Zálusk na Zemana mělo více krajů, uspěli pardubičtí Zemanovci

  15:10aktualizováno  15:10
Nově zvolený prezident Miloš Zeman zamíří v sobotu do Pardubic na konferenci Strany práv občanů - Zemanovci. Jeho návštěva má být poděkováním za to, jak partaj uspěla v nedávných krajských volbách.

Miloš Zeman. Kdo bude chtít zahlédnout, musí v sobotu zamířit k hotelu Zlatá štika.

Krajská konference strany se koná v sobotu v pardubickém hotelu Zlatá štika. "Bude to volební konference, volí se krajské vedení na dva roky a delegáti na březnový sjezd," upřesnil krajský předseda Zemanovců Zdeněk Štengl.

S veřejností se však Zeman potká jen přes média. Kolem 13. hodiny vystoupí na tiskové konferenci a pak odjede domů do Nového Veselí na Žďársku, které je od Pardubic 68 kilometrů.

Pardubice se mohou chlubit, že Zeman k nim dorazí jako první

"Čáku na to, že Miloš Zeman po svém zvolení jako první navštíví jejich kraj, si dělalo více politiků. Nakonec jsme ale uspěli my a můžeme tak říct, že právě Pardubice budou prvním městem mimo Prahu, kam Miloš Zeman oficiálně dorazí po svém zvolení," uvedl Štengl, který je zároveň místopředsedou strany.

Z návštěv Miloše Zemana v kraji

1998 - před parlamentními volbami na mítinku v Moravské Třebové slíbil, že zachová tamní nemocnici. I když volby vyhrál, zařízení přišlo o akutní lůžka.

2002 - V březnu vyjela vláda Miloše Zemana na své zasedání do Pardubic vlakem, zpátky už je převážela auta, která za nimi jela prázdná z Prahy. Ten samý rok otevíral ve Starých Čívicích továrnu Panasonic.

2010 - V rámci předvolebního turné jeho nové strany SPOZ navštívil v dubnu Vinařský půlmartón v centru Pardubic.

2012 - V prosinci měl na Pernštýnském náměstí mítink před prezidentskými volbami.

Loni na podzim Štengl dovedl partaj do vedení krajského úřadu. Nedávno jako člen volebního týmu slavil vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě a nyní se může chlubit titulem politika, který jako první přivítá novou hlavu státu ve svém regionu.

Důvod výběru Pardubic je celkem zřejmý. SPOZ se na podzim dostala do krajských zastupitelstev jen ve dvou krajích - v Pardubickém a Zlínském. Zeman právě tyto dva regiony chce nyní "odměnit" svou návštěvou.

Věří, že Zeman regionu pomůže

"Bereme to jako ocenění našeho úspěchu. Ostatně Miloš Zeman sám říkal, že jako první navštíví právě ty dva kraje, kde jsme v krajských volbách uspěli," uvedl Štengl s tím, že Zeman se bude v regionu objevovat poměrně často.

Politici věří, že časté návštěvy Zemana mohou regionu pomoci. Na to ostatně sází i politici z ČSSD, které Zeman dělal před lety předsedu a která v posledních letech ovládá krajský úřad i magistrát.

"Mám za to, že by to Pardubicím mohlo pomoci třeba při plánovaných stavbách obchvatů. Sice prezident nerozděluje peníze, ale vliv má. Zemanovci vládnou na kraji, navíc jejich předseda tady každou chvíli je, to vše nám hraje do karet," řekl náměstek primátorky Jindřich Tauber z ČSSD.

Podobný názor má i hejtman Martin Netolický, který na zvolení Zemana dokázal získat politické body. Jednak Zemanovce přizval do krajské rady a také Zemana podpořil před druhým kolem prezidentské volby ještě dávno předtím, než tak učinilo vedení ČSSD.

Nechtějí nabírat do svých řad kariéristy

"Zeman má ke kraji blízko, myslím, že ho tady uvidíme docela často," potvrzuje i Štengl, podle kterého se po Zemanově vítězství do SPOZ hlásí mnoho nových členů.

"Jen v Pardubickém kraji jsou to desítky. Musíme si dát ale pozor, abychom nenabrali lidi, kteří cítí, že se otevírá dobře vybavený dům k nastěhování a oni u nás budou jen přiživovat svou kariéru," uvedl Zdeněk Štengl.

Zatím mají Zemanovci v regionu asi 180 členů. A podobně výrazný nárůst počtu žadatelů o členství zaznamenaly i regionální organizace Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ) i v dalších krajích.

Nejčtenější

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Další z rubriky

Boj proti hazardu sílí, hlavně ve městech s novým vedením

Ilustrační snímek

Počet hracích automatů v Pardubickém kraji rychle klesá nejen kvůli novému přísnějšímu hazardnímu zákonu, ale i snaze...

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Velká pardubická je stále bez sponzora, o partnera přišlo i závodiště

Jezdci překonávají Irskou lavici během 128. ročníku Velké pardubické.

Konec ledna. To byl pro ředitele Dostihového spolku poslední termín, dokdy chtěl mít jasno, kdo se stane novým...

Najdete na iDNES.cz