Krajská nemocnice se pouští do investic a oprav. Vydělají na tom pacienti

  10:14aktualizováno  10:14
V Pardubické nemocnici začíná nevídaný stavební boom. Nemocnice v rukách kraje čekala na významné investice, které si dávno zasloužila, až nakonec přišly. Staví se nové budovy, bourají staré, rozšiřují se oddělení pro nové přístroje, překládají se sítě.

Takto by v budoucnu mohl vypadat centrální urgentní příjem Pardubické nemocnice za půldruhé miliardy. V objektu budou nové centrální operační sály, ARO, chirurgická klinika, ortopedie a neurochirurgie. | foto: Nemocnice Pardubického kraje

„Investičních akcí je enormní množství, vše je v Pardubické nemocnici a většina běží aktuálně najednou, což samozřejmě pro pacienty i personál znamená určitá omezení,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Fotogalerie

Zchátralá dětská chirurgie, nechtěný symbol zanedbanosti tohoto zdravotnického střediska v péči kraje, sice dál hyzdí vchod do areálu, ale v únoru už by měla zmizet. 

Konečně. Krajští radní to slibovali už dávno.

„Tentokrát skutečně k demolici dojde, mám z toho obrovskou radost, je to velká vada na kráse,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Domeček“ nahradí po letech nový pavilon

Velký posun k lepšímu nastane u onkologicky nemocných pacientů. Tisíce jich ročně jezdí na chemoterapii do místa v nemocničním areálu, jemuž se přezdívá domeček. Ten navzdory familiárnímu označení nabízí zcela nedůstojné, stísněné prostředí, kde pacienti se závažným onemocněním nemají žádné soukromí. 

Teď bude pro ně na podzim za více než sto milionů korun otevřen nový pavilon společnosti Multiscan. Budova na rohu ulic Kyjevská a Bokova už stojí. „Termín platí, hrubá stavba je hotová,“ uvedl lékař Multiscanu Vít Ulrych.

Vadou na kráse je jen fakt, že nový pavilon měl fungovat už dávno. Soukromá firma chtěla stavět před deseti lety, ale jednání mezi krajem, nemocnicí a Multiscanem dlouho nikam nevedla.

Největší letos zahájenou akcí bude stavba psychiatrického pavilonu za zhruba čtvrt miliardy korun. Kraj kvůli podezření, že mohlo dojít k dohodě mezi uchazeči, nechal loni zrušit první výběrové řízení. 

Teď vypíše nové a sníží nároky na dodavatele. Zájemci o stavbu psychiatrie například nemusí mít zkušenosti se stavbami ve zdravotnictví. Kraj, který si jako jedno z kritérií zvolí i rychlost stavby, si od toho slibuje vyšší konkurenci, a tedy nižší cenu.

Nová magnetická rezonance zkrátí čekání na vyšetření

Už na jaře se zlepší diagnostické vybavení nemocnice a patrně se i zkrátí čekací lhůty na vyšetření na magnetické rezonanci. Stavba prostor pro druhou magnetickou rezonanci je už hotová, v lednu se uskuteční instalace přístroje. 

„V průběhu února a března by měl být zahájen zkušební provoz,“ řekl generální ředitel Tomáš Gottvald. Nemocnice chce počátkem roku 2020 instalovat i přístroj PET/CT, který v sobě kombinuje dvě metody vyšetření - počítačovou a pozitronovou emisní tomografii.

Z mnoha dalších akcí lze uvést například rekonstrukci pavilonu bývalé infekce, který nyní bude sloužit jako zázemí pro řízení firmy. Přesunou se tam mimo jiné technické obory. „IT oddělení sídlí v unimo buňkách, kde se občas propadnou podlahy,“ poznamenal k tomu Gottvald.

Kraj chystá v nemocnici také stavbu parkovacího domu s 585 místy, zahájit ji chce příští rok. To hlavní - stavba nového pavilonu urgentní medicíny - ale nemocnici teprve čeká. Mluvit o termínu i ceně je asi předčasné. 

„Stále platí zadání, že stavební část má stát 1,25 miliardy bez DPH, takže tady se budeme blížit pravděpodobně k 1,5 miliardě korun, což jsou ještě únosné náklady, ale je to na hraně toho, co si kraj může dovolit i s úvěrovým zatížením ve výši asi jedné miliardy korun,“ uvedl Netolický.

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Při jezdeckých závodech v Pardubicích zemřela jezdkyně, zavalil ji kůň

JEZDECTVÍ. Japonec Jošiaki Oiwa padá z koně při jezdecké všestrannosti v...

Na následky úrazu při jezdeckých závodech v neděli v Pardubicích zemřela jezdkyně. Neštěstí se podle prohlášení...

Žena si zabouchla byt a volala policisty, dveře před nimi otevřel pes

Pes zvládl zabouchnuté dveře otevřít.

Kuriózní případ si připsali strážníci a policisté v Pardubicích. Přijeli na pomoc ženě, která si doma zabouchla klíče...

Barážová proměna. Teď je v Pardubicích veselo. Ale co za rok?

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

Ne každý horor má šťastný konec. Hokejistům Pardubic se však této přízně osudu tentokrát dostalo. Hluboká výsledková...

Další z rubriky

Velikonocemi na Veselém Kopci startuje přelomová sezona, říká jeho ředitelka

Ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Ilona Vojancová

Po zimní přestávce tisíce lidí zamíří o Velikonocích na Veselý Kopec. Zdejší Soubor lidových staveb Vysočina prošel na...

Pardubický kraj i města odmítají mýtné na silnici z Hradce do Mohelnice

Ilustrační snímek

Pardubický kraj souhlasí s vybíráním mýtného od roku 2020 jen na silnici I/37 mezi Hradcem Králové a Pardubicemi....

Při jezdeckých závodech v Pardubicích zemřela jezdkyně, zavalil ji kůň

JEZDECTVÍ. Japonec Jošiaki Oiwa padá z koně při jezdecké všestrannosti v...

Na následky úrazu při jezdeckých závodech v neděli v Pardubicích zemřela jezdkyně. Neštěstí se podle prohlášení...

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na iDNES.cz