ŘSD žádá o povolení na obchvat Pardubic, pozemky však nejsou vykoupené

  16:33aktualizováno  16:33
Pardubice jsou o krok blíže ke stavbě severovýchodního obchvatu. Má přinést vysvobození řidičů, kteří se trápí v dopravních zácpách ve středu města. Ředitelství silnic a dálnic poslalo žádost o vydání stavebního povolení, ale pozemky ke stavbě vykoupené nejsou.

Obchvat má vyústit na kruhový objezd v části Dubina, který se nachází v sousedství pardubické věznice. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Nová část silnice I/36 bude měřit 4 170 metrů, její součástí bude dvanáct protihlukových stěn. Nejsložitější stavbou bude most přes Labe i jeho slepé rameno, který bude tvořen zavěšenou konstrukcí o dvou polích, přičemž rozpětí hlavního pole bude 135 metrů, vedlejšího 90.

Fotogalerie

Díky obchvatu řidiči sjedou ze čtyřproudové „Hradubické silnice“ I/37 u Globusu a vydají se na novou komunikaci se čtyřmi pruhy, jež vyústí u okružní křižovatky na Dubině u pardubické věznice.

Klíčová je však už samotná stavba mostu přes Labe, protože tři stávající krajskému městu nestačí a jakékoli omezení na nich vede k velkým problémům v dopravě.

Silničáři ale žádají o stavební povolení v době, kdy ještě zdaleka nemají všechny potřebné pozemky.

„Probíhají výkupy, vykoupeno je 70,49 procent potřebných pozemků,“ uvádí ŘSD v informačním letáku údaje platné ke konci září.

ŘSD již vyvlastňuje

Naposledy v seznamu vyřešených parcel přibyla nedávno čtveřice polností od jedné z majitelek, ale zdá se, že to bude nadlouho poslední úspěšný výkup.

Takřka celý zbytek totiž tvoří majitelé, kteří nesouhlasí s nabízenou cenou, a to i přesto, že jim silničáři nabízejí za jejich pole osminásobek běžné sumy. S nespokojenými vlastníky se stále vede vyvlastnění.

„Několik vlastníků nesouhlasilo s nabídnutou cenou, a proto bylo přistoupeno k zahájení vyvlastňovacího řízení. Jedno vyvlastnění je dokončeno a osm řízení nadále probíhá,“ uvádí se v dokumentu ŘSD.

Mezi těmito případy jsou jak soukromé osoby, tak i firmy. První soudní jednání se konalo již letos v dubnu. Pokračování bylo na programu minulý týden v pondělí, ale bylo odročeno.

Zajímavostí je, že mezi vyvlastňovanými společnostmi byl i polostátní ČEZ, který má v trase dvojici pozemků u rozvodny na Cihelně. Ačkoli v katastru nemovitostí stále svítí údaj o zahájení řízení o vyvlastnění práv, podle informací z pardubické pobočky ŘSD se již obě strany domluvily a pozemky budou převedeny do majetku ŘSD.

To se jinde zatím čekat nedá. U strategických staveb, jakými jsou dálnice, je možné využít pro urychlení stavby takzvané mezitímní rozhodnutí. Novela zákona umožňuje stavět i na cizím pozemku, o který se vedou spory, přičemž o finanční náhradu se obě strany soudí, aniž by to ovlivňovalo průběh stavby. Na obchvaty se to až na výjimky nevztahuje.

„Dění v Pardubicích je pro mne argumentem, abychom mezitímní rozhodnutí uvalili i na obchvaty měst. Při dalším projednání novely ve Sněmovně to budu navrhovat,“ řekl pardubický poslanec a místopředseda hospodářského výboru Sněmovny Martin Kolovratník (ANO).

Ten v roce 2015 optimisticky odhadoval, že stavba obchvatu Pardubic začne ve druhé polovině roku 2017. Teď ŘSD předpokládá, že akci rozjede v roce 2021. „Už nejsem optimista, ale realista. Termín 2021 je reálný, ale soudní spory ho ohrožují,“ řekl poslanec.

  • Nejčtenější

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Premium

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Místo čtyřměsíční zdravé holčičky má Jaroslav Mráček doma dceru s těžce poškozeným mozkem. Je mentálně na úrovni...

Matka dítěte s pozdě danými léky jela do tří porodnic. Kraj chce vysvětlení

Vedení kraje chce zjistit, jaké okolnosti předcházely porodu ženy na začátku června v pardubické nemocnici, po němž má...

VIDEO: Chlapec se nerozhlédl a srazil ho trolejbus, záznam má varovat

Městská policie v Pardubicích zveřejnila záběry nehody, při které dvanáctiletého chlapce srazil trolejbus. Stala se...

Další chyba pardubické nemocnice. Novorozenec nedostal včas antibiotika

Pardubická nemocnice přiznala pochybení tamních zdravotníků v péči o novorozené dítě. Pozdní podání antibiotik po...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Otec, který zavraždil syna, byl nepříčetný. Místo do vězení půjde do ústavu

Policie zastavila trestní stíhání čtyřicetiletého muže, který v květnu v Pardubicích ubodal svého malého syna. Podle...

Peruánovi na počest. Trojnásobný vítěz Velké pardubické má bronzovou sochu

Václav Bruna, majitel trojnásobného vítěze Velké pardubické Peruána, se po prvním valachově vítězství zařekl, že mu...

Zloděj vykradl z kasiček příspěvky na obnovu sochy, policie jej dopadla

Policie dopadla zloděje, který v Moravské Třebové vykradl kasičky na obnovu sochy Plačící Anny. Pachatel si za krádeže...

Matka dítěte s pozdě danými léky jela do tří porodnic. Kraj chce vysvětlení

Vedení kraje chce zjistit, jaké okolnosti předcházely porodu ženy na začátku června v pardubické nemocnici, po němž má...

ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu
ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu

Ahoj, jsem ve 31 tt a pochopitelně přemýšlím nad porodem. Jsem prvorodička, takže mám z toho všeho strach a chlap mi moc nepomáhá. Chce být u porodu, ale zároveň je pro něj asi důležitější být v práci, protože kdykoli se bavíme o tom, zdali si bude moci vzít volno nebo zařídit, že bude okolo termínu v práci někde kolem a ne v zahraničí, je to pro něj problém.

Najdete na iDNES.cz