Krajská nemocnice se pouští do investic a oprav. Vydělají na tom pacienti

  10:14aktualizováno  10:14
V Pardubické nemocnici začíná nevídaný stavební boom. Nemocnice v rukách kraje čekala na významné investice, které si dávno zasloužila, až nakonec přišly. Staví se nové budovy, bourají staré, rozšiřují se oddělení pro nové přístroje, překládají se sítě.

Takto by v budoucnu mohl vypadat centrální urgentní příjem Pardubické nemocnice za půldruhé miliardy. V objektu budou nové centrální operační sály, ARO, chirurgická klinika, ortopedie a neurochirurgie. | foto: Nemocnice Pardubického kraje

„Investičních akcí je enormní množství, vše je v Pardubické nemocnici a většina běží aktuálně najednou, což samozřejmě pro pacienty i personál znamená určitá omezení,“ uvedl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Fotogalerie

Zchátralá dětská chirurgie, nechtěný symbol zanedbanosti tohoto zdravotnického střediska v péči kraje, sice dál hyzdí vchod do areálu, ale v únoru už by měla zmizet. 

Konečně. Krajští radní to slibovali už dávno.

„Tentokrát skutečně k demolici dojde, mám z toho obrovskou radost, je to velká vada na kráse,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

„Domeček“ nahradí po letech nový pavilon

Velký posun k lepšímu nastane u onkologicky nemocných pacientů. Tisíce jich ročně jezdí na chemoterapii do místa v nemocničním areálu, jemuž se přezdívá domeček. Ten navzdory familiárnímu označení nabízí zcela nedůstojné, stísněné prostředí, kde pacienti se závažným onemocněním nemají žádné soukromí. 

Teď bude pro ně na podzim za více než sto milionů korun otevřen nový pavilon společnosti Multiscan. Budova na rohu ulic Kyjevská a Bokova už stojí. „Termín platí, hrubá stavba je hotová,“ uvedl lékař Multiscanu Vít Ulrych.

Vadou na kráse je jen fakt, že nový pavilon měl fungovat už dávno. Soukromá firma chtěla stavět před deseti lety, ale jednání mezi krajem, nemocnicí a Multiscanem dlouho nikam nevedla.

Největší letos zahájenou akcí bude stavba psychiatrického pavilonu za zhruba čtvrt miliardy korun. Kraj kvůli podezření, že mohlo dojít k dohodě mezi uchazeči, nechal loni zrušit první výběrové řízení. 

Teď vypíše nové a sníží nároky na dodavatele. Zájemci o stavbu psychiatrie například nemusí mít zkušenosti se stavbami ve zdravotnictví. Kraj, který si jako jedno z kritérií zvolí i rychlost stavby, si od toho slibuje vyšší konkurenci, a tedy nižší cenu.

Nová magnetická rezonance zkrátí čekání na vyšetření

Už na jaře se zlepší diagnostické vybavení nemocnice a patrně se i zkrátí čekací lhůty na vyšetření na magnetické rezonanci. Stavba prostor pro druhou magnetickou rezonanci je už hotová, v lednu se uskuteční instalace přístroje. 

„V průběhu února a března by měl být zahájen zkušební provoz,“ řekl generální ředitel Tomáš Gottvald. Nemocnice chce počátkem roku 2020 instalovat i přístroj PET/CT, který v sobě kombinuje dvě metody vyšetření - počítačovou a pozitronovou emisní tomografii.

Z mnoha dalších akcí lze uvést například rekonstrukci pavilonu bývalé infekce, který nyní bude sloužit jako zázemí pro řízení firmy. Přesunou se tam mimo jiné technické obory. „IT oddělení sídlí v unimo buňkách, kde se občas propadnou podlahy,“ poznamenal k tomu Gottvald.

Kraj chystá v nemocnici také stavbu parkovacího domu s 585 místy, zahájit ji chce příští rok. To hlavní - stavba nového pavilonu urgentní medicíny - ale nemocnici teprve čeká. Mluvit o termínu i ceně je asi předčasné. 

„Stále platí zadání, že stavební část má stát 1,25 miliardy bez DPH, takže tady se budeme blížit pravděpodobně k 1,5 miliardě korun, což jsou ještě únosné náklady, ale je to na hraně toho, co si kraj může dovolit i s úvěrovým zatížením ve výši asi jedné miliardy korun,“ uvedl Netolický.

Nejčtenější

Strom spadl na lanovku, hasiči z ní za dvě hodiny sundali desítky lyžařů

V Bukové hoře spadl strom na lanovku.

Na lanovou dráhu ve skicentru Buková hora na Orlickoústecku spadl strom. Na lanovce po poledni uvázlo 71 lyžařů, které...

ZVOLNĚNÍ: Když se bortí hokejová tradice. A kde sídlí „umělé kluby“?

Pardubický brankář Ondřej Kacetl likviduje šanci Pavola Skalického z Mladé...

Alkoholové a kokainové jízdy členů trenérského týmu utnuté policií, hlavní kouč s notně pošramocenou minulostí,...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Sestup neznamená konec hokeje, řekl fanouškům manažer Dynama Salfický

Dynamo uspořádalo další diskuzi s fanoušky.

Několik zajímavých okamžiků přinesl úterní diskuzní kotel mezi fanoušky a šéfy HC Dynamo Pardubice. Předně generální...

Skončil i u reprezentace. Svoboda pyká za bouračku pod vlivem alkoholu

Gólman Svoboda boural opilý.

O další hokejový džob během pár dní přišel někdejší vynikající brankář Adam Svoboda. Po konci v extraligových...

Další z rubriky

Pardubické politiky čeká klíčová bitva o pozemky pro autobusové nádraží

V prázdném činžáku u pardubického nádraží budou dvěma zbylým partajím dělat...

Pardubičtí zastupitelé mají před sebou první velké rozhodnutí v novém volebním období. Už ve čtvrtek budou hlasovat o...

Hejtman Netolický se za „gaunera“ omlouvat nemusí, rozhodl odvolací soud

Martin Netolický

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický by si v budoucnu měl dávat větší pozor na to, co říká, a nepoužívat...

Žádný prach a nová místa, slíbil lidem těžař manganu u Chvaletic

Ředitel firmy Mangan Chvaletice Jan Votava je přesvědčený, že dotčené vesnice v...

Česko-kanadská těžařská společnost představila lidem ve Chvaleticích, jak by měla probíhat těžba manganu u Trnávky....

Najdete na iDNES.cz