Dáme vám jiné místo, tlačil náměstek na favoritku výběrového řízení

  7:14aktualizováno  7:14
Náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký nabízel na tajně pořízené nahrávce kandidátce, aby ve výběrovém řízení na místo ředitelky Kulturního centra přenechala místo favoritovi náměstka. Nabízel jí za to jiné místo v městské společnosti.

Náměstek pardubického primátora Jakub Rychtecký zvolený za ČSSD | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Těžko říct, proč si Markéta Ševčíková, která už několik měsíců usiluje o místo ředitelky Kulturního centra Pardubice, zapnula diktafon, když ji den před posledním kolem soutěže navštívil náměstek primátora.

Každopádně se tak na záznamu ocitl důkaz o tom, že Jakub Rychtecký se během schůzky snažil ovlivnit výběrové řízení na ředitele společnosti, kterou protéká ročně 17 milionů korun z veřejných peněz, a zároveň přitom kupčil s vysokými posty v této firmě. Navrhl Ševčíkové, aby přijala jiný post a nestála v cestě Tomáši Urbanovi, kterého Rychtecký ve vedení centra podle svých slov potřebuje.

„Tomáš mi vyjde jako nejlepší řešení, aby se to zkonsolidovalo. Na druhou stranu máme mezery v produkci, a jak jsem si tak četl podklady, tak cítím, že profilově by vám to mohlo vyhovovat,“ přesvědčoval Rychtecký Ševčíkovou.
Tím však bývalou vedoucí tiskového odboru ministerstva kultury nijak nenadchnul. Ta už několik měsíců dojíždí do Pardubic na pohovory a role produkční ji rozhodně neokouzlila.

„Vy jste humorista. Vy si myslíte, že jsem podnikala celou tuhle anabázi, abych byla produkční?“ zněla její odpověď.

To už z nahrávky bylo patrné, jak Rychtecký poznal, že přestřelil. „Ne produkční, šéfka produkce,“ snažil se zachraňovat situaci.

Jenomže Ševčíkové se takový postup nelíbil a napsala rozhořčený dopis na pardubickou ČSSD, za kterou byl Rychtecký na radnici zvolen. „Upozornila jsme je na nekorektní jednání, takhle se přece nemohou chovat při výběrovém řízení,“ uvedla Ševčíková.

Rychtecký na svém chování během schůzky nevidí nic špatného, nechtěl ho však blíže komentovat. „S ohledem na dehonestační kampaň mé osoby vycházející ze zjevně účelově technicky upraveného úryvku nahrávky, která byla navíc pořízena bez mého vědomí a tedy i souhlasu, se nehodlám k jejímu obsahu dále vyjadřovat,“ uvedl ve svém prohlášení.

Nechtěl však blíže specifikovat, co znamená technicky upravená nahrávka, naopak doplnil, že hodlá on sám podat trestní oznámení pro podezření ze zločinu křivého obvinění, přečinu pomluvy a pro neoprávněné nakládání s osobními údaji. „Vůbec jsem totiž neměl tušení, že si paní Ševčíková náš rozhovor nahrává,“ dodal.

Mám čisté svědomí, říká náměstek

To nic ale nemění na tom, že na uvedené tajně pořízené nahrávce zcela nepokrytě nabízí horké kandidátce jiné místo v kulturním centru s tím, že tam chce dostat svého člověka Tomáše Urbana. „Mám čisté svědomí, nikomu jsem nic nenabízel, pouze jsem vyslovil názor, že by se paní Ševčíkové mohlo zamlouvat místo vedoucí produkce v Centru,“ uvedl.

Jenomže nahrávka mluví jasně a jasno mají i právníci. „V jednání pana náměstka by bylo možné spatřovat trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby a za určitých okolností by toto jednání mohlo naplňovat i skutkovou podstatu trestného činu pletichy při zadávání veřejné zakázky,“ uvedl advokát Pavel Jelínek.

Z výběrové komise byl přitom ke svému překvapení odstraněn jeden její člen Jaroslav Menšík, starosta prvního pardubického obvodu. „Komise zasedala v době, kdy jsem byl týden na horách. Když jsem se vrátil, tak mi řekli, že už nemohu být jejím členem. Přitom mě na to vůbec předem neupozornili, schůze komise jde přece o týden odložit,“ uvedl Menšík.

Vedení magistrátu si nechá udělat audit průběhu konkurzu

Dodal, že mu to po právní stránce vysvětlil právě Rychtecký. Menšík se přitom při debatách o novém řediteli netajil tím, že jeho favoritkou je právě Ševčíková. „Má zkušenosti z ministerstva a i profesně mi přišla jako vhodnější kandidátka,“ řekl Menšík.

Vedení města hodlá v nejbližších dnech provést audit celého výběrového řízení. „Požádal jsem oddělení interního auditu, aby přezkoumalo průběh výběrového řízení z procesního hlediska,“ uvedl primátor Martin Charvát. Rychteckého navíc čeká na pondělním jednání rady města horké grilování. „Vyzvali jsme pana Rychteckého, aby na radu donesl všechny potřebné materiály, kde ho budeme zpovídat,“ dodal primátor.

Autor:

Nejčtenější

Do křižovatky není vidět, čílí se řidiči. Podle silničářů je tak bezpečná

Řidičům kruhový objezd u pardubické záchranné služby sice slouží teprve pár...

Kruhový objezd u sídla záchranné služby slouží řidičům v Pardubicích teprve krátce, ale už se na něj snáší kritika...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

VIDEO: Dealer drog ujížděl před policií v obci 140kilometrovou rychlostí

Policisté naháněli ujíždějícího dealera drog, museli se u toho vyhýbat i...

Drogový dealer se pokoušel ujet svitavským policistům, honičku s nimi ale nezvládl a otočil auto na střechu....

Zuřivý dlužník bil exekutora pěstmi, chtěl ho shodit do montážní jámy

Ilustrační snímek

Nervy na uzdě neudržel dlužník, který v Moravské Třebové zaútočil na soudního exekutora. Nejprve na něj křičel, pak ho...

Čára nakreslená umělci se podobá dopravnímu značení, malování úřad zatrhl

Bílá čára v pardubických ulicích vzbudila u mnohých lidí zájem.

Streetartový počin kuriózně pojali umělci v pardubických ulicích. Bílé čáry nakreslené napříč ulicemi, které měl být...

Další z rubriky

Při přeměně praporu výsadkářů na pluk bude armáda v Chrudimi mocně stavět

Cvičení 43. VPR Chrudim v Ralsku

Chrudimský 43. výsadkový prapor projde do roku 2026 kvůli zvýšení bezpečnosti zásadními změnami. Povýší na pluk a...

Zloděje, který kradl na Chrudimsku, zatkli v Holandsku. Už sedí ve vazbě

Eskorta se zatčeným mužem na pražském letišti.

Chrudimským policistům se po více než roce podařilo ve spolupráci s holandskými policisty dopadnout zloděje, který...

Hasič odjel na dovolenou do Itálie, první den zachraňoval tonoucí dítě

Miloslav Vašák si užívá dovolenou v Itálii, na úvod zachraňoval topícího se...

Pardubický profesionální hasič Miloslav Vašák odjel na dovolenou do Itálie. Odpočinout si a relaxovat. Hned první den...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz