Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. prosince 2022 Svatoslav

Lepší čočky dát nemocnice nesmí. Pacienti míří s šedým zákalem jinam

  16:45
O desetinu pacientů s šedým zákalem přišlo oční oddělení pardubické nemocnice. V budoucnu však jejich úbytek bude patrně ještě větší. Nesmí totiž nabízet lidem před operací šedého zákalu dražší nitrooční čočky, a tak pacienti utíkají jinam.

Lékaři v pardubické nemocnici nemohou provádět implantace dražších čoček. Ilustrační foto. | foto: Gemunu AmarasingheAP

Lékaři očního oddělení pardubické nemocnice nemohou provádět při operaci šedého zákalu implantace dražších nitroočních čoček, které zdravotní pojišťovny nehradí. Vybírat rozdíl v cenách mezi standardním a dražším implantátem od pacientů kvůli zákazu takzvaných nadstandardů nemocnice podle zákona nesmí.

„Je mi z toho smutno, ale rezignoval jsem, už se to nedá obejít, nesmí se to. Nejde jen o to, že nemůžeme nabídnout pacientům to, co je dostupné, ale lékaři by měli s těmito čočkami umět pracovat. Jsme akreditované pracoviště, měli bychom je vychovávat,“ uvedl primář očního oddělení Jan Novák.

Výsledkem je odliv části pacientů k soukromým firmám.

Loni nemocnice provedla 1 800 operací katarakty neboli šedého zákalu, kapacita nemocnice je přitom až dvojnásobná. Letos přišla kvůli zákazu nadstandardů přibližně už o desetinu pacientů, postupně se situace bude podle lékařů ještě zhoršovat. ̈

„Pro oddělení to znamená úbytek pacientů a bohužel i úbytek odbornosti. Oddělení tím trpí, musíme hledat, jak kapacity naplníme,“ řekl generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.

Dražší implantáty jsou podle primáře Nováka vhodné asi u 30 procent pacientů, zvyšují jejich komfort, nemusí například po operaci šedého zákalu nosit brýle. Příplatek za implantáty by se pohyboval zhruba od dvou do deseti tisíc.

Praxe na hraně zákona skončila

Takzvané nadstandardy umožňující si připlatit za lepší implantát čočky či kvalitnější sádru zavedl v roce 2012 tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger a pacienti této příležitosti mohli využívat zhruba do poloviny roku 2013, kdy tuto možnost zrušil Ústavní soud na základě stížnosti poslanců ČSSD.

Pardubická nemocnice se pokoušela loni stejně jako řada státních a krajských nemocnic zákon obcházet. Pacienti, kteří měli zájem o lepší implantát, platili peníze navíc Nadačnímu fondu Lidé sobě, který je pak posílal zpět do Pardubic.

Litomyšlská nemocnice dokonce přímo vybírala od lidí rozdíl mezi cenou čočky hrazené ze zdravotního pojištění a kvalitnější čočkou, která hrazená není. Praxe na hraně či za hranou zákona loni v prosinci z rozhodnutí vedení Pardubického kraje skončila, a tím i možnost si v Pardubicích či Litomyšli doplatit za lepší implantát.

Lékaři se zlobí, že nemohou říkat pacientům vše

Nyní se ocitli lékaři v prekérní situaci. Mají říkat pacientům, že mohou dostat lepší implantát, ale nikoliv v nemocnici, a měli by zamířit do některého soukromého zařízení? Anebo mlčet?

Zatím o této eventualitě mlčí, ale vůbec se jim to nelíbí. „U mne se lékaři bouří, protože neinformujeme pacienty o všech možnostech léčby,“ řekl Jan Novák.

Vedení nemocnice namítá, že pokud jde o léčbu šedého zákalu, tak i zdravotními pojišťovnami hrazené implantáty zcela vyhovují. „Čočky nejsou nekvalitní, ale v některých případech mají horší komfort, zdravotně pacienta rozhodně nepoškodí,“ uvedl Gottvald.

„Jen musí nosit po operaci třeba brýle,“ dodal generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald. Pokud poslanci nezmění zákon a neumožní lidem si za lepší implantáty připlácet, v Pardubicích se patrně nic nezmění.

