Kamion by mohl po kraji vyrazit i na podzim. | foto: Pardubický kraj

Očkovací truck zvládne čtyři tisíce lidí týdně, rozjezd v Pardubicích vázl

  • 11
U pardubické sokolovny začali dopoledne zdravotníci aplikovat vakcíny proti covid-19 v očkovacím kamionu, který poskytla nestátní Společnost Podané ruce ve spolupráci s Oblastní charitou Pardubice. Rozjezd provázely technické problémy.

Truck amerického střihu zatím zajížděl jen k imobilním pacientům, první ostré využití kapacity čekalo až nyní v Pardubicích.

V devět hodin mělo k administrátorům očkování usednout prvních deset lidí. Problémy s internetovým připojením ale způsobily, že se čas začal posouvat a fronta mladých zájemců o očkování se zatočila až za budovu sokolovny, před níž kamion zaparkoval.

„Museli jsme přivolat babičku, aby nám pohlídala dítě, fronta se vůbec nehýbala, a to už jsme tu před devátou hodinu čekali,“ řekla žena, která v 9:45 stála frontu ještě na povinný pohovor s lékařem.

Očkovací proces samotný už pak trval jen chvilku, na dalších 15 minut se naočkovaní lidé přemístili do čekárny, která vznikla v budově sokolovny.

Reakce společnosti Podané ruce

Společnost Podané ruce o.p.s. při pondělním očkování v ničem nepochybila. Internetové připojení jsme měli naprosto v pořádku.

Prodlevy vznikaly na místě z toho důvodu, že Armáda ČR, která spravuje centrální řídící tým očkování, nezadala naše IČO do systému.

Rezervační systém, který je centrálně zřizován pro celé očkování, se tak nepropojil s naším systémem. Zaměstnanci Podaných rukou začali problém okamžitě řešit.

Výpadek trval asi hodinu, po zbytek dne fungovalo vše bez jakýchkoliv problémů.

„Je to první den, takže se musí počítat s tím, že nastane nějaký problém. Tento je řešitelný. Databáze už funguje, ale je slabý internet. Ten jsme posílili a lékaři uvnitř trucku jsou přesvědčeni, že ztrátu doženou a stihnou na pondělí objednané pacienty doočkovat,“ řekla krajská radní pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Ráno vytvořená fronta pak do hodiny zmizela.

„Tento truck pojme až 800 lidí za desetihodinovou směnu, aktuálně v něm máme připraveno sedm ordinací. Je v něm také míchárna, tedy sterilní místnost, kde se natahují vakcíny k aplikaci,“ řekla koordinátorka mobilního očkovacího centra Ria Peška.

Na směnu nastoupilo osm mediků, čtyři lékaři, dva lékárníci a dvanáct administrativních pracovníků. Následující dny se v mobilním trucku bude očkovat od 9 hodin do 18 hodin.

„Končíme v pátek, ale pokud bude poptávka, tak můžeme termíny protáhnout,“ řekla Peška.

Není to závod mezi kraji, tvrdí hejtman

Očkovací truck přijel na pozvání vedení Pardubického kraje, který patří v procesu očkování k nejpomalejším. Hejtman Martin Netolický ale podobné soupeření odmítá.

Další očkovací místa

V Pardubickém kraji bude možné se od června nově naočkovat proti koronaviru také v Králíkách, Lanškrouně nebo Lázních Bohdaneč.

„Mám informace, že v těchto městech očkovací místa vzniknou. Nemají sice velkou kapacitu, je to kolem 500 lidí týdně, ale pomáhají nám, protože dostupnost Králicka do Ústí nad Orlicí je 50 kilometrů a my nutně potřebujeme, aby byla bližší,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Aktuální informace o očkovacích místech v kraji najdete zde.

„Odmítám hru na závody v očkování mezi kraji. Tu tady vytvořila jediná osoba, která má pocit, že řídí všechno. Potom se my utápíme ve statistikách a máme tendence předhánět jeden druhého. Nás by měla zajímat proočkovanost populace. Zabývat se tím, kde kdo kolik podal, je spíš trapné,“ řekl Netolický.

Podle něj je třeba se zabývat tím, aby se vytvořila kolektivní imunita, tedy sečíst ty, kteří prodělali covid a mají přirozenou imunitu a k tomu ještě ty, kteří byli očkováni.

„Tam se dostáváme do čísel, která jsou srovnatelná v celé republice,“ řekl hejtman.

„Na očkování čeká ve frontě v kraji 20 tisíc lidí, nejvytíženější jsou Pardubice,“ dodal Netolický s tím, že by právě kamion měl v krajském městě pomoci.

V pondělí by se v něm mělo první dávky vakcíny od firmy Pfizer dočkat 400 lidí, v dalších dnech až 800, i když neziskovka Podané ruce deklarovala možnost až 1500 naočkovaných denně.

Také druhou dávku lidé dostanou v kamionu

Pokud se mobilní očkování osvědčí, kraj zváží, že by kamionu ještě jednou využil. Už teď je však jisté, že se vůz do kraje vrátí. Lidé v něm naočkovaní si tam totiž půjdou i pro druhou dávku.

„Jsme výrazně rychlejší, než tomu bylo na začátku roku, ale měsíc červen je vzhledem k počtu vakcín exponovaný. Proto jsme na překlenutí tohoto měsíce, kdy je dodávek vakcín nejvíc, využili nabídky mobilního očkovacího kamionu,“ vysvětluje Netolický.

Do trucku nechal kraj přeregistrovat dva tisíce lidí na tento týden. „Na toto provizorní místo jsme přeregistrovali lidi ve věku od 16-40 let, v sále Jana Kašpara zůstávají lidé starší, nebo imobilní,“ vysvětlila radní Matoušková.

„V Pardubickém kraji máme nyní 92 tisíc lidí kompletně naočkovaných, podaných vakcín 279 tisíc,“ vypočítala.

Posádka očkovacího trucku nebude mít o práci nouzi: 

9. dubna 2021