V nové vládě Pardubického kraje vedou nováčci v poměru 5:4

  15:10aktualizováno  15:10
Nová rada Pardubického kraje získala po deseti dnech vyjednávání konkrétní podobu. Spolu s vítěznými sociálními demokraty v ní zasednou lidé z Koalice pro Pardubický kraj a Strany práv občanů Zemanovci. Pět z devíti křesel přitom obsadí nováčci.

Dopravu v Pardubickém kraji bude mít na starosti dlouholetý železničářský odborář Jaromír Dušek. | foto: MF DNES

Čtyři radní budou ve své práci pokračovat, čtyři budou úplně noví. Pátým "nováčkem" bude Pavel Šotola, který bude i nadále zastávat pozici radního zodpovědného za sociální věci a neziskový sektor. Jenže až dosud o tento resort pečoval jako neuvolněný.

"Rozhodli jsme se, že všech devět radních bude v příštích čtyřech letech uvolněných, a tedy placených. Já osobně to vidím tak, že práce pro kraj se musí dělat na plný úvazek a s plným vědomím odpovědnosti za svěřený resort," zdůvodnil zvýšení placených radních o dva lidi Netolický (více o zvýšených nákladech čtěte zde)

Dvě placená místa získají i zástupci KSČM, kteří budou stát v čele kontrolního a finančního výboru. Od nováčků očekává hejtman především nový přístup, komunikativnost a vstřícnost nejen při jednáních na samotné radě, ale i v celém zastupitelstvu.

To se v minulé radě u všech nedařilo, právě kvůli tomu a kvůli jarním finančním aférám v radě chybí například bývalý hejtmanův náměstek Jan Tichý.

Odborář Dušek slibuje radikální změny ve veřejné dopravě

Mezi novými jmény bezpochyby nejvíce zaujal nový hejtmanův náměstek, někdejší výpravčí z Dolní Dobrouče a dlouholetý odborový předák Jaromír Dušek. Ten slibuje radikální změny v celém systému veřejné dopravy.

Aktuální podle něj bude i řada personálních změn ve společnosti OREDO, která pod vedením radního pro dopravu Tichého celý dopravní systém v kraji úplně překopala a mezi obyvateli způsobila totální chaos a zmatek. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že veřejná doprava v kraji zkolabovala.

"My jsme v současné sestavě schopni vrátit veřejnou dopravu do ještě lepšího stavu, než jaký byl před úpravami připravenými organizátorem veřejné dopravy," tvrdí Dušek, podle něhož by se mimo jiné měla na koleje vrátit řada spojů.

Na vytvoření koalice stačilo stranám deset dnů od voleb.

"Ze začátku jsme sice slyšeli od některých sociálně demokratických zastupitelů, že svou kandidátkou zbytečně ubíráme hlasy levici a že jsme jejich soupeři. Vysvětlili jsme jim, že nejde o soupeření, že jsme byli pouze konkurenty," uvedl Zdeněk Štengl z SPOZ.

"Nakonec jsme byli rádi, že nás po volbách oslovili jako první a všechna jednání jsme pak vedli ve společném dvojbloku. Se sociálními demokraty máme totiž v programu nejvíce styčných bodů," dodal ještě Štengl.

Línek slibuje s Netolickým napravovat starší chyby

S povděkem přijal podpis memoranda o spolupráci také lídr KPK Roman Línek, podle něhož se ne vždycky všechno povedlo, nicméně voliči svým počtem hlasů vyjádřili KPK důvěru.

Podobným způsobem zdůvodnil pokračování koalice s KPK také hejtman Netolický. Uznal, že se v řadě oblastí spolupráce osvědčila, a nová vláda se na ni pokusí navázat. "Tam, kde se nám všechno nepodařilo tak, jak jsme si představovali, máme šanci to společně napravit," dodal hejtman.

Jak vážně svá slova myslel, se ukáže poté, co bude podepsána koaliční smlouva. Tu všichni tři lídři se svými týmy připraví do příštího týdne a v pátek 2. listopadu ji musí schválit zastupitelé. Vzhledem k tomu, že se ale všechny tři subjekty v podstatě dohodly a jsou dohodnuty i s komunisty na jejich roli konstruktivní opozice, nemělo by být schvalování problémem.

Volby v Pardubickém kraji vyhrála ČSSD před KSČM a Koalicí pro Pardubický kraj (KPK). Z 45 mandátů jich získala 12 ČSSD, KSČM má 11 zástupců, KPK deset, ODS má šest mandátů, TOP 09 a Starostové pro Pardubický kraj a SPOZ po třech mandátech.

