Název budou muset řešit i autoři vizualizací projektů, které pardubická nemocnice chystá.

Název budou muset řešit i autoři vizualizací projektů, které pardubická nemocnice chystá. | foto: MF DNES

Nemocnice se budou muset po fúzi vypořádat i s velikostí písmen v názvu

  • 1
Pět nemocnic v Pardubickém kraji čeká od ledna fúze. Zachovají si poté část samostatnosti, anebo se z nich stanou jen „organizační složky“? Vše nasvědčuje druhé možnosti, byť se to starostům ani obyvatelům měst nelíbí.

Až se na konci roku sloučí pět nemocnic Pardubického kraje do jediné firmy, bude možné psát dál název Chrudimská nemocnice s velkým písmenem, anebo už to bude pouze chrudimská nemocnice? Pozor, to není pokus o vtip, ale klíčová otázka.

Podle jazykové poradny Ústavu pro jazyk český AV ČR totiž psaní velkého písmena v takovém případě závisí na míře samostatnosti této organizační složky. Méně samostatné složky mají nárok jen na malé písmeno.

„Integrace bude mít smysl ve chvíli, kdy budou všichni připraveni úzce spolupracovat se všemi, proto zvažujeme formu bez větší autonomie,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Na konci roku vznikne Nemocnice Pardubického kraje, a. s., jejíž součástí bude pět dosud samostatných nemocnic. Ve hře jsou v podstatě dvě možnosti. Buď se v obchodním rejstříku objeví samostatně jednotlivé nemocnice třeba jako odštěpné závody, anebo půjde jen o „organizační“ složku. Zatím vše nasvědčuje možnosti číslo dvě.

Ředitelé nemocnic si podle hejtmana budou dál sami rozhodovat o oblasti zdravotní péče. Budou podřízeni náměstkovi generálního ředitele v Pardubicích. Rozhodnout o přesném modelu mají radní kraje během října.

Plány hejtmanství se starostům v Chrudimi, Svitavách či v Litomyšli moc nelíbí. „Část kompetencí bych nechal na ředitelích nemocnic, aby neměli ve správě jen medicínskou část, ale i práci manažerskou. Přece jenom ředitel je v místě a ví víc,“ řekl například starosta Svitav David Šimek.

Za jistou míru autonomie se přimlouvá ředitel Chrudimské nemocnice Vladimír Ninger. „Každá nemocnice žije svým životem, má své problémy, a bylo by podle mne dobré řediteli přiměřeně výkonnou moc ponechat,“ uvedl.

Pokud budou ale ředitelé rozhodovat jen o zdravotní péči, jak je to zatím naplánováno, vše podstatné - tedy nákupy léků, materiálů, investice, rozvoj nemocnice -bude řízeno z Pardubic. Ředitel bude fungovat spíše jako správce než manažer.

„Rozumím, že je to v lokalitě politické téma čísla jedna. Důraz na lokální značku musí zůstat. Na bráně bude pořád napsáno Orlickoústecká nemocnice. Jestli je to dané vnitřním organizačním řádem nebo definované v obchodním rejstříku, to podle mne není tak zásadní,“ řekl Tomáš Gottvald, který se od ledna stane novým generálním ředitelem krajských nemocnic.

Hejtman argumentuje tím, že když měli ředitelé nemocnic autonomii, rozhodnutí centra se prosazovala těžko. Jako příklad uvádí nařízení kraje, aby otcové u porodu už neplatili poplatek 500 korun.

„Někteří ředitelé toto rozhodnutí nevzali na vědomí. Byli jsme v pozici vlastníka prosebníka. Pokud chceme mít kontrolu nad zařízeními, nelze vést debaty, vše musí fungovat jednotně,“ řekl Netolický.

Zároveň ale mluví o tom, že se nic nezmění. „Trvám na tom, aby ředitel zůstal ředitelem a nemocnice se nazývala jako dosud. Naším cílem je, aby pacient nepoznal změnu,“ řekl Netolický.

S nejvyšší pravděpodobností tak v obchodním rejstříku bude zapsána nová firma jako Nemocnice Pardubického kraje, a. s. bez jakýchkoliv odštěpných závodů. Nemocnice budou fungovat jako organizační složky.

Takže zpět k úvodní otázce. Bude se chrudimská nemocnice psát s velkým, nebo malým písmenem? Podle změn, které připravuje vedení kraje, by tam od ledna spíše patřilo písmeno malé. Hejtmanství ale na zbrusu nové cedule zcela jistě napíše písmena velká. Kdo se proti tomu ozve v zemi, kde obecně ve psaní velkých a malých písmen panuje velká nejistota?