Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. prosince 2022 Ambrož, Benjamin

Obce u budoucí dálnice D35 bojují proti odpočívadlům, nyní úspěšně

  15:40
Podél českých dálnic stále chybí tisíce míst pro zastavení a odpočinek řidičů. Nedostatek parkovacích ploch hodlají silničáři řešit v předstihu. Jenže u vytipovaných ploch podél dálnice D35 naráží na odpor obcí, a to zejména na Pardubicku a Svitavsku, které s umístěním odpočívadel nesouhlasí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Martin Přibyl / CNC Profimedia.cz

Kolem silnice spojující Staré Město s Třebařovem se široko daleko rozkládají pole. Tuto poměrně řídce osídlenou oblast nedaleko Moravské Třebové má v příštích letech protnout dálnice D35. 

Jenže Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) potřebuje zabrat ještě další pozemky pro vybudování parkoviště, které má vzniknout po obou stranách dálnice. Plochu s celkovou kapacitou 348 míst však obec Staré Město nadále odmítá, a to i přesto, že projektanti vyhověli několika jejím požadavkům.

Budoucí podoba plánované odpočívky u Bukoviny nad Labem.

Obci se nelíbilo blízké umístění plochy vedle nadchodu pro zvěř, obávala se hluku i toho, že by navržené osvětlení vytvářelo světelný smog. Původní místo také nebylo v souladu s územním plánem obce. Zásadní však je, že obec parkoviště na svém katastru zkrátka nechce. Celkem by totiž parkoviště zabralo 112 165 metrů čtverečních orné půdy.

„Upozorňovali jsme na to, že předložená dokumentace velmi zlehčuje vlivy na životní prostředí, a hlavně nesouhlasíme s umístěním odpočívky na našem katastrálním území a se záborem kvalitní zemědělské půdy,“ popsala starostka Jarmila Řezníčková.

Jenže v květnu letošního roku krajský úřad vydal rozhodnutí, podle kterého se již dopad na přírodu a okolí dále zkoumat neměl. Podle veřejné dokumentace, která se vlivem stavby na životní prostředí (EIA) zabývala, souhlasili s parkovištěm i krajští hygienici a při splnění podmínek též památkáři. 

Veřejnost námitky nepodala. Proti tak byla obec, která však nejdříve neuspěla, jelikož námitky dle dokumentace podala pozdě, lhůtu nestihla o tři dny.

Odvolání obce poté v srpnu zamítlo jako nepřípustné i ministerstvo životního prostředí (MŽP). Jeho úředníci však ještě tentýž měsíc otočili a přednesli zjištěné nedostatky v květnovém rozhodnutí kraje. 

Ke stavbě parkoviště se měla nově vyjádřit Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) a právě i MŽP. První instituce nic nenamítala, ovšem úředníkům MŽP chyběl bližší dopad na půdu.

Situace se tedy nečekaně změnila a krajští úředníci museli kvůli postoji ministerstva obrátit. Na MŽP totiž zjistili, že by se k záměru kvůli velkému rozsahu záboru měli vyjádřit také. V listopadu se tak objevila zpráva, že záměr stavby má významný vliv a musí se posuzovat podle zákona.

„Hodně malým procentem jsme očekávali přehodnocení původního rozhodnutí,“ dodala starostka. Podle závěrů z poslední schůzky ale ŘSD nemá v úmyslu odpočívku přemisťovat.

Jaké zdržení v přípravě nové posuzování způsobí, není jasné. ŘSD ani po opakované žádosti na dotazy nereagovalo, ale podle zkušeností z jiných staveb půjde minimálně o rok. 

Odpočívadlo je součástí úseku D35 mezi Opatovcem a Starým Městem, který je z dosud chybějících částí v přípravě nejdál, jelikož má již platné územní rozhodnutí, stejně jako úsek z Janova do Opatovce. Přesto se má podle nynějších plánů stavět až v roce 2023.

V Bukovině změnili názor

Zatímco v případě Starého Města má ŘSD na nápravu nečekané komplikace času dost, jinde už je zaděláno na průšvih. Mezi Borkem a Bukovinou nad Labem, na jejím katastru, má vzniknout podstatně menší odpočívka. 

V tomto případě je odstavný prostor části dálnice mezi Opatovicemi a Ostrovem, která se již staví, takže každé zdržení je pro ŘSD nežádoucí.

