Východočeské divadlo zve na film. Král bude koktat, mnich šetřit vraždy

  8:05aktualizováno  8:05
Osm premiér, pokračování IN projektů na malé scéně, řada známých hostů jak v činohře, tak i na koncertech, několik nových režisérů a dobrovolný ústup jedné oblíbené herečky do pozadí. Taková bude 104. sezona Východočeského divadla Pardubice, která začne už za pár týdnů.

Během nadcházející sezony uvede Východočeské divadlo v Pardubicích řadu novinek. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Ať člověk chce, nebo nechce, tomu porovnání asi neuteče. Bude představitel role koktavého krále stejně uvěřitelný jako Colin Firth?

Podaří se na jevišti navodit podobnou mystickou atmosféru italského kláštera jako ve slavné knize Umberta Eca?

A zamrazí diváka při poslechu písní, které mají v závěsu nastupující nacistický teror, stejně intenzivně jako v proslulém muzikálu s Lizou Minnelli a Michaelem Yorkem? Všem, kteří se podobným otázkám neubrání, odpoví nadcházející sezona.

"Sezonu začneme komedií A je to v pytli, která patří k těm ryze současným, složitějším situačním komediím. Společně ji napsali Ray a Michael Cooney, což jsou otec a syn," řekl dramaturg Východočeského divadla Zdeněk Janál.

Následující dva tituly přinesou různé pohledy na klášterní prostředí, co se doby i děje týká. Nejprve se jeviště Městského divadla promění v klášter, kde nejenom přísně střeží vzácnou knihovnu, ale kde také záhadně umírají mniši.

Dramatizaci románu Jméno růže uvede hostující režisér Petr Kracik, který tak svým způsobem naváže na svou předchozí inscenaci, kterou v Pardubicích nastudoval před necelými dvěma roky. Stejně jako tehdy Dvanáct rozhněvaných mužů i nyní Jméno růže zaměstná hlavně mužskou část hereckého souboru.

Na herečky ovšem dramaturgie nezapomněla, jistým protikladem středověkému příběhu bude na komorní scéně muzikál Jeptišky.

"Zatímco Jméno růže je mysteriózní detektivkou s prvky thrilleru, Jeptišky jsou spíš kabaretem pro pět hereček, který ukáže život v současném klášteře. Věřím, že na malé scéně dostane muzikál ten pravý náboj a energii, která se v malém prostoru správně nakumuluje," uvedl Janál.

Po šedesáti letech se do repertoáru vrátí komedie Rozbitý džbán, zábavná hříčka o soudci, který potřebuje zakrýt svůj vlastní zločin, aby mohl dál soudit. I když tato hra vznikla začátkem 19. století, téma, jak si udržet moc za každou cenu, je nyní více než aktuální.

"Další titul bude pokračováním linie uvádění velkých muzikálů. Režisér Petr Novotný připraví muzikál Cabaret. Je to inscenace poměrně vážná, odehrává se v Německu v roce 1931, tedy v době, kdy se k moci dostává Adolf Hitler," přibližuje Janál. Vedle politického tématu o represi Židů spojuje děj příběhu i milostná zápletka kabaretní zpěvačky a amerického spisovatele.

Chystají se premiéry i koncerty

S tímto obdobím souvisí i další premiéra - Králova řeč, příběh o koktavém králi a jeho svérázném logopedovi. Podle hry Davida Seidlera vznikl v roce 2010 film, který získal čtyři Oscary.

Plánovaná představení

A je to v pytli (režie Robert Bellan) Jméno růže (režie Petr Kracik.) Jeptišky (režie Lumír Olšovský) Rozbitý džbán (režie Vít Vencl) Cabaret (režie Petr Novotný) Mrzák inishmaanský (režie Ladislav Špiner) Králova řeč (režie Petr Novotný) Západ slunce (režie Janusz Klimsza)

Loni v září se představil herec Ladislav Špiner v roli režiséra, v podobě scénického čtení uvedl tragikomedii Mrzák inishmaanský. Nyní tuto formu posune do regulérní inscenace, která obohatí repertoár komorní scény.

Poslední premiérou sezony bude Babelův Západ slunce o konfliktu mezi otcem a synem žijících na židovském předměstí ruské Oděsy. Hru, která se na českých jevištích hrála pouze jednou, uvede režisér Janusz Klimsza. Pro něj, stejně jako pro jeho kolegy Roberta Bellana a Víta Vencla to bude vůbec první spolupráce s pardubickým divadlem.

Nadále bude pokračovat cyklus scénického čtení IN projekty, atraktivní budou i dovozová představení. Hostovat zde bude například Divadlo Na Fidlovačce nebo Simona Stašová, své koncerty odehrají 4TET, Petra Janů, Richard Müller či Pavel Dobeš.

Malá změna čeká i herecký soubor. Fanoušci herečky Kristiny Jelínkové se musí připravit na to, že ji v nové sezoně uvidí velice zřídka. Herečka totiž v září porodí, takže ji na nějaký čas pohltí úplně jiná hlavní role.

Nejčtenější

Asi mi na půl minuty hráblo, vysvětlil muž soudu líbání dceřiny kamarádky

Ilustrační snímek

S tříletou podmínkou odešel od Krajského soudu v Pardubicích třiačtyřicetiletý muž. Když vezl v autě kamarádku své...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Česká Třebová otočila, chce dosud odmítaný nájezd na dálnici D35

Ilustrační snímek

Zastupitelé České Třebové před pěti lety odmítli přímé napojení města na chystanou dálnici D35 u Litomyšle. Nyní jej...

Pardubice v prosinci přijdou o autobusové nádraží, náhradní není

Pardubické autobusové nádraží skončí. Pozemky pod ním koupil Jaroslav Strnad....

Pardubice čekají další dopravní problémy. A to poměrně značné. Na konci roku totiž soukromý investor zavře autobusové...

Další z rubriky

Pardubice zrušily plán na odkup spalovny, její další osud už neovlivní

Stará spalovna nebezpečného odpadu u Pardubic

Pardubičtí zastupitelé zrušili plán na odkup spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Radní sní o tom, že s dalšími...

Oprava pardubické radnice finišuje, úředníci se vracejí

Některé úředníky čeká stěhování do nově opravených kanceláří už v březnu.

Už 13 měsíců jsou úředníci sídlící v historické radnici na Pernštýnském náměstí rozstrkáni po celých Pardubicích. To...

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Najdete na iDNES.cz