Sobotka slíbil kraji peníze na opravu silnic, Babiš mluvil o rozpočtu

  10:41aktualizováno  10:41
Během víkendu přijeli v rámci kampaně před krajskými volbami dva největší současní političtí hráči. V sobotu se v kraji objevil premiér a první muž ČSSD Bohuslav Sobotka a v neděli zase dorazil ministr financí a zakladatel hnutí ANO 2011 Andrej Babiš.

Andrej Babiš přilákal do centra Pardubic jen pár desítek lidí. | foto: Lukáš Urban

Grandiózní mítink za účasti nejpopulárnějšího českého politika z toho nakonec nebyl. Lídr hnutí ANO Andrej Babiš si totiž pro návštěvu kraje vybral jediný den z posledních třiceti, kdy v Pardubicích pršelo. A tak jeho nedělní proslov sledovalo na třídě Míru jen pár desítek lidí.

„Omlouvám se, ale mám nějakou rýmu. Jsem nachlazený, a tak mi bude třeba hůře rozumět,“ rozjížděl se pomalu Babiš, který se však rychle dostal do svých obvyklých otáček. „Zítra oznámím, že ke konci září máme rozpočet v rekordním přebytku a na konci roku budeme mít po dlouhé době vyrovnaný rozpočet,“ uvedl Babiš a nezapomněl dodat, že to vše se děje hlavně jeho zásluhou. „Banky nám ještě platí za to, že si u nich půjčíme,“ říkal.

Ačkoliv přijel podpořit krajskou kandidátku v čele s náměstkem primátora Janem Řehounkem, na krajská témata se příliš nedostalo. „Pokud by ty kraje nebyly, tak ono by se taky moc nestalo,“ pronesl dokonce ministr financí.

Rozhodit se nenechal ani skupinkou demonstrantů, kteří měli na plakátě napsáno: „Bureši, ty půjdeš. Řekněte ANO ne!“ Mladí muži však po chvilce postávání odešli a nijak nejitřili emoce, ostatně byli neustále pod dohledem skupinky policistů v civilu.

Zájemci poslouchali Babiše, který se choval, jak je u něj obvyklé, poměrně bezprostředně. S několika zájemci se i vyfotil. „Nazdar!“ zavolal na muže, který na něj z kola za jízdy zakřičel „Ahoj, Andreji!“

Z Babiše bylo cítit, že letošní volby pro něj nejsou úplně těmi hlavními. „Za rok se to všechno rozhodne. Ono to ale rychle uteče a vy rozhodnete, jestli chcete mě, nebo raději Kalouska a Sobotku na věčné časy,“ pozval vicepremiér lidi na parlamentní volby, které by se měly konat za rok.

Premiér ochutnal kaléšky slivovice

A právě druhý jmenovaný politik přijel na návštěvu kraje jen o den dříve než Babiš. Bohuslav Sobotka začal hned brzy ráno na krajském úřadě, kde jednal s radními.

„Hlavní prioritou Pardubického kraje je stavba dálnice D35. Jsem rád, že za naší vlády se tento projekt posunul nejdále, co kdy byl. Na úseku mezi Opatovicemi a Ostrovem zbývá vykoupit už jen třináct pozemků. Drtivou většinu už máme,“ byl klasicky věcný premiér, který svou návštěvou podpořil hejtmana Martina Netolického. „Seženeme také peníze na opravu silnic nižších tříd,“ řekl.

Průběh návštěvy byl přitom podobný jako u jeho vicepremiéra, který v neděli stihl navštívit třeba Retroměstečko v pardubických kasárnách TGM. Z Pardubic se totiž Sobotka vydal do Biskupic u Jevíčka, kde se konala tradiční akce spojená zejména s ochutnáváním slivovice s jasným názvem Biskupické kaléšek. Za téměř letního počasí tak lidé měli možnost se s prvním mužem české politiky vyfotit nebo získat autogram.

„Atmosféra byla bezvadná. Bylo tam asi osm set lidí. Ochutnávat jsme ale museli opatrně, přece jen program jsme měli až do večera. V nabídce bylo asi 60 vzorků slivovice, ochutnali jsme jen čtyři,“ uvedl hejtman Netolický, který premiéra doprovázel celý den.

Ten zajel i do Mladějova na Moravě, kde se utkali hasiči, nebo do Ústí nad Orlicí. „Tam dorazila asi stovka lidí a byl to klasický mítink, kde lidé žádali pana Sobotku o podpisy či fotky,“ doplnil hejtman s tím, že celá návštěva vrcholila v Květné, kde je uložena munice z vybuchlého skladu ve Vrběticích na Zlínsku. Přitom měla být pryč do konce minulého roku.

Firmy ovšem podle premiéra munici v Květné neskladují zadarmo. „Stále platí vládní rozhodnutí, že sklad po plném vyklizení bude znovu sloužit armádě a také složkám integrovaného záchranného systému,“ uvedl Sobotka. „Vyhověli jsme přáním okolních obcí, aby sklad byl využit i do budoucna,“ dodal premiér Sobotka.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Voják, jenž se přidal ke gardě na Ukrajině, dostal podmínku. V armádě končí

Desátník Erik Eštu před začátkem jednání pardubického krajského soudu. (26....

Vojáka z povolání Erika Eštu potrestal pardubický krajský soud tříletou podmínkou. Odsoudil jej za to, že se před...

Už i Kočičí hrádek stojí na pasece, sucho rychle mění krajinu

Kočičí hrádek už není obklopen stromy.

Dlouhodobé sucho začalo překreslovat krajinu. V remízkách umírají stromy, aleje podél silnic bojují o život, v lesích...

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Další z rubriky

Vysokomýtské muzeum se chystá obnovit přívěs Dingo z Karosy

Obytný přívěs Karosa W 4 Dingo

Muzeum ve Vysokém Mýtě získalo karosácký karavan z konce padesátých let. Je ve špatném stavu, ale opravit půjde.

Potřetí už neustoupíme, trvá spolek z Kornic na jiné trase D35 u Litomyšle

Petr Chaloupka ze spolku Živé Kornice.

Budoucí dálnice D35 na Moravu má v Pardubickém kraji jeden obrovský problém jménem Litomyšl. Zvolená trasa kolem města...

Úředník z Litomyšle ve Svitavách radil, jak udělat město hezčí

Stav řady historických domů na náměstí ve Svitavách je žalostný.

V minulém týdnu proběhl ve Svitavách diskuzní večer, na který byl pozván úředník Antonín Dokoupil z Litomyšle....

Najdete na iDNES.cz