Vzácná nádoba nalezená na Pardubicku mohla sloužit jako dar bohu

  8:36aktualizováno  8:36
Východočeské muzeum Pardubice po více než půl roce od nálezu prozradilo, kde loni v září náhodný nálezce objevil velký bronzový hrnec. Bylo to v katastru obce Kladina. Takzvaná situla je podle archeologů mimořádná. Ani předměty z Moravy nebo jižních Čech nemají srovnatelnou výzdobu ani velikost.

Nádoba zachycená v průběhu konzervace. | foto: Východočeské muzeum Pardubice

„Takzvaná situla byla nalezena v písečné duně na východním okraji katastru obce Kladina, proto jsme o ní začali mluvit jako o kladinské situle,“ uvedl ředitel muzea Tomáš Libánek. 

Fotogalerie

Další průzkum vyloučil, že by situla byla součástí pohřební výbavy nebo se nacházela na soudobém sídlišti. Experti předběžně nález interpretují jako záměrně uložený samostatný předmět.

Nádoba má největší průměr 60 centimetrů, výšku 65 centimetrů. Tepanou výzdobu tvoří obrazce ptáků, kteří táhnou sluneční kotouč.

Nález situly přivítali s velkým zájmem hlavně archeologové z muzeí v maďarských městech Debrecín a Hajdúböszörmény. Ti registrují čtyři velmi podobné „sesterské“ nádoby s téměř identickou výzdobou.

Proto se pardubickému muzeu ozvali s prosbou o spolupráci. I okolnosti, které provázely maďarské nálezy, jsou podobné. Nádoby byly uloženy samostatně daleko od sídelních oblastí.

Nádoba se možná používala při rituálu

„To by mohlo naznačovat votivní účel nádoby, tedy že sloužila jako dar nebo oběť bohu při obřadu, který byl s nádobou spojen. V úvahu připadá takzvaný picí rituál, při kterém představitel moci zavazoval své podřízené a upevňoval svou moc,“ uvedl archeolog Jan Jílek.

Nádoba náleží Východočeskému muzeu v Pardubicích, které spravuje Pardubický kraj. Podle náměstka hejtmana Romana Línka se prostřednictvím předmětu vydáváme po stopách tři tisíce let starých kulturních vazeb mezi Pardubickem a Karpatskou kotlinou.

„Tyto vazby nyní ožívají v práci současných vědců. Archeologové Pardubického kraje se společně s maďarskými kolegy zapojili do projektu Institutu nukleárního výzkumu Maďarské akademie věd v Debrecínu, kde právě analyzují vzorky nádob,“ řekl Línek.

Maďarští odborníci určují složení slitiny a porovnávají ho s jinými bronzy. Výsledek by mohl napovědět, kde se nacházelo výrobní centrum těchto nádob.

Jako jediná ze „sesterských“ nádob má kladinská situla zachované dno. Nedokonale pálená zemina, kterou duté dno obsahovalo, je také předmětem výzkumu. Jeho výsledky se čekají v září.

Doklad o provázanosti evropských regionů bude Východočeské muzeum prezentovat po ukončení rozsáhlých rekonstrukcí na pardubickém zámku v roce 2021.

Nejčtenější

Trenér gólmanů Dynama Svoboda boural, po nehodě mu naměřili 1,7 promile

Gólman Svoboda boural opilý.

Ostuda pardubického hokejového klubu Dynamo má další rozměr. Fanoušci už měsíce řeší slabé sportovní výsledky, v létě...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Muž volal policii, ať mu obec uklidí sníh u mobilheimu. Ten stojí nelegálně

Odklízení sněhu ve Warngau nedaleko Mnichova. (9. ledna 2019)

Pardubičtí policisté přijali v týdnu kuriózní ohlášení na tísňovou linku. Muž z Hlinecka si stěžoval, že mu obec...

Části Pardubic hrozí evakuace kvůli bombě z války, týká se tří tisíc lidí

Policie prohledává budovy Vysoké školy ekonomické na Žižkově a Jižním Městě...

Části pardubické čtvrti Svítkov hrozí na začátku víkendu evakuace. Podle pyrotechniků totiž existuje možnost, že je...

Další z rubriky

VIDEO: Výtržníci pomazali auto strážníků výkaly, natočila je kamera

Auto putovalo do myčky.

Nechutný pozdrav poslali na Silvestra dva výtržníci městským policistům v Heřmanově Městci na Chrudimsku. Poslední den...

Parašutisty nikdo neudal. Pardubice mohou být hrdé, říká historik Stehlík

Pietní setkání na bývalém popravišti pardubického Zámečku

Již po jedenácté si pamětníci, jejich rodiny a další lidé připomněli tento týden okolnosti operace Silver A. Na setkání...

Syn v opilecké potyčce ubodal otce, o vazbě se jednalo v nemocnici

Policisté museli na obviněného čekat v nemocnici, i on totiž utrpěl při potyčce...

Jen několik hodin stačilo policistům, aby obvinili z vraždy devětadvacetiletého muže, který v pátek popíjel se svým...

Najdete na iDNES.cz