Svůj původně kladný postoj s umístěním parkoviště ze srpna loňského roku změnila obec Bukovina. V obci se totiž zvedl velký odpor, a tak zastupitelé změnili své původní stanovisko. Stalo se tak i přesto, že v projektu se nic nezměnilo.

„S ohledem na skutečnost, že z hlediska zájmů obce je v jejím území předmětná plánovaná stavba nežádoucí, vyjadřuje obec nesouhlas se záměrem vybudování odpočívky. Tento nesouhlas vychází z veřejného mínění většiny občanů obce, kdy je uvedený záměr výstavby v území nežádoucí s ohledem k ochraně zájmů obyvatel obce,“ stojí ve stanovisku, které MF DNES získala. 

Proti zamýšlené výstavbě odpočívky vznikla v obci i petice. Odpočívadlo má mít zhruba 24 míst pro osobní auta, 14 pro kamiony, čtyři pro autobusy a tři pro karavany. Služby jako tankování či občerstvení v plánu nejsou.

Plný sál dal najevo, že odpočívku lidé nechtějí

Zásadní nesouhlas si projektanti a zástupci ŘSD vyslechli v sousedním Borku, kde se tento týden projednávalo sloučené územní a stavební řízení. Téměř dvouhodinové setkání provázela hodně zjitřená atmosféra plná emocí. 

Zaplněný sál dával silničářům hlasitě najevo, že odpočívku vzdálenou zhruba 700 metrů od nejbližších domů nechce. Lidé si stěžovali, že se o stavbě poprvé dozvěděli až na základě článku, který vyšel loni v říjnu v MF DNES.

Při jednání v Borku padala vůči zástupcům státních organizací ostrá slova o aroganci moci či obvinění z podvodu. Zástupce ministerstva dopravy, které bude ve věci dále rozhodovat, protože vydává stavební povolení, si nakonec odvezl na čtyři desítky námitek, což je na obdobné typy jednání abnormálně vysoký počet. Nesouhlas připojil také Újezd u Sezemic.

Jediným jistým parkovištěm u D35 je to u Dolní Rovně, kde větší odpočívadlo již vzniká zároveň s dálnicí. V ostatních případech se připravují samostatně. Parkoviště u Rovně a Bukoviny od sebe dělí přibližně 17 kilometrů.

Autor:
  • Nejčtenější

Masivní přístavba domu roste na zahradě bez povolení úřadu a děsí sousedy

Premium Pardubický stavební úřad má na stole další případ černé stavby. Majitelé domku na Dašické ulici se rozhodli vybudovat...

Řidiči spěchající na koncert zaparkovali v sadech, rozjezdili tam trávník

Rozježděná tráva zůstala v pardubických Tyršových sadech po návštěvnících včerejšího koncertu kultovní irské taneční...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neplatící řidiči jsou v Pardubicích bez šance, strážníci přešli do ofenzivy

Čísla mluví jasně. Pardubická městská policie rozdává čím dál tím více pokut za špatné parkování. Strážníkům k...

Dva zápasy, dva góly. Pardubice se vrací na čelo, Sparta vítězí posedmé v řadě

Úterní extraligové dohrávky nabídly přesně tolik vstřelených gólů jako zápasů. Davidové Ciencala a Dvořáček rozhodli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při střetu dvou aut a náklaďáku u Pardubic zemřel řidič, další se zranil

Tragická nehoda se dopoledne stala u Medlešic na Pardubicku. Střet nákladního auta se dvěma osobními vozy nepřežil...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Podvody s pojištěním se vrací před soud, ten musí předvolat 700 svědků

Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové začala v pondělí po třech letech opět projednávat případ rozsáhlých...

Šebek jde řídit sport, Pardubice musí najít nového šéfa Rozvojového fondu

Bývalý dlouholetý manažer Dynama Pardubice a současný šéf Rozvojového fondu Pardubice Ondřej Šebek převzal řízení...

Do pardubických mlýnů se začne vozit nábytek, galerie se otevře až za rok

Velkorysý prostor, hodně světla, půvab industriální architektury i výhledy na Pardubice. Nová krajská galerie v...

Po rvačce dvou mužů v Chocni skončil jeden v nemocnici, druhý je na útěku

V sobotu večer dostali policisté oznámení o konfliktu mezi dvěma muži v Chocni. Jednoho museli záchranáři letecky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...