Kamion znovu boural u stejného domu, obce tlačí na zákaz těžké dopravy

  15:08aktualizováno  15:08
Silnici I/36 na Pardubicku dopoledne zablokoval kamion, jehož řidič nezvládl sjezd z kopce v Rohovládově Bělé. Souprava zbořila plot u domu, který poničil před lety jiný náklaďák. Obce na trase k dálnici D11 usilují o zákaz vjezdu pro těžkou tranzitní dopravu, která by musela jezdit delší trasou.

Nehoda se stala krátce před desátou hodinou. Kamion jel směrem od dálnice D11 na Pardubice, což ve Bělé znamená sjet na okolní poměry prudký kopec se zatáčkami, který byl navíc po dešti mokrý.

„Zřejmě nepřizpůsobil rychlost a dostal smyk,“ konstatoval na adresu řidiče policista vyšetřující nehodu s pohledem na soupravu zalomenou „do jedničky“.

Šofér vyvázl bez zranění. Místo nehody bylo možné objet po místních komunikacích, dopravu usměrňovala policie.

Škoda zřejmě půjde do stovek tisíc korun, protože kromě tahače a návěsu je poškozený také obecní chodník a plot u rodinného domu. Do kanalizace navíc vyteklo několik desítek litrů nafty. Její zachycení museli hasiči se starostou řešit i v čističce odpadních vod.

Chybělo přitom pár metrů a mohlo být hůř.

„Máme to tu podruhé za deset let. Tehdy 18. března přimrzlo a měli jsme náklaďák v domě,“ konstatovala majitelka nemovitosti v nebezpečném kopci.

Posteskla si, že nehody - i osobních aut - se tam stávají „každou chvíli“, ale roky se nic neděje. Při zmíněné minulé nehodě měl její dům poničený štít, ve kterém bývala okna do silnice. Teď jsou zazděná a přímo domem vyrostl plot z betonových tvárnic. Neovladatelný kamion ale tentokrát trefil drátěný plot vpravo od branky.

Starostové žádají druhou třídu a zákaz vjezdu

Vedení obce spolu s dalšími radnicemi na trase od dálnice do Pardubic usiluje o to, aby tudy kamiony vůbec nejezdily. Naráží ovšem na fakt, že tranzitní dopravě nelze zakázat jízdu po silnici první třídy.

Fotogalerie

Kategorie se tedy bude muset změnit na druhou třídu, což znamená převést vlastnictví i správu komunikace ze státního Ředitelství silnic a dálnic na kraj.

„Krajské zastupitelstvo minulý týden schválilo budoucí darovací smlouvu k převodu silnice. Otázkou jsou jeho podmínky, ty obec zatím nemá k dispozici. Po těch letech snahy je to ale první konkrétní krok,“ řekl starosta Rohovládovy Bělé Václav Fišer.

Kraji totiž vzniknou náklady s údržbou další silnice, navíc je potřeba vypořádat majetkové poměry s pozemky pod vozovkou, což podle starosty může trvat ještě řadu měsíců i let.

O odvedení tranzitních kamionů směřujících do Pardubic na dálniční komunikace usilují s dalšími obcemi také Lázně Bohdaneč, kde těžká doprava jezdí přímo kolem léčebného areálu a přes náměstí s kruhovým objezdem (čtěte také Oprava hlavního tahu ukáže, zda kamiony z D11 musí jezdit přes vesnice).

Představou radnic je, že kamiony od Prahy do Pardubic pojedou po D11 a následně D35 na kruhovou dálniční křižovatku u Opatovic nad Labem a teprve odtud do „města perníku“ po takzvané Hradubické silnici I/37, která má čtyři pruhy.

Nehoda se stala v Rohovládově Bělé, která s dalšími obcemi usiluje o to, aby kamiony jezdily od D11 do Pardubic po silnicích dálničního typu kolem Opatovic nad Labem (zelené body).

Nehoda se stala v Rohovládově Bělé, která s dalšími obcemi usiluje o to, aby kamiony jezdily od D11 do Pardubic po silnicích dálničního typu kolem Opatovic nad Labem (zelené body).

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

Jágrova show. Čtyřmi góly vrátil Kladno do extraligy, Chomutov sestupuje

Jaromír Jágr slaví společně s kladenskými spoluhráči gól v síti Českých...

Pětileté čekání je u konce. Hokejové Kladno slaví v 10. kole baráže triumf v Českých Budějovicích 4:2 a s ním i návrat...

Chomutov v problémech, Jágr trefil Kladnu výhru. Pardubice také slaví

Jaromír Jágr se spoluhráči z Kladna slaví vítězství v baráži.

Kladno díky dvěma brankám Jaromíra Jágra porazilo v 7. kole baráže Chomutov 3:1 a odskočilo mu v tabulce o hokejovou...

Pardubice slaví udržení po divoké výhře, blízko extralize je i Kladno

Pardubičtí hokejisté (zleva: Petr Sýkora, Tomáš Rolinek, Brian Ihnacak) slaví...

Zachráněno! Hokejisté Pardubic si v 9. kole baráže o Tipsport extraligu zajistili účast v nejvyšší soutěži i pro příští...

Barážová proměna. Teď je v Pardubicích veselo. Ale co za rok?

Pardubický kapitán Tomáš Rolinek slaví udržení v extralize po triumfu v...

Ne každý horor má šťastný konec. Hokejistům Pardubic se však této přízně osudu tentokrát dostalo. Hluboká výsledková...

Žena si zabouchla byt a volala policisty, dveře před nimi otevřel pes

Pes zvládl zabouchnuté dveře otevřít.

Kuriózní případ si připsali strážníci a policisté v Pardubicích. Přijeli na pomoc ženě, která si doma zabouchla klíče...

Další z rubriky

Musíme se do toho opřít, velí pardubický útočník Poulíček

Patrik Poulíček

Permanentka na extraligový kolotoč v příští sezoně leží na stole. Dynamo už se k ní blíží s nataženou rukou, ale ještě...

VIDEO: Auto jedoucí na červenou narazilo do houkajícího vozu strážníků

Houkající auto městské policie jelo podle záznamů na zelenou a s použitím...

Hlídka městské policie havarovala v pondělí večer v Pardubicích. Do služebního vozu, který měl zapnuté majáky i...

Policie žádá úpravu rizikové silnice, místní vidí problém v řidičích

Nebezpečná část silnice mezi Letohradem a Ústím nad Orlicí.

Policie požádala oficiálním dopisem Pardubický kraj, aby něco provedl se silnicí mezi Letohradem a Ústím nad Orlicí,...

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na iDNES.cz