledy očkovalo v poliklinice Kolf. Zavřela i další centra. V Pardubické krajské nemocnici stojí ve virtuální frontě několik tisíc lidí, a tak když minulý týden dorazil do města očkovací kamion, lidé ho vzali útokem.
„Čekala jsem u nádraží dobře hodinu a půl. Kolem mne byli hlavně mladí lidé,“ uvedla seniorka z Pardubic Zdeňka Čermáková, která vyrazila pro třetí posilující dávku.
Tlak na kamion byl tak veliký, že neplánovaně jeho působení kraj prodloužil o další den. Ani to nestačilo. I kvůli tomu, že od pondělí se přestanou proplácet testy na koronavirus a zpřísní se další opatření, lidé se rozhodli, že se konečně nechají naočkovat.
„Zájem o očkování v posledních třech pracovních dnech minulého týdne vzrostl o dvoj až trojnásobek obvyklých hodnot posledních dnů. V pátek to bylo 1 535 podaných očkovacích dávek, na což mají pozitivní vliv také aplikace třetích dávek, u kterých byl zkrácen interval z osmi na šest měsíců po podání druhé dávky,“ uvedl hejtman Martin Netolický z ČSSD.
V sobotu i v neděli od 9 do 18 hodin
A právě krajský úřad se snaží hlad lidí po očkování uspokojit. Proto opět postaví dočasné centrum. Tentokrát to bude v pardubické sokolovně na Olšinkách, kde se budou látky aplikovat vlastně celý víkend.
Očkování bez registraceOčkování bez předchozí registrace zajišťuje nemocnice v Pardubicích (pátek 13–15 hodin), Chrudimi (středa 7:30–12 hodin), Litomyšli (pondělí 12:40–15 hodin), Ústí nad Orlicí (středa 12:20–15 hodin). Bez registrace si lze nechat aplikovat vakcínu i v očkovacím kamionu: Pardubice – 30. a 31. 10.
Rohovládova Bělá – 5. 11.
Červená Voda – 5. 11.
Koclířov - 6. 11.
Linhartice – 6. 11.
Chornice – 7. 11.
Prosetín – 7. 11.
|
„Domluvili jsme se se společností Podané ruce, že nabídneme možnost očkování bez registrace v krajském městě v budově Sokola Pardubice na Olšinkách, kde již očkovací kamion opakovaně působil,“ uvedl hejtman s tím, že tentokrát vzhledem ke snižujícím se teplotám zdravotníci využijí přímo budovu sokolovny.
„Za to bych chtěl pardubickým sokolům velice poděkovat. Zájemci o očkování budou moci využít dvoudávkovou vakcínu Pfizer a jednodávkovou vakcínu Jansen,“ řekl Netolický a doplnil, že očkování v sokolovně bude oba víkendové dny možné od 9 do 18 hodin.
Navíc Pardubický kraj počítá se zvyšováním kapacit sítě běžných očkovacích center. „V případě rostoucího zájmu by se mohla prodloužit jejich provozní doba,“ řekl ČTK vedoucí krajského odboru zdravotnictví Pavel Čech. Více by se podle něj měli zapojit i praktičtí lékaři.
V současnosti je v regionu v provozu 12 očkovacích center, většina v nemocnicích a zdravotnických zařízeních kraje. „Provozní doby a kapacity budou navyšovat tak, jak se jim budou hlásit zájemci o očkování. Je nutné se zaregistrovat a zarezervovat si termín,“ uvedl Čech.
Podle údajů na krajském webu jsou čekací doby na očkování po rezervaci či mezi registrací a rezervací do dvou týdnů. Část míst funguje zatím i bez registrace. Mezi lidmi, kteří se nyní nechávají očkovat, převažují zájemci o posilovací, takzvanou třetí dávku vakcíny. „V pondělí bylo v kraji kolem 1 700 aplikací, z toho bylo asi tisíc posilovacích dávek, 400 prvních a 300 druhých dávek,“ řekl Čech s tím, že v kraji stále zbývá naočkovat kolem 19 tisíc lidí starších 60 let,
V kraji bylo dosud aplikováno přes 532 tisíc dávek. Podle Čecha se zatím do vakcinace zapojilo zhruba 15 procent praktických lékařů, podali asi 80 tisíc dávek. Kraj má přes půl milionu obyvatel. „Nezbytnou podmínkou pro zvládnutí zvýšeného zájmu o očkování a přeočkování posilující dávkou je vyšší míra zapojení praktických lékařů. Proto s jejich sdružením aktivně jednáme,“ dodal hejtman Netolický.