Vzácná nádoba nalezená na Pardubicku mohla sloužit jako dar bohu

  8:36aktualizováno  8:36
Východočeské muzeum Pardubice po více než půl roce od nálezu prozradilo, kde loni v září náhodný nálezce objevil velký bronzový hrnec. Bylo to v katastru obce Kladina. Takzvaná situla je podle archeologů mimořádná. Ani předměty z Moravy nebo jižních Čech nemají srovnatelnou výzdobu ani velikost.

Nádoba zachycená v průběhu konzervace. | foto: Východočeské muzeum Pardubice

„Takzvaná situla byla nalezena v písečné duně na východním okraji katastru obce Kladina, proto jsme o ní začali mluvit jako o kladinské situle,“ uvedl ředitel muzea Tomáš Libánek. 

Fotogalerie

Další průzkum vyloučil, že by situla byla součástí pohřební výbavy nebo se nacházela na soudobém sídlišti. Experti předběžně nález interpretují jako záměrně uložený samostatný předmět.

Nádoba má největší průměr 60 centimetrů, výšku 65 centimetrů. Tepanou výzdobu tvoří obrazce ptáků, kteří táhnou sluneční kotouč.

Nález situly přivítali s velkým zájmem hlavně archeologové z muzeí v maďarských městech Debrecín a Hajdúböszörmény. Ti registrují čtyři velmi podobné „sesterské“ nádoby s téměř identickou výzdobou.

Proto se pardubickému muzeu ozvali s prosbou o spolupráci. I okolnosti, které provázely maďarské nálezy, jsou podobné. Nádoby byly uloženy samostatně daleko od sídelních oblastí.

Nádoba se možná používala při rituálu

„To by mohlo naznačovat votivní účel nádoby, tedy že sloužila jako dar nebo oběť bohu při obřadu, který byl s nádobou spojen. V úvahu připadá takzvaný picí rituál, při kterém představitel moci zavazoval své podřízené a upevňoval svou moc,“ uvedl archeolog Jan Jílek.

Nádoba náleží Východočeskému muzeu v Pardubicích, které spravuje Pardubický kraj. Podle náměstka hejtmana Romana Línka se prostřednictvím předmětu vydáváme po stopách tři tisíce let starých kulturních vazeb mezi Pardubickem a Karpatskou kotlinou.

„Tyto vazby nyní ožívají v práci současných vědců. Archeologové Pardubického kraje se společně s maďarskými kolegy zapojili do projektu Institutu nukleárního výzkumu Maďarské akademie věd v Debrecínu, kde právě analyzují vzorky nádob,“ řekl Línek.

Maďarští odborníci určují složení slitiny a porovnávají ho s jinými bronzy. Výsledek by mohl napovědět, kde se nacházelo výrobní centrum těchto nádob.

Jako jediná ze „sesterských“ nádob má kladinská situla zachované dno. Nedokonale pálená zemina, kterou duté dno obsahovalo, je také předmětem výzkumu. Jeho výsledky se čekají v září.

Doklad o provázanosti evropských regionů bude Východočeské muzeum prezentovat po ukončení rozsáhlých rekonstrukcí na pardubickém zámku v roce 2021.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský

Nejčtenější

Desítky lidí se v pardubickém krematoriu loučily s Adamem Svobodou

Pohřeb hokejového brankáře Adama Svobody v pardubickém krematoriu (20. května...

Desítky lidí čekaly před půl dvanáctou na schodech a prostranství před pardubickým krematoriem, aby se rozloučily s...

Autobusu po STK upadlo kolo s kusem nápravy, jen co lidé vystoupili

Nahnutý linkový autobus krátce poté, co mu na náměstí v Trhové Kamenici upadlo...

Velké štěstí měli v úterý cestující na pravidelné lince z Hlinska do Trhové Kamenice na Chrudimsku. Autobusu, který se...

Už i Kočičí hrádek stojí na pasece, sucho rychle mění krajinu

Kočičí hrádek už není obklopen stromy.

Dlouhodobé sucho začalo překreslovat krajinu. V remízkách umírají stromy, aleje podél silnic bojují o život, v lesích...

Za smrt dvou lidí při nehodě pod vlivem alkoholu a drog dostal muž šest let

Účastníci nehody nebyli podle hasičů připoutaní.

Šesti lety vězení a devítiletým zákazem řízení potrestal Okresní soud v Pardubicích třiadvacetiletého Jana Heřmanského,...

Potřetí už neustoupíme, trvá spolek z Kornic na jiné trase D35 u Litomyšle

Petr Chaloupka ze spolku Živé Kornice.

Budoucí dálnice D35 na Moravu má v Pardubickém kraji jeden obrovský problém jménem Litomyšl. Zvolená trasa kolem města...

Další z rubriky

Pardubice získaly od státu „Červeňák“, sloužit má rekreaci a sportu

Na zchátralý most přes Chrudimku v lokalitě Červeňák je sice vstup zakázán,...

Pozemky v areálu bývalého vojenského cvičiště v Pardubicích, takzvaného Červeňáku, již oficiálně patří městu. Radní je...

Vysokomýtské muzeum se chystá obnovit přívěs Dingo z Karosy

Obytný přívěs Karosa W 4 Dingo

Muzeum ve Vysokém Mýtě získalo karosácký karavan z konce padesátých let. Je ve špatném stavu, ale opravit půjde.

Šonka i legendy mezi letadly. V Pardubicích se chystá Aviatická pouť

Aviatická pouť

Již 29. ročník Aviatické pouti se koná 1. a 2. června na pardubickém letišti. Více než pětihodinový program nabízí...

Najdete na iDNES.cz