Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě jednou. | foto: Pardubický kraj

Nemocnice dala miminku léky opožděně. Není to zásadní chyba, říká ministerstvo

  • 30
Pardubická nemocnice provedla u novorozence se streptokokovou infekcí testy opožděně, ale zásadně nepochybila. Zda by miminku pomohlo včasné podání antibiotik, není jisté. Takový je závěr ministerské kontroly, která prověřovala možné zanedbání péče z loňského června. Dívenka, která se narodila s infekcí, má trvalé následky.

Kontrolu provedlo ministerstvo zdravotnictví loni v říjnu. 

Personál porodnice Nemocnice Rychnov nad Kněžnou, kam záchranka rodičku vezla nejdříve, se podle závěru kontroly dopustil hrubého porušení předpisů tím, že ženu nevyšetřil a poslal ji rovnou do jiného zdravotnického zařízení.

Pokud vůbec nastalo v případě Pardubické nemocnice pochybení, jde o prodlevu jedné hodiny a 38 minut proti doporučení České neonatologické společnosti, stojí ve zprávě, kterou ČTK poskytlo ministerstvo. 

Obdobné septické stavy jsou závažné a úmrtnost při nich dosahuje až 20 procent i v případě včasného podání antibiotik.

Podle závěrů kontroly není možné kauzálně odůvodnit vzniklý následek pouhou prodlevou v podání antibiotik. „V případě soudního sporu k tomuto závěru je nutné vyžádat stanovisko soudního znalce,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Matka dítěte trpěla v těhotenství streptokokovou infekcí. Děvčátko po porodu 8. června loňského roku dostalo opožděně antibiotika proti nákaze a ponese si trvalé následky. Předtím ženu nepřijaly nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Za dvacet hodin se nám změnil život, líčí otec miminka s poškozeným mozkem

Záchranka s rodičkou, jejíž nákaza infekcí byla známa již během těhotenství, mířila v noci do rychnovské nemocnice. Podle kontroly záchranáři mluvili se sestrou, která telefonicky volala službu konajícího primáře oddělení. Ten vzkázal, „že to zdržovat nebude“, ať sanitka jede rovnou do Hradce Králové. 

Záchranka proto kontaktovala oddělení urgentní medicíny Fakultní nemocnice Hradec Králové s tím, že do porodnice vezou rodičku. Dispečink záchranné služby obratem dostal informaci, že hradecká porodnice je uzavřena kvůli naplněné kapacitě oddělení pro matku a novorozence. Předčasný porod se tak nakonec uskutečnil v Pardubicích.

Na postupu Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje a Fakultní nemocnice Hradec Králové kontrola pochybení neshledala.

Naopak personál porodnice Nemocnice Rychnov nad Kněžnou se podle ní dopustil hrubého porušení tím, že rodičku nevyšetřila ani sestra, ani službu konající lékař a odeslali ji do jiného zdravotnického zařízení. 

Argumentaci, že nemocnice není vybavena na podobné předčasné porody, považuje za poněkud zavádějící, neboť porod v identickém týdnu těhotenství se v této porodnici již uskutečnil. Ministerstvo proto podá podnět na Krajský úřad Královéhradeckého kraje a Českou lékařskou komoru, aby se tím zabývaly.

Proti tomu se však Královehradecký kraj ohradil. „Vyjádření ministerstva, že je pouhou shodou okolností, že postup rychnovské nemocnice neměl přímý vliv na výsledný stav dítěte, považujeme za spekulativní,“ zhodnotil zveřejněnou tiskovou zprávu ministerstva Marian Tomášik, předseda představenstva Zdravotnického holdingu, Královéhradeckého kraje.

 „Rychnovská nemocnice disponuje vysoce kvalitním zdravotnickým personálem, který, kromě jiného, má na svém kontě stovky úspěšných porodů ročně. Za personálem naší spádové nemocnice na Rychnovsku plně stojím.“ Řekl náměstek pro Zdravotnictví, Aleš Cabicar, kterého doplnila ředitelka Oblastní nemocnice Náchod, Ivana Urešová. „S pacientkou po příjezdu Zdravotnické záchranné služby komunikovala zkušená porodní asistentka s odpovídajícími kompetencemi. Jak vyplývá ze zprávy Ministerstva zdravotnictví, k urychlení kontrakcí došlo u pacientky až na cestě mezi fakultní nemocnicí v Hradci Králové a pardubickou nemocnicí.“

„Je možno konstatovat, že veškeré lékařské a ošetřovatelské procedury, které proběhly od přijetí rodičky v nemocnici Pardubice, proběhly v souladu s požadovanými standardy. Jediným pochybením je odchylka oproti doporučenému postupu České neonatologické společnosti, který visí na webových stránkách této společnosti, je účinný od 1. května 2006 a uvedená platnost je do 30. dubna 2008. Nicméně žádné nové doporučení k dispozici není,“ uvedl Prymula.

10. října 2019

Rodina podala na pardubickou nemocnici žalobu. Její právní zástupce Mario Švehelka soudí, že výsledek ministerské kontroly potvrzuje to, že dítěti byla antibiotika podána pozdě. Ve sporu rodina hodlá pokračovat.

„Ministerstvo potvrzuje, že testy byly provedeny opožděně, tím pádem byla opožděně zahájena léčba. To, jak by se stav vyvíjel při správném postupu, to je nejisté, ale tuto nejistotu je nutno důsledně přičítat pardubické nemocnici,“ řekl Švehelka. Tvrzení, že by následky byly při včasném podání antibiotik stejné, označil za spekulaci.

Naopak případné pochybení rychnovské nemocnice podle něj nemá na případ žádný vliv. „Náš náhled na pochybení rychnovské nemocnice se absolutně nemění, k infekci nemohlo dojít dříve než při porodu,“ uvedl.

Pardubická nemocnice finančně odškodní rodinu Adama Vyčítala

Společnost Nemocnice Pardubického kraje (PKN) se zatím mimosoudně nevyrovnala s rodinou chlapce, který kvůli pooperačním komplikacím v roce 2017 zůstal v takzvaném bdělém komatu. Jeho rodiče požadovali 22 milionů korun, nemocnice jím nabízela 15,5 milionu korun. Loni rodina dostala zálohu šest milionů korun.

„Minulý rok v létě poslali svůj protinávrh, který jsme nakonec akceptovali. Dodnes ale nemáme na finální nabídku reakci,“ řekla ČTK mluvčí PKN Kateřina Semrádová. 

Podle ní se konečná suma pohybuje v intervalu mezi částkami, s nimiž šly původně obě strany do jednání. Zveřejnit ji podle dohody stran nelze. Projednávání soudní žaloby pro odčinění vytrpěné bolesti a ztížení společenského uplatnění, kterou rodina na nemocnici podala, bylo zatím přerušeno.

V květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec podstoupil operaci mandlí. Čtyři dny po zákroku začal masivně krvácet. Následkem toho má poškozený mozek a skončil v bdělém kómatu.

Policie kvůli případu obvinila lékařku a dvě zdravotní sestry z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Obvinění čelí také Pardubická nemocnice.

Po zveřejnění případu v médiích rezignoval náměstek léčebné péče Pardubické nemocnice Roman Michálek, který daný den sloužil jako lékař ORL. Jeho postavení mimo službu doporučil nemocnici hejtman Martin Netolický (ČSSD).

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.