Sobotka slíbil kraji peníze na opravu silnic, Babiš mluvil o rozpočtu

  10:41aktualizováno  10:41
Během víkendu přijeli v rámci kampaně před krajskými volbami dva největší současní političtí hráči. V sobotu se v kraji objevil premiér a první muž ČSSD Bohuslav Sobotka a v neděli zase dorazil ministr financí a zakladatel hnutí ANO 2011 Andrej Babiš.

Andrej Babiš přilákal do centra Pardubic jen pár desítek lidí. | foto: Lukáš Urban

Grandiózní mítink za účasti nejpopulárnějšího českého politika z toho nakonec nebyl. Lídr hnutí ANO Andrej Babiš si totiž pro návštěvu kraje vybral jediný den z posledních třiceti, kdy v Pardubicích pršelo. A tak jeho nedělní proslov sledovalo na třídě Míru jen pár desítek lidí.

„Omlouvám se, ale mám nějakou rýmu. Jsem nachlazený, a tak mi bude třeba hůře rozumět,“ rozjížděl se pomalu Babiš, který se však rychle dostal do svých obvyklých otáček. „Zítra oznámím, že ke konci září máme rozpočet v rekordním přebytku a na konci roku budeme mít po dlouhé době vyrovnaný rozpočet,“ uvedl Babiš a nezapomněl dodat, že to vše se děje hlavně jeho zásluhou. „Banky nám ještě platí za to, že si u nich půjčíme,“ říkal.

Ačkoliv přijel podpořit krajskou kandidátku v čele s náměstkem primátora Janem Řehounkem, na krajská témata se příliš nedostalo. „Pokud by ty kraje nebyly, tak ono by se taky moc nestalo,“ pronesl dokonce ministr financí.

Rozhodit se nenechal ani skupinkou demonstrantů, kteří měli na plakátě napsáno: „Bureši, ty půjdeš. Řekněte ANO ne!“ Mladí muži však po chvilce postávání odešli a nijak nejitřili emoce, ostatně byli neustále pod dohledem skupinky policistů v civilu.

Zájemci poslouchali Babiše, který se choval, jak je u něj obvyklé, poměrně bezprostředně. S několika zájemci se i vyfotil. „Nazdar!“ zavolal na muže, který na něj z kola za jízdy zakřičel „Ahoj, Andreji!“

Z Babiše bylo cítit, že letošní volby pro něj nejsou úplně těmi hlavními. „Za rok se to všechno rozhodne. Ono to ale rychle uteče a vy rozhodnete, jestli chcete mě, nebo raději Kalouska a Sobotku na věčné časy,“ pozval vicepremiér lidi na parlamentní volby, které by se měly konat za rok.

Premiér ochutnal kaléšky slivovice

A právě druhý jmenovaný politik přijel na návštěvu kraje jen o den dříve než Babiš. Bohuslav Sobotka začal hned brzy ráno na krajském úřadě, kde jednal s radními.

„Hlavní prioritou Pardubického kraje je stavba dálnice D35. Jsem rád, že za naší vlády se tento projekt posunul nejdále, co kdy byl. Na úseku mezi Opatovicemi a Ostrovem zbývá vykoupit už jen třináct pozemků. Drtivou většinu už máme,“ byl klasicky věcný premiér, který svou návštěvou podpořil hejtmana Martina Netolického. „Seženeme také peníze na opravu silnic nižších tříd,“ řekl.

Průběh návštěvy byl přitom podobný jako u jeho vicepremiéra, který v neděli stihl navštívit třeba Retroměstečko v pardubických kasárnách TGM. Z Pardubic se totiž Sobotka vydal do Biskupic u Jevíčka, kde se konala tradiční akce spojená zejména s ochutnáváním slivovice s jasným názvem Biskupické kaléšek. Za téměř letního počasí tak lidé měli možnost se s prvním mužem české politiky vyfotit nebo získat autogram.

„Atmosféra byla bezvadná. Bylo tam asi osm set lidí. Ochutnávat jsme ale museli opatrně, přece jen program jsme měli až do večera. V nabídce bylo asi 60 vzorků slivovice, ochutnali jsme jen čtyři,“ uvedl hejtman Netolický, který premiéra doprovázel celý den.

Ten zajel i do Mladějova na Moravě, kde se utkali hasiči, nebo do Ústí nad Orlicí. „Tam dorazila asi stovka lidí a byl to klasický mítink, kde lidé žádali pana Sobotku o podpisy či fotky,“ doplnil hejtman s tím, že celá návštěva vrcholila v Květné, kde je uložena munice z vybuchlého skladu ve Vrběticích na Zlínsku. Přitom měla být pryč do konce minulého roku.

Firmy ovšem podle premiéra munici v Květné neskladují zadarmo. „Stále platí vládní rozhodnutí, že sklad po plném vyklizení bude znovu sloužit armádě a také složkám integrovaného záchranného systému,“ uvedl Sobotka. „Vyhověli jsme přáním okolních obcí, aby sklad byl využit i do budoucna,“ dodal premiér Sobotka.

Nejčtenější

Do kauzy krvácejícího Adama promluvil hejtman, náměstek nemocnice odstoupil

Adámek s maminkou.

Krajští politici poprvé zasáhli do řešení případu osmiletého chlapce, který má kvůli krvácení po operaci mandlí a...

Nemocnice nabídla šestimilionovou zálohu na odškodné za operaci mandlí

Adam Vyčítal

Pardubická nemocnice nabídla rodině chlapce, který je po operaci mandlí a pozdějších komplikacích v kómatu, šest...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

VIDEO: Policisté „otevírali“ kolonu před autem s rodící ženou

Policisté dělali eskortu rodící ženě, na sál dorazila včas

Děsivá představa každého nastávajícího otce, že nestihne dovézt včas ženu do porodnice, se málem vyplnila Michalu...

Další z rubriky

Svitavy skryly chytrý záchod v lese, odemkne ho esemeska i karta

Chytrý záchod montovala dodavatelská firma v lese poprvé.

Svitavy dlouho řešily, jak se v příměstském lese protkaném naučnou stezkou vypořádat s nářky zejména žen, kterým v...

Nemocnice musí vydat dokumentaci k případu hocha v kómatu po operaci mandlí

Otec Adama Vyčítala, který po operací mandlí a následném krvácení upadl do...

Nemocnice Pardubického kraje musí podle rozhodnutí odvolacího soudu vydat rodičům část zdravotní dokumentace chlapce,...

Laskominy, delikatesy, show. Závodiště opět hostí Fresh festival

Beko Fresh festival plný novinek v Pardubicích už tento víkend

Sobota a neděle bude na pardubickém dostihovém závodišti hlavně patřit jídlu a pití. Koná se gurmánská akce roku -...

Najdete na iDNES.cz