Nový kostel v Litomyšli míří do soutěže špičkových evropských staveb

  15:59aktualizováno  15:59
Litomyšl opět míří do světa. Do prestižní architektonické soutěže Mies van der Rohe Award v Barceloně nominovali odborníci spolu s osmi dalšími českými stavbami Nový kostel Církve bratrské v Litomyšli.

Nový kostel v Litomyšli je mezi stovkou kandidátů na prestižní architektonickou Cenu Miese van der Rohe. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Podle některých expertů, včetně česko-anglické architekty Evy Jiřičné, není stavba od architekta Zdeňka Fránka bez naděje na úspěch.

Kostel v Litomyšli by tak mohl navázat na jediné české vítězství z roku 2007, kdy cenu získal Jan Kaplický za projekt futuristického obchodního domu Selfridges & Co v Birminghamu.

"To je úžasná zpráva. Samozřejmě jsme velmi, velmi rádi. A jsme rádi i proto, že v Litomyšli ubývá lidí, kteří jej po prosinci 2010, kdy byl náš nový kostel dokončen, přijímali s rozpaky. Já osobně si myslím, že kritiků bude ubývat nejen tím, jak si lidé na něj zvykají, ale že mu pomůže i nominace v tak prestižní soutěži," myslí si kazatel a správce sboru Církve bratrské v Litomyšli Daniel Smetana.

Ze stovek prací vyberou tři desítky nejlepších

Prestižní cenu za nejlepší současnou architekturu uděluje od roku 1988 každé dva roky Evropská unie ve spolupráci s barcelonskou Nadací Miese van der Rohe. Ze stovek prací z celé Evropy vybere mezinárodní odborná porota finalisty. Nejlepších 30 až 35 staveb se poté představí v katalogu a na putovní výstavě.

Jedna ze staveb pak získá Cenu Evropské unie za současnou architekturu, jedné porotci udělí Zvláštní cenu pro začínající architekty.

I samotná nominace znamená ocenění. "Stavba nového kostela je pro mne nejen dalším důkazem toho, že Litomyšl je město schopné jít architektonicky citlivě s dobou a současně vyslyšet hlasy obyčejných lidí," uvedl litomyšlský starosta Michal Kortyš.

Stavby pro nominaci vybírali věhlasní architekti včetně Igora Kovačeviće a Osama Okamury. Oba experty na současnou architekturu vybrala pořádající barcelonská Nadace Miese van der Rohe.

Litomyšlský starosta věří, že kostel vyhraje

"Nechci být neskromný, ale mám pocit, že se naše stavba dostane hodně daleko. A dokonce si myslím, že může i celou soutěž vyhrát," doufá starosta Kortyš.

Autor kostela Zdeněk Fránek ale nemá přehnaná očekávání. "Ta soutěž je postavená tak, že se preferují spíše slavná jména. Samotné stavby jsou podle některých zasvěcenců při hodnocení až na druhém místě. Přesto, že jsem bytostný optimista, v tomto případě jsem skeptický," říká architekt a dodává, že i tak je za nominaci velmi vděčný.

Za bezmála pětadvacet let soutěže český architekt soutěž vyhrál jen jednou. "Jan Kaplický sice před devíti lety zabodoval, ale bylo to za projekt v Anglii," dodal Fránek.

Nápad vybudovat nový kostel vznikl v roce 2007.

"Oslovili jsme několik ateliérů a Zdeňka Fránka jsme vybrali proto, že nejlépe vystihl náš duchovní pokyn, naše zadání: Bože, Tvé milosrdenství až k nebi sahá, až do mraků Tvoje věčnost," řekl Daniel Smetana.

Stavět začali o rok později, kostel byl dokončen v roce 2010. Stavba přišla na 19,5 milionu korun. Více než 15 milionů získali ve sbírce, zbytek splácí z příspěvků věřících.

Nejčtenější

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Další z rubriky

Města o obce se zbavují vybydlených ruin, stát dává na demolice peníze

Vybydlený dům ve svitavské části Lány je od podzimu opuštěný a ve velmi špatném...

Chátrající budovy v nevyhovujícím stavu, které jsou mnohdy na pokraji zhroucení, jsou velkým strašákem obcí a měst. S...

Chci naše rozdělené město spojit, říká starosta Žamberka

Městský úřad Žamberk.

Přestože Nezávislí s podporou ODS vyhráli komunální volby v Žamberku, bývalý dlouholetý starosta Jiří Dytrt už o své...

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Najdete na iDNES.cz