Kraj dá nemocnicím sto milionů. Je to naposledy, říkají politici

  15:10aktualizováno  15:10
Kvůli hrozící insolvenci nalije kraj do pardubické a orlickoústecké nemocnice 107 milionů. Je to ale podle politiků naposled. Pokud nebude víc peněz od pojišťoven, hrozí tvrdé řezy, které se dotknou řady pacientů.
Návrh na zvýšení takzvané vyrovnávací platby pro orlickoústeckou i pardubickou nemocnici musí ještě schválit zastupitelstvo.

Návrh na zvýšení takzvané vyrovnávací platby pro orlickoústeckou i pardubickou nemocnici musí ještě schválit zastupitelstvo. | foto: Michal Klíma, MAFRA

Funguje Pardubický kraj vůbec ještě jako klasická samospráva, která za peníze z daní opravuje silnice, školy, pomáhá se sociální péčí? V poslední době se proměnil spíše ve sponzora, jenž všechny dostupné peníze dává do ztrátových a zadlužených nemocnic, které si žijí nad poměry. A příště už nebude mít kde brát.

Tentokrát schválili krajští radní pomoc pro Pardubickou krajskou nemocnici ve výši 68,5 milionů korun a 39 milionů pro Orlickoústeckou nemocnici. Loni v září přitom obě nemocnice dostaly bezmála 90 milionů, vystačily jim však jen na osm měsíců.

Záchrana nemocnic

Záchranný balíček pro nemocnice Pardubický kraj chce zvýšit takzvanou vyrovnávací platbu, kterou de facto vrací nemocnicím zaplacené nájemné. Pardubické nemocnici o 68,5 milionů na celkových 127 milionů. Orlickoústecké o 39 milionů korun.

Z peněz, které dostávají od zdravotních pojišťoven, nejsou obě nemocnice schopny utáhnout platy lékařů, ostatních zaměstnanců a další náklady na provoz. Komerční firma by zkrachovala, nemocnice dostanou vždy na poslední chvíli od kraje peníze namísto škol či silnic.

Kolik to bude stát příště? Žádné příště podle krajského radního Martina Netolického nebude. "Tento stav je rozpočtově neudržitelný, to, co se stalo, je krok neopakovatelný. Po analýzách financování dluhu je zřejmé, že rozpočet Pardubického kraje už na to nebude mít žádné prostředky," říká.

Spolu s hejtmanem chce přesvědčit ministerstvo zdravotnictví a Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, aby zvýšily přísun peněz do krajských nemocnic. Ale co když se to nepovede?

"Pak se bude muset řešit struktura péče v Pardubickém kraji," uvedl Netolický s tím, že o podrobnostech nechce mluvit, protože tuto věc by řešilo až nové zastupitelstvo po podzimních volbách.

Přeložit jeho slova však není těžké. Pardubický kraj by musel zřejmě sám zrušit oddělení, která prodělávají, a snažil by se soustředit na méně míst léčbu i pacienty. To by paradoxně ohrozilo spíše menší a nyní lépe hospodařící nemocnice.

Přísunem 107 milionů pro nemocnice získají politici především čas. Bez získání dalších příjmů a zásadních změn uvnitř samotných nemocnic se tím ale těžko něco vyřeší. I proto rozhodnutí krajských radních opozice kritizuje.

"Kraj nebude opravovat silnice, školy a nakupovat přístroje do nemocnic. Budou jen hasit požár, který si sami založili, dostali se do pasti, kterou si na sebe nastražili," říká krajský zastupitel ODS Josef Janeček.

Co mají dělat? Ušetřit lze na platech, to však neprojde

Rychle lze ušetřit pouze na mzdách, ovšem sáhnout na platy lékařů nebo snížit jejich počet, kde je to možné, je v roce 2012 v České republice science fiction.

Krok Pardubického kraje poslat peníze do Pardubic a Ústí nad Orlicí je však kontroverzní i v tom, že nemocnice v Chrudimi, Litomyšli a ve Svitavách nedostanou nic, třebaže hospodaří podstatně lépe.

"Jestliže někdo dokáže slušně fungovat a dobře hospodařit, neměl by být za to trestán," uvedl starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Podle krajského radního Martina Netolického jsou však všechny nemocnice na jedné lodi. "Problém jedné nemocnice je problémem všech nemocnic," uvedl.

Pardubický kraj se podle jeho slov snaží nalézt úspory v chodu nemocnic jejich větší provázaností anebo například centrálními nákupy v Pardubické krajské nemocnice. Netolický ale přiznal, že to potíže nevyřeší. "Přinese to úspory, ty ale nebudou v řádu stovek milionů."

Návrh na zvýšení takzvané vyrovnávací platby pro orlickoústeckou i pardubickou nemocnici musí ještě schválit zastupitelstvo.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Skončil i u reprezentace. Svoboda pyká za bouračku pod vlivem alkoholu

Gólman Svoboda boural opilý.

O další hokejový džob během pár dní přišel někdejší vynikající brankář Adam Svoboda. Po konci v extraligových...

Další z rubriky

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

Žádný prach a nová místa, slíbil lidem těžař manganu u Chvaletic

Ředitel firmy Mangan Chvaletice Jan Votava je přesvědčený, že dotčené vesnice v...

Česko-kanadská těžařská společnost představila lidem ve Chvaleticích, jak by měla probíhat těžba manganu u Trnávky....

Město stálo na místě, změním to, říká starosta Moravské Třebové

Starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop.

Nový starosta Moravské Třebové Tomáš Kolkop ze sdružení Srdcem Třebováci má dlouhé vlasy, je mu čtyřicet let a občas ho...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠANCE PRO ABSOLVENTY V OBORU AUTOMATIZACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz