Krajská nemocnice se pouští do investic a oprav. Vydělají na tom pacienti

  10:14aktualizováno  10:14
V Pardubické nemocnici začíná nevídaný stavební boom. Nemocnice v rukách kraje čekala na významné investice, které si dávno zasloužila, až nakonec přišly. Staví se nové budovy, bourají staré, rozšiřují se oddělení pro nové přístroje, překládají se sítě.

Takto by v budoucnu mohl vypadat centrální urgentní příjem Pardubické nemocnice za půldruhé miliardy. V objektu budou nové centrální operační sály, ARO, chirurgická klinika, ortopedie a neurochirurgie. | foto: Nemocnice Pardubického kraje

„Investičních akcí je enormní množství, vše je v Pardubické nemocnici a většina běží aktuálně najednou, což samozřejmě pro pacienty i personál znamená určitá omezení,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Fotogalerie

Zchátralá dětská chirurgie, nechtěný symbol zanedbanosti tohoto zdravotnického střediska v péči kraje, sice dál hyzdí vchod do areálu, ale v únoru už by měla zmizet. 

Konečně. Krajští radní to slibovali už dávno.

„Tentokrát skutečně k demolici dojde, mám z toho obrovskou radost, je to velká vada na kráse,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Domeček“ nahradí po letech nový pavilon

Velký posun k lepšímu nastane u onkologicky nemocných pacientů. Tisíce jich ročně jezdí na chemoterapii do místa v nemocničním areálu, jemuž se přezdívá domeček. Ten navzdory familiárnímu označení nabízí zcela nedůstojné, stísněné prostředí, kde pacienti se závažným onemocněním nemají žádné soukromí. 

Teď bude pro ně na podzim za více než sto milionů korun otevřen nový pavilon společnosti Multiscan. Budova na rohu ulic Kyjevská a Bokova už stojí. „Termín platí, hrubá stavba je hotová,“ uvedl lékař Multiscanu Vít Ulrych.

Vadou na kráse je jen fakt, že nový pavilon měl fungovat už dávno. Soukromá firma chtěla stavět před deseti lety, ale jednání mezi krajem, nemocnicí a Multiscanem dlouho nikam nevedla.

Největší letos zahájenou akcí bude stavba psychiatrického pavilonu za zhruba čtvrt miliardy korun. Kraj kvůli podezření, že mohlo dojít k dohodě mezi uchazeči, nechal loni zrušit první výběrové řízení. 

Teď vypíše nové a sníží nároky na dodavatele. Zájemci o stavbu psychiatrie například nemusí mít zkušenosti se stavbami ve zdravotnictví. Kraj, který si jako jedno z kritérií zvolí i rychlost stavby, si od toho slibuje vyšší konkurenci, a tedy nižší cenu.

Nová magnetická rezonance zkrátí čekání na vyšetření

Už na jaře se zlepší diagnostické vybavení nemocnice a patrně se i zkrátí čekací lhůty na vyšetření na magnetické rezonanci. Stavba prostor pro druhou magnetickou rezonanci je už hotová, v lednu se uskuteční instalace přístroje. 

„V průběhu února a března by měl být zahájen zkušební provoz,“ řekl generální ředitel Tomáš Gottvald. Nemocnice chce počátkem roku 2020 instalovat i přístroj PET/CT, který v sobě kombinuje dvě metody vyšetření - počítačovou a pozitronovou emisní tomografii.

Z mnoha dalších akcí lze uvést například rekonstrukci pavilonu bývalé infekce, který nyní bude sloužit jako zázemí pro řízení firmy. Přesunou se tam mimo jiné technické obory. „IT oddělení sídlí v unimo buňkách, kde se občas propadnou podlahy,“ poznamenal k tomu Gottvald.

Kraj chystá v nemocnici také stavbu parkovacího domu s 585 místy, zahájit ji chce příští rok. To hlavní - stavba nového pavilonu urgentní medicíny - ale nemocnici teprve čeká. Mluvit o termínu i ceně je asi předčasné. 

„Stále platí zadání, že stavební část má stát 1,25 miliardy bez DPH, takže tady se budeme blížit pravděpodobně k 1,5 miliardě korun, což jsou ještě únosné náklady, ale je to na hraně toho, co si kraj může dovolit i s úvěrovým zatížením ve výši asi jedné miliardy korun,“ uvedl Netolický.

Nejčtenější

Čelní střet dvou aut v Pardubicích nepřežil třiadvacetiletý spolujezdec

Dopravní nehoda na silnici I/37 u Pardubic skončila tragicky.

Tragicky skončila čtvrteční dopravní nehoda na silnici I/37 v Pardubicích. Čelní střet dvou osobních aut nepřežil...

Cyklista utrhl předjíždějícímu autu zrcátko, řidič mu za to prošlápl kolo

Dvaatřicetiletý řidič auta cyklistovi za utržené zrcátko šlápl do kola.

Roztržkou mezi řidičem osobního auta a cyklistou se zabývá policie na Litomyšlsku. Původně byli tamní policisté ve...

Hejtman svolal zaměstnance do jídelny a vyptával se na ředitelku

Michaela Tomanová, primářka a ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad...

Kvůli stížnostem zaměstnanců Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí na ředitelku Michaelu Tomanovou, manželku...

Čeští basketbalisté zdolali Bosnu, ještě mohou vyhrát skupinu

Vít Krejčí (25) z českého výběru se dere k bosenskému koši kolem Obrada Tomiče...

Čeští basketbalisté se rozloučili s domácím prostředím v úspěšné kvalifikaci o mistrovství světa výhrou nad Bosnou a...

Pardubice se napřesrok změní ve staveniště, dopravu čeká tvrdá zkouška

Doprava na ulici 17. listopadu v Pardubicích

Pardubice po roce 2020 čeká modernizace vlakového nádraží společně s opravou klíčového silničního nadjezdu u nemocnice...

Další z rubriky

Města o obce se zbavují vybydlených ruin, stát dává na demolice peníze

Vybydlený dům ve svitavské části Lány je od podzimu opuštěný a ve velmi špatném...

Chátrající budovy v nevyhovujícím stavu, které jsou mnohdy na pokraji zhroucení, jsou velkým strašákem obcí a měst. S...

Politici se hádali o výjimce pro chvaletickou elektrárnu, hlasy nezískala

Zástupci ekologických organizací před pardubickou radnicí hráli hokejový zápas,...

Žádné výjimky pro firmu Sev.en EC a její chvaletickou elektrárnu nechceme. Takový vzkaz i přes snahu některých radních...

Východočeské muzeum opět ukáže Pernštejnskou truhlu objednaným zájemcům

Pernštejnská truhla odhalila při renovaci tajemství

Východočeské muzeum v Pardubicích v březnu uspořádá další prohlídky dochované Pernštejnské truhly. Budou čtyři a...

Najdete na iDNES.cz