Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 22. května 2022 Emil

Východ Pardubického kraje se vlajkou přihlásí o svátcích k Moravě

  11:28
Příchod slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu není jenom státním svátkem v kalendáři. Den, který letos připadne na neděli, si více než tisícovka měst a vesnic připomene také vyvěšením žlutočervené vlajky s moravskou orlicí.

Moravská vlajka zavlaje o svátku Cyrila a Metoděje také v Mladějově na Moravě. | foto: zamoravu.eu

K Moravě se letos symbolicky připojí rekordní počet obcí ležících v Pardubickém kraji, které byly až do poloviny 20. století její součástí.

Když v roce 2010 vznikla iniciativa Za vyvěšování moravské vlajky, která testovala sounáležitost stovek obcí a měst k Moravě, musely uplynout ještě dva roky, aby se Moravská národní obec odhodlala oslovovat obce ležící v „českých“ krajích. Reakce obcí, které mají svůj původ napsaný takříkajíc na čele, na sebe nenechala dlouho čekat.

Kolik obcí vyvěsí vlajku

Svitavsko má na Moravě 44 obcí včetně okresního města, Orlickoústecko sedm obcí. Na východě Pardubického kraje se k Moravě přihlásilo vyvěšením vlajky 23 obcí. Loni jich bylo dvacet, předloni 22, v roce 2012 jen pět. Celkem vlajku letos vyvěsí 1 105 obcí, to je skoro o 150 víc než loni a o 350 víc než předloni. Vlajkovou iniciativu letos doprovází novinka - volný vstup do muzeí. Na Svitavsku se zapojilo Městské muzeum Jevíčko, Průmyslové muzeum Mladějov na Moravě, Muzeum a galerie Svitavy.

„V roce 2012 jsme s obavami rozhodovali, zda má vůbec smysl oslovovat obce na Svitavsku právě pro jejich stávající administrativní začlenění. Na konci nás ale čekalo velké překvapení. Mezi prvními, které se přihlásily k Moravě, a to bez jakéhokoliv zaváhání byly obce, co mají Moravu v názvu - Rychnov na Moravě, Mladějov na Moravě a Moravská Třebová. Po nich následovaly další, až k dnešnímu stavu,“ uvedla Lenka Holaňová, hlavní koordinátorka vlajkové iniciativy ze sdružení Moravská národní obec.

Letos již pátý ročník vlajkové iniciativy má upozornit na bohaté kulturní tradice a historické hodnoty Moravy. Organizátoři iniciativy rovněž upozorňují na nevyznačené historické hranice mezi Čechami a Moravou.

Vedle malých vesnic oslovila MF DNES i starosty největších „moravských“ měst v Pardubickém kraji, kteří se k iniciativě nehlásí.

Proč svátek nepodpořit, když mají Moravu v názvu

„Jsem nakloněný k Moravě, protože z ní pocházím. Navíc obec má ve znaku moravskou symboliku, protože část obce, Nedvězíčko, je už na moravské straně zemské hranice. I tohle je jeden z důvodů, proč moravskou vlajku vyvěšujeme. Určitě v tom nelze vidět žádné větší preference k Moravě,“ řekl starosta Nedvězí Pavel Mareček a odmítl jakékoliv myšlenky inklinující k nacionalismu.

Starostka Mladějova na Moravě Drahomíra Lišková vidí ve vyvěšení vlajky důstojné připomenutí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. „Už proto jsme do toho šli. Lidem by se tyto svátky měly připomínat. Proč toto nepodpořit, když máme Moravu v názvu,“ řekla starostka obce, která se k Moravě hlásí spolu se sousedním Rychnovem na Moravě.

Pardubický kraj se k Moravě hlásí ve svém znaku

Výřez znaku Pardubického kraje dokazuje, že v něm moravská orlice nechybí.

Zánik historických zemí Čech, Moravy a Slezska přišel s komunistickým pučem v roce 1948. Alespoň v symbolické rovině historickou křivdu napravila podoba znaku Pardubického kraje. Grafický návrh zpracoval pardubický historik Petr Vorel a výtvarně ho zpracoval grafik a výtvarník Stanislav Valášek z Heřmanova Městce. Podoba znaku a udělení znaku do užívání bylo schváleno v roce 2001. Znak tvoří červeno-modrý čtvrcený štít. V prvním poli je český lev, ve druhém moravská orlice symbolizující historické znaky Čech a Moravy (viz výřez znaku). Ve třetím poli je stříbrná kvádrovaná hradební zeď. V její prolomené bráně je umístěn zlatý glóbus. Portál brány uzavírá stříbrný klenák, ve kterém je černá lyra. Ve čtvrtém poli je polovina stříbrného koně ve skoku se zlatou zbrojí a uzděním.

Na samé hranici Čech a Moravy leží obec Kamenná Horka. Ani tam neváhají vlajku vyvěsit. „Přišlo nám to poštou nebo mailem. Zauvažovala jsme nad tím, a protože jsme českomoravská obec, připadalo mi správné se k tomuto projektu připojit. Ani zastupitelstvo v tom nevidělo problém,“ řekla za obec Lucie Podborská, kde je dodnes rozdělen katastr na Českou a Moravskou Kamennou Horku.

