Tendr za více než půl miliardy byl pro uchazeče lákavý. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) již před téměř měsícem otevřelo obálky, z nichž vybere zpracovatele výzkumu na prvních dvou úsecích pětatřicítky z Opatovic nad Labem k Ostrovu.
Práce na úseku dlouhém více než 27 kilometrů rozdělili silničáři na šest částí. Zvlášť přitom soutěžili zemní práce a samotnou archeologii.
„Výběrového řízení na zemní práce se zúčastnilo (podalo nabídku) 16 subjektů a na archeologický výzkum tři subjekty. Celkem je na jednotlivé úseky podáno 93 nabídek,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Studecký.
Pracovníci z pardubické pobočky ŘSD v těchto dnech předložené nabídky pečlivě zkoumají. „Musíme zkontrolovat, zda uchazeči splňují zadávací podmínky podle zákona,“ řekl šéf pobočky Bohumil Vebr.
Na sousední D11 byly jiné požadavky
Pokud podmínky některý z uchazečů nesplní, může být jeho nabídka vyřazena. Při pohledu na výběr vítěze v sousedním Královéhradeckém kraji na stavbě D11 je zřejmé, že škrtat by se mohlo i v případě D35. Ovšem zadávací dokumenty se na obou dálnicích lišily.
„Tendrovali jenom archeologii, nikoliv zemní práce, na které je u nás nabídek nejvíce,“ prohlásil Vebr.
Podmínky výrazně levnější zakázky na D11 byly podle archeologů těžko splnitelné. I z tohoto důvodu ŘSD přijalo pouze jedinou nabídku, která veškerým požadavkům vyhovovala.
„Pokud se týká D11, tak tam byly podmínky nastaveny jiným způsobem a my jsme splnili část kvalifikačních podmínek,“ sdělil ředitel Archeologického centra Olomouc Jaroslav Peška. Právě tato organizace spolu s dalšími členy sdružení může tendr odhadovaný na více než 220 milionů vyhrát.
Ovšem mezi trojicí uchazečů o vykopávky pod D35 olomoučtí archeologové nefigurují. „Do tendru na D35 přihlášeni nejsme,“ potvrdil Peška.
Místní muzeum do tendrů nešlo
Zájem o výzkum ovšem neprojevila ani instituce z blízkého okolí. „Do soutěže na D35 jsme se jako hlavní dodavatel archeologických prací nehlásili,“ uvedla Kristýna Bulvová, vedoucí archeologického oddělení Východočeského muzea v Pardubicích.
Výzkum nedalekého úseku D11 Hradec Králové - Smiřice a touto obcí a Jaroměří by měl začít rovněž v příštích měsících. Podle Bulvové se muzeum do soutěže ani přihlásit nemohlo.
„Naše instituce má licenci na provádění archeologických výzkumů pouze pro Pardubický kra. Proto jsme neuvažovali o tom zúčastnit se soutěže. Navíc podmínky požadované ŘSD na D11 bychom také nesplnili, ačkoliv jsme největší muzeum v našem kraji,“ podotkla Bulvová.