Nová magnetická rezonance zkrátí pacientům čekání z osmi na čtyři týdny

  14:54aktualizováno  14:54
Pardubická nemocnice zahájila instalaci nové magnetické rezonance. Přístroj by měl výrazně zkrátit pacientům čekání na vyšetření. Lhůta nyní může být bezmála dva měsíce.

Pracovníci dopravní firmy před radiodiagnostickým oddělením vykládali pomocí jeřábu novou magnetickou rezonanci. | foto: Tomáš Kubelka

Magnetické rezonanci podle odborníků patří budoucnost nejen v krajských, ale i v okresních nemocnicích. Je to sice jedna z nejsložitějších a nejdražších zobrazovacích metod, ale k organismu je šetrná a nezatěžuje jej rentgenovým zářením jako vyšetření na CT.

Nemocnice v Pardubickém kraji měly dosud k dispozici pouze dva přístroje v Pardubicích a v Ústí nad Orlicí, což potřebám zdravotnických zařízení nestačí. Teď v krajské nemocnici přibude třetí, což by mělo zkrátit čekání pacientů na vyšetření zhruba na čtyři týdny.

„Naše objednací doby jsou momentálně šest až osm týdnů, kapacitu máme naplněnou,“ uvedl primář Radiodiagnostického oddělení Pardubické nemocnice Leoš Ungermann. Dodal, že dosavadní magnetická rezonance jede na dvě směny včetně sobot a nedělí.

Zatímco starší přístroj pracuje s magnetickým polem s intenzitou 1,5 tesla, nový stroj společnosti Canon má pole s intenzitou 3 tesla. Je tišší, skenování potrvá kratší dobu, ale především může poskytnout podstatně více detailů, což je důležité při vyšetření pacientů postižených onkologickým onemocněním.

„Je to stroj, který nemocnici posune dál,“ uvedl Leoš Ungermann. Pro krajské nemocnice v zemi je dnes už samozřejmostí mít přístroje dva. Pardubická nemocnice tak nákupem stroje za bezmála 50 milionů korun dohání svůj dosavadní handicap.

Fotogalerie

Na druhou stranu právě v Pardubicích je situace výjimečná, protože soukromá společnost Multiscan, která společně s nemocnicí provozuje onkologické centrum, má na poliklinice v Rokycanově ulici další dvě moderní magnetické rezonance.

„V nemocnicích se na vyšetření magnetickou rezonancí čeká měsíce, u nás pacienty přijmeme do dvou týdnů,“ uvedl ředitel Multiscanu Pavel Pivrnec.

V praxi to vypadá tak, že Nemocnice Pardubického kraje by sice chtěla posílat své pacienty na vyšetření na svoji magnetickou rezonanci, což by bylo pro ni i ekonomicky výhodnější, ale kvůli chybějícímu přístroji to nešlo.

Řada lidí z Chrudimské nemocnice tak nyní míří rovnou na polikliniku k soukromé společnosti.

„Předpokládám, že nyní budeme moci pokrýt část pacientů, ne-li všechny z Chrudimské nemocnice,“ uvedl Ungermann.

Magnetická rezonance

Magnetická rezonance je vyšetření, které lékaři umožňuje detailně zobrazit tkáně a orgány lidského těla. Nepracuje na principu rentgenových paprsků, ale využívá velmi silného magnetického pole. Je bezbolestné a nemá žádné negativní účinky na lidský organismus. Přístroj tvoří obrovský magnet ve tvaru tunelu a pohyblivé vyšetřovací lůžko. Vyšetření špatně snášejí lidé, kteří trpí klaustrofobií.

Nová magnetická rezonance, kterou jeřáb přesunul do předem připraveného prostoru, by měla začít pacientům sloužit od dubna.

Tím investice do špičkových diagnostických přístrojů nekončí. Nemocnice chce počátkem roku 2020 instalovat i přístroj PET/CT, který v sobě kombinuje dvě metody vyšetření - počítačovou a pozitronovou emisní tomografii.

V plánu ovšem je i nákup další magnetické rezonance na východ kraje. Zatím je tam k dispozici jediný přístroj v Ústí nad Orlicí, kde se na vyšetření nyní čeká osm až devět týdnů.

Nová magnetická rezonance by měla být umístěna v Litomyšlské, nebo Svitavské nemocnici.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Při jezdeckých závodech v Pardubicích zemřela jezdkyně, zavalil ji kůň

JEZDECTVÍ. Japonec Jošiaki Oiwa padá z koně při jezdecké všestrannosti v...

Na následky úrazu při jezdeckých závodech v neděli v Pardubicích zemřela jezdkyně. Neštěstí se podle prohlášení...

Žena si zabouchla byt a volala policisty, dveře před nimi otevřel pes

Pes zvládl zabouchnuté dveře otevřít.

Kuriózní případ si připsali strážníci a policisté v Pardubicích. Přijeli na pomoc ženě, která si doma zabouchla klíče...

Barážová proměna. Teď je v Pardubicích veselo. Ale co za rok?

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

Ne každý horor má šťastný konec. Hokejistům Pardubic se však této přízně osudu tentokrát dostalo. Hluboká výsledková...

Další z rubriky

Dynamo je po nečekaně snadné baráži v suchu, na řadě jsou velké změny

Pardubický Brian Ihnacak (uprostřed) slaví společně se spoluhráči gól v síti...

Na jedné straně radost, na druhé straně nervozita z dalšího vývoje. Asi tak by se daly popsat pocity fanoušků, politiků...

Areál tiskárny v Pardubicích se po letech změní, vyroste zde stovka bytů

Místo bývalé tiskárny vyrostou činžáky.

Patnáct let. Právě taková doba dělila oznámení záměru přestavět bývalou tiskárnu v centru Pardubic na byty a samotné...

Pardubice vydaly o tisíc parkovacích karet méně, mimo centrum bude plno

Ilustrační snímek

Pardubický dopravní podnik loni vydal čtyři tisíce parkovacích karet, které umožňují stání aut v centru. Letos jich je...

Najdete na iDNES.cz