Podobně to vidí starosta Študlova v nejjižnější části Pardubického kraje. „U nás se ze sta procent změnilo zastupitelstvo. Jsme nějakých 200 metrů od stávajících moravskočeských hranic. Nic si od toho neslibujeme. Jen nás o to požádali naši obyvatelé. Proto to děláme. Dřív jsme patřili pod Boskovice, spádově máme Letovice. Víc jak 60 procent našich obyvatel je zaměstnaných na Moravě,“ vyjmenoval Jaroslav Niederle důvody, proč se k Moravě Študlov v symbolické rovině přihlásil.

Na přelomu tisíciletí, kdy se strhla velká debata o podobě samosprávných krajů, nepatřil Študlov mezi ty obce, které chtěly přičlenit pod moravské kraje. „My jsme tak malá obec, že to, co my chceme nebo nechceme, je nepodstatné,“ dodal Jaroslav Niederle.

Největší město Svitavy, které mělo díky své textilní tradici přezdívku západomoravský Manchester, vyvěšování vlajky nikdy nepodpořilo. „Zatím se k tomu nehlásíme. Kdykoliv se to na jednání rady objevilo, vždy z něho vyplynulo se této iniciativy neúčastnit,“ uvedl starosta David Šimek.

Svitavský historik Radoslav Fikejz a radní v jedné osobě stanovisko rady obhajoval již předloni tím, že moravistická myšlenka je víceméně přežilá a mrtvá.

„Po vysídlení Němců se ztratila paměť a identita. Tradice z této doby se nepřenesly. Zmizely poutě, dožínky, i oslavy slunovratů. Zvyky se v historické podobě obnovují až v posledním dvacetiletí a už nejsou směřovány ke kulturnímu prostředí Moravy, ale globalizované republice,“ míní Fikejz.

Na věrozvěsty však ve Svitavách nezapomínají. V průběhu letošní pouti ke sv. Jiljí se v rámci komponovaného kulturního programu Cyril a Metoděj ve Svitavách objeví.

Překvapivě na letošní ročník reagovala Moravská Třebová, která se vlajkové iniciativy každoročně účastnila.

„Skutečně jsme do toho letos nešli. Moravskou vlajku nevyvěsíme. Existují totiž dvě verze té vlajky a jedno hnutí obviňuje to druhé, že je vlajka nepravá, a to nás otrávilo,“ prohlásil Miloš Izák k letitému sporu Moravské národní obce se sdružením Za Moravu, které prosazuje na rozdíl od žlutočervené vlajky, vlajku modrou.

„Pro nás to nemá žádný význam. Pokud se kvalitativně něco nezmění, pro nás tato věc končí,“ dodal.

Větší města se podle Lenky Holaňové neúčastní projektu také kvůli tomu, že je více ovládá politika. „V menších obcích jde o spontánní a mnohdy nadšený projev moravského patriotismu, takříkajíc ‘od srdce‘,“ uvedla místopředsedkyně Moravské národní obce.

Za větším zájmem radnic o iniciativu jsou loňské volby do obecních zastupitelstev, kde se obměnila část zastupitelů. „Nově příchozí představitelé samospráv jsou mnohem otevřenější a bez předsudků, Morava je vnímána jako historická hodnota a kulturní dědictví našich předků, které je správné podporovat, udržovat a rozvíjet,“ uzavřela Holaňová.

  • Nejčtenější

V Sobětuchách roste načerno rodinný dům, navíc bez respektu k územnímu plánu

Na hrubé stavbě rodinného domu v Sobětuchách s výhledem na Chrudim chybí za oknem štítek s nápisem Stavba povolena....

Bude Hitlerova dálnice opravdu dálnicí? Obce jsou pro, stát chce třípruh

Premium Severní část silnice I/73, která povede ve stopě tzv. Hitlerovy dálnice, se nejspíš bude stavět jako třípruh. Nejen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva lidé zemřeli po nárazu auta do stromu, tři psy hasiči vyprostili živé

Tragická dopravní nehoda se stala ve čtvrtek odpoledne na silnici I/34 mezi Hlinskem a Poličkou. Osobní auto na rovném...

Výzkum pod budoucí trasou D35 odhalil starou munici i pradávný rynek

Sotva archeologové u Svitav začali se záchranným výzkumem pod budoucím úsekem dálnice D35, už se jim začínají rýsovat...

Pardubice splnily misi „nový domov“. Pak s klidným srdcem skončím, řekl kapitán

Mise „nový domov“ splněna. Fotbalisté Pardubic uhájili účast v 1. lize, takže si ji v příštím roce zahrají před svým...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Dva lidé zemřeli po nárazu auta do stromu, tři psy hasiči vyprostili živé

Tragická dopravní nehoda se stala ve čtvrtek odpoledne na silnici I/34 mezi Hlinskem a Poličkou. Osobní auto na rovném...

Nebe nemá hranice, říká hvězda letošní Aviatické pouti Felix Baumgartner

Před deseti lety se proslavil skokem ze stratosféry z 39 kilometrů na Zemi. K obloze ho vynesl obří heliový balon. Jako...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubickou a chrudimskou nemocnici povede úředník z ministerstva

Novým oblastním ředitelem Pardubické a Chrudimské nemocnice bude od poloviny července Jan Marounek, dosavadní ředitel...

VIDEO: Otáčení dálničního mostu nad železniční koridor ve dvou minutách

Otáčení dálničního mostu na budoucí D35 nad železniční koridor u Uherska na Pardubicku bylo manévrem, který v České...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...