Desku Ready Kirken si stáhlo 70 tisíc lidí, nová je zdarma na internetu

  8:06aktualizováno  8:06
Příznivci pardubické kapely Ready Kirken si mohou od minulého týdne pořídit jejich novou desku. Má název Box a muzikanti ji znovu pro své fanoušky nechali volně ke stažení na serveru ulož.to. Proč zároveň vydávají klasické cédéčko a kdy bude křest, vysvětluje kytarista Zdeněk Ceral.

Podle kytaristy Zdeňka Cerala (vpravo) pokřtí Ready Kirken novou desku až na podzim. | foto: Ready Kirken

Na server jste umístili už svou předchozí nahrávku, tentokrát si však zájemci mohou pořídit i klasické cédéčko. Proč jste nyní spojili síly také s hudebním vydavatelstvím?
Zpětně vydání desky přes server ulož.to vidíme jako dobrý nápad. Minulou desku si stáhlo téměř sedmdesát tisíc lidí a díky tomu jsme měli zaplněný koncertní kalendář. Jenže se stalo, že nám lidé psali maily, kde si mohou desku koupit. Nebo za námi přišli po koncertě, jestli jim prodáme cédéčko. Ovšem to jsme neměli. Takže pro aktuální desku se nám povedlo se ještě spojit s firmou Popron, která nemá problém s tím, že nahrávka se zároveň objeví i na ulož.to.

Ready Kirken

Skupina byla založena v lednu 1996, kdy kytarista skupiny Anachronik Michal Hrůza dal kytaristovi pražských Freeway Jam Zdeňku Ceralovi kazetu svých domácích nahrávek. V roce 1999 byl natočen klip k songu Zejtra mám, který po nasazení do rádií v roce 2001 zaznamenal velký úspěch. V roce 2006 se píseň 1+1 stává nejhranější písní v českém éteru a získává cenu Anděl. Cesty Ready Kirken a Michala Hrůzy se později rozešly a skupina v poslední době zaujala nápadem vydávat desku přes server ulož.to nebo koncertem, který mohli fanoušci sledovat naživo přes internet.

Nastal tedy určitý zlom v postoji hudebního vydavatelství? Vždyť ještě před několika měsíci všichni proti ulož.to brojili...
Samozřejmě, že vydavatelstvím stále vadí nelegální stahování, protože jim to ukrajuje z jejich koláče. Na druhou stranu je realita tak neudržitelná, že jim nezbývá nic jiného, než hledat alternativní cesty, jak vydávat desky.

A platforma, jakou nabízí ulož.to, je právě pro tohle ideální. To jsme si i my ověřili. Takže nyní dáme lidem možnost si tu desku poslechnout a pak si ji mohou, pokud ji budou chtít mít fyzicky, koupit v obchodě. Proto jsme se spojili s firmou Popron, která má dobrou distribuční síť. Nedokážu si totiž představit, že bychom se jako kapela měli starat o distribuci.

Pro vás je tedy vydavatel ten, kdo rozveze cédéčka do obchodů...
Je to ten, kdo cédéčka vylisuje a dostane je do obchodů. Dělá pro nás ještě nějaké reklamní záležitosti, ale není jich moc.

Má stahování z internetu tu výhodu, že když už někdo sedí u počítače, tak vám rovnou napíše, jak se mu nahrávka líbí?
Ano, tohle je fajn. Jsou totiž tři cesty, jak se spojit s kapelou. Hned pod souborem, který člověk stahuje, může dát palec nahoru nebo dolů. Pak přes chat přímo na ulož.to a třetí možnost je mail přímo na kapelu. Minule měli lidé možnost zaplatit přes sms zprávu a stáhnout si audio soubor a booklet. Z těch sedmdesáti tisíc zaplatil zlomek, ale ti, co zaplatili, tak neposílali deset korun, ale řádově stokoruny, a ještě připsali mail s nějakým vzkazem. Přímý kontakt s lidmi je tak příjemný bonus k tomuto způsobu vydávání desky.

Bude oficiální křest?
Vymýšlíme ho, ale necháme to až po konci léta, protože teď už pro nás začíná sezona. Minule jsme nabídli živý přenos koncertu po internetu, takže i tentokrát určitě vymyslíme něco neobvyklého. Desku tedy pokřtíme zřejmě v září doma v Pardubicích.

Nahrávky z nové desky uslyší lidé v létě na koncertech?
To se teprve uvidí. Vlastně do posledního dubna jsme písně dodělávali ve studiu, takže je ještě úplně pořádně neumíme. Skoro půl roku jsme měli koncertní pauzu a soustředili jsme se na nahrávání. Dalo by se skoro říct, že z té desky neumíme ani notu. Musíme se sejít ve zkušebně a písně pořádně nacvičit, teď bychom je určitě nemohli z fleku zahrát. Jistě zazní první singl Komedie, který už teď hrají rádia.

Byly doby, kdy Ready Kirken hrála všechna rádia, byli jste obden v televizi. Děláte něco pro to, aby to tak bylo znova, nebo chcete hrát pro fanoušky, kteří si vás najdou na ulož.to a vaše muzika je baví?
Není to tak, že bychom prahli po bezbřehé popularitě. Na druhou stranu to bez určitých věcí nejde. Takže s médii samozřejmě komunikujeme a jsme rádi, když singl rádia a TV hrají. Otázka je, kde se co dá hrát. V televizi hudební pořady prakticky skončily. To je uzavřená kapitola. Co se týká rádií, tak mám pocit, že s touto deskou se nám podařilo znovu navázat kontakt. Měl jsem strach, že nový materiál pro ně bude moc velký rokenrol, navíc jsme ho nemíchali úplně "rádiovým" způsobem, ale překvapilo mě, jak pozitivně zareagovali, a už je možné singl v rádiu slyšet.

Autor:

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Další z rubriky

Za pokus o dotační podvod při dostavbě hotelu dostalo sedm lidí podmínku

Opuštěné prostranství před chrudimským hotelem Bohemia

Krajský soud v Hradci Králové dopoledne rozhodl v případu modernizace chrudimského Hotelu Bohemia Chrudim. Sedmi...

Okresní nemocnice si dají s investicemi pauzu. Menší špitál má přednost

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Rozhodnutí krajských politiků postavit novou nemocnici následné péče v Moravské Třebové s sebou nese i jednu...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Najdete na iDNES.cz