Pardubice likvidují skládky přímo v centru, za některé mohou bezdomovci

  11:19aktualizováno  11:19
Na Karlovině, nedaleko centra Pardubic, lidé ještě nedávno chodili kolem odložené sedací soupravy, která stála mezi paneláky. Vůbec nejde o ojedinělý případ. Město likviduje černé skládky přímo v centru města poměrně často.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek CihlaMF DNES

Správně mohou lidé k odkládání objemného odpadu zdarma využívat devíti separačních dvorů. Přesto se však na mnoha místech ve městě povaluje nepotřebný nábytek, odložené koberce a další vyřazené věci.

„Bohužel je to o přístupu občanů. Pokud dojde k odložení objemného odpadu v rámci kontejnerového stanoviště, je odklízen svozovou firmou Služby města Pardubice. Vlastní prohlídku činí obsluha vozu při pravidelném svozu komunálního odpadu. Pokud tato objemný odpad v rámci kontejnerového stanoviště objeví, zajistí úklid,“ řekl vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča.

Obecně popeláři monitorují situaci během svozu odpadu a v případě potřeby kontejnery s objemným odpadem vyvážejí na dotřídění do separačních dvorů. 

„Pokud je objemný odpad odkládán mimo kontejnerová stanoviště, je prostřednictvím příslušných úřadů městských obvodů likvidován jako ‚černá skládka‘. Postup likvidace odpadu je shodný – prostřednictvím svozové firmy dojde k dotřídění odpadu a k jeho likvidaci,“ dodal Miroslav Míča.

Kromě možnosti bezplatně vyhodit objemný odpad v separačních dvorech, mohou lidé využít velkoobjemových kontejnerů. Ty jsou zhruba na čtyřiceti stanovištích v Pardubicích.

O přistavení velkých kontejnerů rozhodují městské obvody

„Vytipování jednotlivých stanovišť a perioda přistavení velkoobjemových kontejnerů je v kompetenci jednotlivých úřadů městských obvodů. Obecně jsou kontejnery přistavovány jednou za dva týdny. S ohledem na klimatické podmínky jsou velkoobjemové kontejnery přistavovány od konce února do poloviny prosince,“ sdělil Míča s tím, že rozpis najdou lidé na webových stránkách města.

O tom, kde černé skládky nejčastěji vznikají, má město přehled. A i přesto, že jsou na mnoha místech kamery, odhalit viníky není často úplně snadné. 

„V případě míst s opakujícím se výskytem odkládaného objemného odpadu je využíván dohled městské policie. Umístění kamer je rovněž ve spolupráci s městskou policií možné, zde je mnohdy obtížné identifikovat viníka, případně prokázat vinu,“ dodal Míča. S odhalováním černých skládek pomáhají městu také lidé, kteří na odpadky narazí a nahlásí to městu.

Nepořádek v okolí kontejnerů často mají na svědomí lidé, kteří v popelnicích hledají cennosti, a při přehrabování odpadu ho tak část skončí na zemi. I takový nepořádek potom uklízí svozová firma, která městu zajišťuje úklid kontejnerových stanovišť.

Kontejnery na mnoha místech čelí také útokům bezdomovců, vandalů i nešikovných kuřáků, kteří dovnitř vyhodí špatně uhašenou cigaretu. Za jejich „činnost“ město každý rok doplácí statisíce korun.

Hlavně po zpřísnění výkupu železa musí majitelé modrých kontejnerů na papír počítat ještě s další věcí. Jejich obsah z valné části mizí během týdne na vozících sběratelů, kteří je z nádob kradou.

„Protože jsou kontejnery na veřejně přístupných místech, nemůžeme vyloučit i jejich vykrádání. Tak se děje převážně u papíru, který se dá dále zpeněžit. Protože je těchto separačních kontejnerů v současnosti po městě vysoký počet, nelze v tomto množství obsah nádob uhlídat a případným drobným krádežím zabránit. Víme-li o lokalitě, kde se tak děje, obracíme se v této záležitosti na městskou policii s prosbou o zesílený monitoring lokality,“ řekla mluvčí Služeb města Pardubic Světlana Pozníková.

Krádeže papíru se množí zejména kvůli tomu, že sběrny papír vykupují a prodávající si nemusejí peníze nechat posílat na účet, jako je tomu u kovů.

„Papír se vybírá z nádob, což je dáno jeho zajímavou výkupní cenou, ale dochází také k přebírání černých kontejnerů s komunálním odpadem. V důsledku toho se tvoří v okolí kontejnerů nepořádek, který musíme následně uklidit,“ vysvětlila Pozníková.

Omezit krádeže pomáhají podzemní kontejnery, které jsou v Pardubicích k vidění například na třídě Míru.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Pardubický kraj klame. Opravu přivaděče vydává za stavbu nového

V samotné Litomyšli vede silnice II/358 po kostkách hned vedle zámeckých budov.

K plánované dálnici D35 budou řidiči od České Třebové a Litomyšle pořád jezdit stejnou trasou, jako jsou zvyklí nyní....

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Další z rubriky

Potřetí už neustoupíme, trvá spolek z Kornic na jiné trase D35 u Litomyšle

Petr Chaloupka ze spolku Živé Kornice.

Budoucí dálnice D35 na Moravu má v Pardubickém kraji jeden obrovský problém jménem Litomyšl. Zvolená trasa kolem města...

Hasiči v poli chytali dvě ovce. Jednu mají, druhou nenašli ani s dronem

Jednu zaběhnutou ovci se podařilo chytit, hasiči ji předali majiteli.

Dvě ovce utekly v úterý chovateli z ohrady u Chrudimi. Zvířata chytali v poli profesionální i dobrovolní hasiči,...

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Randstad s.r.o.
Montážní dělník - až 21.000

Randstad s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.cz