K čemu a jaké jsou nitrooční čočky

Nitrooční čočky se používají při léčbě šedého zákalu (katarakta) - tedy stavu, kdy pacient má zamlžené vidění. Nejlepší léčbou je odstranit zkalenou čočku a nahradit ji novou.

Klasický implantát bez doplatku je zaostřen na jednu vzdálenost, kterou neumí změnit. Pacienti po implantaci tedy zpravidla nosí brýle na čtení.

Existuje ale mnoho druhů čoček v mnoha cenových hladinách: Jednak jde o čočky multifokální, které umějí pacienta zbavit brýlí, protože se přizpůsobí vidění na dálku i do blízka. Existují také čočky, které umějí korigovat oční vadu pacienta - třeba astigmatismus (čočky torické).

Podstatné je, že u standardních i nadstandardních čoček se materiál prakticky neliší. Odlišuje se svými optickými vlastnostmi.

Legálně obejít zákaz vybírání příplatku za implantát, který nehradí pojišťovny, podle nemocnice prakticky nelze.

„Museli bychom vypovědět smlouvy všem zdravotním pojišťovnám a vydělit toto pracoviště na samostatnou firmu a poskytovat tuto péči mimo veřejné zdravotní pojištění. Pacient by za výkony platil přímo. Je to fikce, ale jediný legální způsob,“ uvedl náměstek pro léčebněpreventivní péči pardubické nemocnice Roman Michálek.

Primář Jan Novák upozorňuje, že politici po zrušení vyhlášky umožňující vybírání příplatků za nadstandard slibovali, že se změní zákon, aby si lidé opět mohli za lepší materiál připlatit. „Ale to se nestalo,“ uvedl primář Jan Novák.

Mluvčí nemocnice Dušan Korel uvedl, že vybírání finančního daru přes nadační fond v minulém roce nebylo v rozporu s platnou legislativou.

„Pacienti byli pověřeným pracovníkem tohoto fondu seznamováni s možností vložení finančního daru tomuto nadačnímu fondu za účelem podpory operací šedého zákalu s užitím dražších umělých čoček. Uzavření darovací smlouvy bylo vždy dobrovolné a nebylo činěno pod nátlakem,“ řekl Korel.

  • Nejčtenější

Předškolák v horečce zkolaboval v obchodě, oživovala ho hasička v civilu

Chvíle hrůzy zažili rodiče předškoláka, který náhle zkolaboval v jednom pardubickém obchodním centru. Posléze se...

Pardubice mocným závěrem srovnaly rekord. Otáčela i Boleslav, Sparta opět slaví

Poslední listopadová neděle přinesla kromě začátku adventu také kompletní 23. kolo hokejové extraligy. Lídr tabulky z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Masivní přístavba domu roste na zahradě bez povolení úřadu a děsí sousedy

Premium Pardubický stavební úřad má na stole další případ černé stavby. Majitelé domku na Dašické ulici se rozhodli vybudovat...

Kraj odložil opravu přivaděče k D35. Tankodrom, hnus, zuří řidiči

„Kdy ten tankodrom opravíte?“ či ostřejší vzkaz „To je hnus, velebnosti, kam jsme to dojeli. Jdu blejt!“. - Takové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice dál válcují extraligu, Sparta slaví poprvé pod švédským koučem

Pokračující dominance i trápení. Zatímco hokejisté Pardubic vyhráli už třinácté utkání v řadě, České Budějovice...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Město vyhrálo soud o peníze za porušení smlouvy, firma zamířila do USA

Město Chrast u Chrudimi by mohlo získat do svého rozpočtu přes sedm set tisíc korun díky vyhranému sporu s firmou,...

Voda kvůli energiím zdraží, v Pardubicích za kubík zaplatí 132 korun

Domácnosti v Pardubickém kraji si za kubík vody ve většině případů připlatí. Vodovody a kanalizace po celém kraji...

Vlaky z Hradce či Chrudimi by mohly jezdit do centra Pardubic, snad už za rok

Cestující se díky investici do pardubického železničního uzlu dočkají v roce 2024 kromě přestavěného pardubického...

Pardubický kraj o rok odložil plánované škrty autobusových spojů

Pardubický kraj chce snížit počet autobusových spojů, aby ušetřil. Plán, který kritizovala opozice, ale přijde na řadu...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek večer ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...