ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nezaměstnanost je v Pardubickém kraji nejnižší v zemi, covid-19 neměl vliv

  • 5
Ani nárůst nezaměstnaných z řad absolventů škol, ani masové propuštění firem, které by na konci letních prázdnin doložily ekonomický útlum, se v Pardubickém kraji nekoná. Aspoň prozatím.

„Byl jsem velmi překvapen vývojem čísel. Počet uchazečů o zaměstnání šel mírně dolů. Mysleli jsme, že se nám na konci měsíce přihlásí absolventi škol, ale zřejmě je trh práce absorboval,“ řekl ředitel krajského Úřadu práce Petr Klimpl. 

Bez práce je nyní 9 tisíc lidí, oproti tomu zaměstnavatelé poptávají 26 tisíc volných pracovních míst. 

„Těm s velkým náskokem vévodí požadavky na obsluhy linek, poté následuje stavebnictví, technické profese, v poslední době jsou hodně v popředí zájmu řidiči,“ řekl Klimpl.

Koronavirus tedy zatím trh práce nepoznamenal. Na velké propouštění to nyní nevypadá. Pardubická firma Foxconn sice původně nahlásila, že propustí více zaměstnanců, ovšem postupně počet zmenšuje.

„Dostali jsme oznámení, že bude propuštěno 250 lidí. Nakonec to vypadá, že kmenových zaměstnanců propustí sedmdesát,“ řekl Klimpl. Ti našli okamžitě uplatnění. Všechny zaměstnala další firma se specializací na elektroniku – Panasonic.

Propouštění se v malé míře dotklo i výrobce automobilových zámků v Kiekertu. „Nepropouští v souvislosti s covidem, ale s intenzifikací výroby poté, co otevřeli novou linku,“ řekl Klimpl.

Přeloučská firma toto propouštění plánovala od poloviny roku 2019. Pracovní lidskou sílu nahradily stroje a roboty.

Ačkoli firma na jedné straně zaměstnance propustila, jiné profese poptává. „V souvislosti s otevřením nového centra v Čívicích hledáme inženýry v oblasti konstrukce, designu a vývoje,“ řekl tiskový mluvčí společnosti Kiekert Luboš Kopecký.

S covidem nesouvisí ani rušení provozovny OEZ v Králíkách, kde skončí výroba elektrosoučástek. Firma ji převede do své další provozovny v Letohradu, kam bude moci přejít i část zaměstnanců.

Pardubický kraj není závislý na jednom odvětví

Nízkou míru nezaměstnanosti vysvětluje Klimpl zastoupením všech složek ekonomiky. „Naše hospodářství v Pardubickém kraji není závislé na jednom odvětví. Když v Plzni klekne Škodovka, promítne se to naprosto všude. Zatímco u nás je hospodářství rozděleno do služeb, průmyslu i zemědělství,“ řekl Klimpl.

Pozitivně hodnotí program Antivirus. Ten není podle něj kurzarbeit, jak bylo prezentováno, sám si vytvořil pracovní název neinarbeit.

Nezaměstnanost v srpnu 2020

Pardubický kraj 2,7 %
Jihočeský kraj 2,8 %
Královéhradecký kraj 3,0 %
Zlínský kraj 3,0 %
Vysočina 3,1 %
Plzeňský kraj 3,3 %
Praha 3,3 %
Středočeský kraj 3,3 %
Olomoucký kraj 3,7 %
Liberecký kraj 4,0 %
Jihomoravský kraj 4,2 %
Karlovarský kraj 5,2v
Ústecký kraj 5,4 %
Moravskoslezský kraj 5,5 %

Zdroj: MPSV.

„Platíme lidi, kteří nepracují. Kurzarbeit by měl řešit příspěvky na mzdy těm, kteří budou pracovníky zaměstnávat na zkrácenou dobu. Teď platíme ty, kteří jsou celodenně doma a mají překážku v práci,“ řekl Klimpl.

To by však mělo skončit. Vláda se nyní dohaduje nad pravidly pro kurzarbeit, který má zabránit masivnějšímu propouštění zaměstnanců. Ve středu se ani nadvakrát na jeho podpoře vládní strany nedohodly, jednání bude pokračovat v pondělí.

Neshoda je na výši příspěvku státu. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce, aby stát platil 70 procent čisté mzdy zaměstnance.

Ministryně financí Alena Schillerová navrhuje, aby byl příspěvek jen 50 procent čisté mzdy zaměstnance. „Nám jde také o to, aby se zaměstnanec na kurzarbeitu mohl vzdělávat,“ řekla Maláčová.

„Spěcháme s kurzarbeitem. Chceme, aby nový zákon byl platný od listopadu,“ řekl už v pondělí premiér Andrej Babiš. Na konci října totiž skončí platnost programu Antivirus, který vláda schválila kvůli opatřením proti šíření koronaviru.

Kurzarbeit znamená, že firma zkrátí zaměstnancům pracovní dobu, protože pro ně nemá dost práce. Zaměstnavatel platí mzdu jen za odpracovanou dobu. Stát ale pracovníkům výdělek dorovnává za zbývající čas.