Nové složení vlády, která čtyři roky povede kraj

Martin Netolický (ČSSD) 30 let, hejtman » Na kraj ho přivedl předchozí hejtman Krajský radní zodpovědný za zdravotnictví, VŠ učitel. Bude mít na starosti také rozpočet a finance. Dlouholetý spolupracovník Radko Martínka - jako asistent poslance parlamentu, poradce ministra či hejtmana. Za klíčové považuje zdravotnictví.

Roman Línek (KPK) 49 let, první náměstek, zdravotnictví » Různé funkce drží už dvanáct let Současný první náměstek hejtmana je v radě od založení krajů. Buď jako hejtman, nebo jeho náměstek. Spoluzodpovědnost za chod resortu zdravotnictví s ním ponese předseda zdravotního výboru, kterého jmenuje vítězná ČSSD.

Jaromír Dušek (SPOZ) 60 let, náměstek, doprava » Dlouholetý odborový předák Nováček v radě považuje za nejdůležitější odstranění hranic krajů v dopravě, výrazné personální změny ve společnosti OREDO a zavedení funkčních jízdních řádů v prvním pololetí 2013. Bude usilovat o obnovu některých zrušených vlakových spojů.

Jana Pernicová (ČSSD) 56 let náměstkyně, školství » Dál bude preferovat technické školy Náměstkyně bude mít na starosti kromě školství také kulturu a památkovou péči. Důraz chce klást zejména na další rozvoj technického školství, které má především zajistit kvalifikované síly pro potřeby průmyslových podniků v kraji.

René Živný (KPK) 38 let, Sport, cestovní ruch a informatika » Trenér české reprezentace v bikrosu Hlavní priority vidí ve sportu mládeže, v cestovním ruchu bude lákat turisty propagací regionálních potravin a propojením kulturních a sportovních akcí. V informatice hodlá co nejvíce informovat o činnosti úřadu a zprůhlednit činnost zastupitelstva.

Pavel Šotola (KPK) 41 let, sociální věci a neziskový sektor » Radní a zároveň místostarosta Hlinska Místostarosta Hlinska, krajský radní zodpovědný za sociální věci a neziskový sektor. Hodlá více prohloubit spolupráci neziskové sféry s podnikatelskými subjekty a krajskou i místní samosprávou, například tzv. filantropickými burzami.

Zdeněk Křišťál (ČSSD) 57 let, reg. rozvoj a fondy EU » Chce se zasadit o rekonstrukci třídy Míru Stavební technik, působí také jako zastupitel v pardubickém magistrátu. Dbát chce hlavně na transparentnost projektů financovaných z EU. Jedním z prvních úkolů pro něj bude rekonstrukce pardubické třídy Míru a její financování.

Václav Kroutil (ČSSD) 44 let zemědělství, venkov » Odmítá stavbu spalovny nebezpečných odpadů Současný radní bude ze své pozice bojovat proti postavení spalovny nebezpečných odpadů na území kraje. To je podle jeho slov úkol číslo jedna. Dlouholetý poradce v programech EU také prosazuje princip, aby se české potraviny dostávaly do českých domácností.

Ludmila Navrátilová (ČSSD) 44 let investice a majetek » Poslankyně, která neuspěla doma ve Skutči Úkolem bývalé poslankyně parlamentu, která se před dvěma lety v komunálních volbách ve Skutči nedostala ani do městského zastupitelstva, bude hlídat krajský majetek a hospodaření krajem zřizovaných organizací.

Nejčtenější

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Další z rubriky

Mladík dostal za rvačku v baru čtyři roky, opilý bil lidi opakovaně

Jaroslav Švejda se svou obhájkyní.

Krajský soud v Pardubicích poslal na čtyři roky do věznice s ostrahou jednadvacetiletého Jaroslava Švejdu, který v...

Tahač po střetu s kamionem uvázl v poli, u Nové Vsi se tvořily kolony

Tahač skončil po nárazu mimo silnici.

Se zdržením museli od pátečního rána počítat řidiči na tahu I/37 mezi Nasavrky a Trhovou Kamenicí. V prudké zatáčce v...

Pardubické hlavní nádraží čeká modernizace, spolkne čtyři a půl miliardy

Tento obrázek bude už v pondělí minulostí. Stávající zastávka bude kvůli opravě...

Chystaná investice Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) do modernizace pardubického nádraží přinese od příštího roku...

Pronájem rodinného domu v Lanškrouně
Pronájem rodinného domu v Lanškrouně

Komenského, Lanškroun - Žichlínské Předměstí, okres Ústí nad Orlicí
14 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz