Kamion znovu boural u stejného domu, obce tlačí na zákaz těžké dopravy

  15:08aktualizováno  15:08
Silnici I/36 na Pardubicku dopoledne zablokoval kamion, jehož řidič nezvládl sjezd z kopce v Rohovládově Bělé. Souprava zbořila plot u domu, který poničil před lety jiný náklaďák. Obce na trase k dálnici D11 usilují o zákaz vjezdu pro těžkou tranzitní dopravu, která by musela jezdit delší trasou.

Nehoda se stala krátce před desátou hodinou. Kamion jel směrem od dálnice D11 na Pardubice, což ve Bělé znamená sjet na okolní poměry prudký kopec se zatáčkami, který byl navíc po dešti mokrý.

„Zřejmě nepřizpůsobil rychlost a dostal smyk,“ konstatoval na adresu řidiče policista vyšetřující nehodu s pohledem na soupravu zalomenou „do jedničky“.

Šofér vyvázl bez zranění. Místo nehody bylo možné objet po místních komunikacích, dopravu usměrňovala policie.

Škoda zřejmě půjde do stovek tisíc korun, protože kromě tahače a návěsu je poškozený také obecní chodník a plot u rodinného domu. Do kanalizace navíc vyteklo několik desítek litrů nafty. Její zachycení museli hasiči se starostou řešit i v čističce odpadních vod.

Chybělo přitom pár metrů a mohlo být hůř.

„Máme to tu podruhé za deset let. Tehdy 18. března přimrzlo a měli jsme náklaďák v domě,“ konstatovala majitelka nemovitosti v nebezpečném kopci.

Posteskla si, že nehody - i osobních aut - se tam stávají „každou chvíli“, ale roky se nic neděje. Při zmíněné minulé nehodě měl její dům poničený štít, ve kterém bývala okna do silnice. Teď jsou zazděná a přímo domem vyrostl plot z betonových tvárnic. Neovladatelný kamion ale tentokrát trefil drátěný plot vpravo od branky.

Starostové žádají druhou třídu a zákaz vjezdu

Vedení obce spolu s dalšími radnicemi na trase od dálnice do Pardubic usiluje o to, aby tudy kamiony vůbec nejezdily. Naráží ovšem na fakt, že tranzitní dopravě nelze zakázat jízdu po silnici první třídy.

Fotogalerie

Kategorie se tedy bude muset změnit na druhou třídu, což znamená převést vlastnictví i správu komunikace ze státního Ředitelství silnic a dálnic na kraj.

„Krajské zastupitelstvo minulý týden schválilo budoucí darovací smlouvu k převodu silnice. Otázkou jsou jeho podmínky, ty obec zatím nemá k dispozici. Po těch letech snahy je to ale první konkrétní krok,“ řekl starosta Rohovládovy Bělé Václav Fišer.

Kraji totiž vzniknou náklady s údržbou další silnice, navíc je potřeba vypořádat majetkové poměry s pozemky pod vozovkou, což podle starosty může trvat ještě řadu měsíců i let.

O odvedení tranzitních kamionů směřujících do Pardubic na dálniční komunikace usilují s dalšími obcemi také Lázně Bohdaneč, kde těžká doprava jezdí přímo kolem léčebného areálu a přes náměstí s kruhovým objezdem (čtěte také Oprava hlavního tahu ukáže, zda kamiony z D11 musí jezdit přes vesnice).

Představou radnic je, že kamiony od Prahy do Pardubic pojedou po D11 a následně D35 na kruhovou dálniční křižovatku u Opatovic nad Labem a teprve odtud do „města perníku“ po takzvané Hradubické silnici I/37, která má čtyři pruhy.

Nehoda se stala v Rohovládově Bělé, která s dalšími obcemi usiluje o to, aby kamiony jezdily od D11 do Pardubic po silnicích dálničního typu kolem Opatovic nad Labem (zelené body).

Nehoda se stala v Rohovládově Bělé, která s dalšími obcemi usiluje o to, aby kamiony jezdily od D11 do Pardubic po silnicích dálničního typu kolem Opatovic nad Labem (zelené body).

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Nejčtenější

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Muž volal policii, ať mu obec uklidí sníh u mobilheimu. Ten stojí nelegálně

Odklízení sněhu ve Warngau nedaleko Mnichova. (9. ledna 2019)

Pardubičtí policisté přijali v týdnu kuriózní ohlášení na tísňovou linku. Muž z Hlinecka si stěžoval, že mu obec...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Další z rubriky

VIDEO: Výtržníci pomazali auto strážníků výkaly, natočila je kamera

Auto putovalo do myčky.

Nechutný pozdrav poslali na Silvestra dva výtržníci městským policistům v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Poslední den...

Ženu soudí za posazení kojence do křižovatky, hájila se nátlakem partnera

Obžalovaná před soudem.

Čtyřiatřicetiletá žena v Pardubicích stojí před soudem s obžalobou za tři trestné činy, spáchané i na dítěti. Při hádce...

Oko jsem rozlepil po několika týdnech, vypověděl napadený mladík

Jaroslav Švejda se svou obhájkyní.

Krajský soud v Pardubicích se začal zabývat případem jednadvacetiletého Jaroslava Švejdy. Obžaloba jej viní z toho, že...

Najdete na iDNES.cz