V příštím roce dorazí na festival Kabáti, má se stavět stezka i terminál

  12:36aktualizováno  12:36
Rok 2016 stejně jako ty předešlé přinese velké komplikace pardubickým řidičům. Bude se pokračovat s průtahem u Parama a také se zvelebí okolí nádraží. Na své si pak určitě přijdou vyznavači hudby. Na festivalu České hrady poprvé zahraje skupina Kabát a v aréně se představí světoznámý pěvec José Carreras.

Kapela Kabát vyrazila v rámci svého turné i do Pardubic. V roce 2016 se chystá na festival na nedaleký hrad Kunětická hora. | foto: Marek Podhora, MAFRA

MF DNES vybrala i další nejdůležitější události příštího roku, které se v kraji dají čekat.

1Pohne se stezka do Hradce

Dlouhé roky připravované cyklostezce „mechu a perníku“ mezi Hradcem Králové a Pardubicemi hrozí, že nebude hotová ani do roku 2020 a přijde o evropské dotace. První úsek mezi Hradcem Králové a Vysokou nad Labem se však téměř s jistotou začne stavět už v první polovině roku 2016. Zhruba dvoukilometrová silnice do Vysoké patří mezi nejkritičtější krajské úseky nejen kvůli svému nepřehlednému profilu, ale i kvůli oblibě kolařů. Alespoň dodavatel by měl být příští rok známý v případě dalšího úseku stezky mezi Němčicemi a Dřítčí.

2Pokročí rozšíření silnice u Parama

Prakticky každým dnem mohou řidiči pozorovat růst dalších pruhů v sousedství nejvytíženější silnice první třídy poblíž pardubického vlakového nádraží. Práce na zhruba kilometrovém úseku komunikace I/37 budou naplno pokračovat i v nadcházejícím roce, kdy stavební firmy pokročí s výstavbou opěrné zdi, jejíž nejvyšší části poblíž hlavního železničního koridoru už jsou vybetonované. Rovněž se posune vpřed výstavba nových mostů přes koridor a také trať spojující Pardubice a Hradec Králové. V prostoru pod nadjezdem u dostihového závodiště začne vznikat velká okružní křižovatka o průměru 40 metrů.

Na stavbu je dle schváleného rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2016 vyčleněna z národních a hlavně evropských zdrojů částka přesahující dvě stě milionů korun z celkové sumy bezmála 370 milionů.

3Má se stavět letištní terminál

Vše nasvědčuje tomu, že příští rok se začne v Pardubicích budovat nový letištní terminál za zhruba 300 milionů korun. Jediné, co stojí v cestě při přípravě moderního vzdušného přístavu, je definitivní domluva mezi politiky z vedení krajského úřadu a magistrátu. Ti prvně jmenovaní si nejsou jistí, zda letiště v době masivního úbytku cestujících potřebuje tak velkou investici. Stavba má trvat 16 měsíců.

4Vylepší se okolí nádraží

Naopak téměř jisté je, že už za pár měsíců vypukne generální přestavba prostoru před pardubickým vlakovým nádražím. Pardubičtí politici chtějí stavbu za zhruba 130 milionů korun stihnout do konce roku, protože právě na tento termín jsou navázané dotace ze švýcarských fondů, které mají pokrýt většinu ceny velkého díla. Úprava přednádraží podle vyjádření primátora Martina Charváta přinese velké potíže v dopravě v centru města.

5Na východě kraje přibude práce

Ve Svitavách chce společnost INA Lanškroun dokončit výstavbu závodu na výrobu autodílů. Postupně by v něm mělo najít práci téměř tisíc lidí. Další desítky zaměstnanců by se měly uplatnit ve firmě Milacron v Poličce. Daří se i firmám IsolitBravo z Jablonného nad Orlicí či CZ Loko z České Třebové. I vedení těchto firem zvažuje nábory nových zaměstnanců.

6Foxconn se bude zvětšovat

Společnost Foxconn před časem ohlásila výrazné rozšíření svého závodu v Pardubicích. Chystaný projekt s názvem Smart City počítá s revitalizací části areálu bývalé Tesly Pardubice v oblasti Zámeček o rozloze kolem 14 hektarů s náklady přes miliardu korun. Na tomto území by kromě rezidenční části měla být místa pro volnočasové aktivity, relaxační zóna, ale hlavně technologická pracoviště. Zázemí by zde měla najít i pardubická Střední odborná škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola.

7Kunětickou horu čeká oprava

Památkáři plánují zahájení celkových oprav hradu Kunětická hora za 75 milionů korun. Postupně by rekonstrukci mělo podstoupit západní křídlo s bývalou prvorepublikovou restaurací s dřevěnými interiéry od architekta Dušana Jurkoviče, zpřístupněno by mělo být i severní palácové křídlo. Kromě toho chtějí památkáři opravit některé zbytky opevnění a další hradní stavby.

8Na Hradech.cz zahraje Kabát

S Kunětickou horou souvisí i další zpráva. V druhé polovině července se pod ní bude konat oblíbený festival České hrady, který tentokrát dostane výraznou posilu do programu. Poprvé v historii na něm zahraje nejoblíbenější česká kapela Kabát v čele s Josefem Vojtkem.

9Dorazí tenor José Carreras

Zřejmě největší hudební tahák roku v regionu se chystá až na závěr roku. Přesně 10. prosince 2016 totiž zavítá do pardubické Tipsport areny slavný španělský tenor José Carreras.

  • Nejčtenější

Majitel musel s elektromobilem na emise. Nikdo nic neměřil, usmíval se

S rostoucím počtem elektromobilů v běžném provozu přibývá také netradičních zážitků jejich majitelů, a to nejen ze...

Že to nedává smysl? Pardubický manažer o záhadách Rolinkova konce

Hlavně, aby Dynamo neničily aféry podobné těm v minulé sezoně. S takovým cílem nastupoval na pozici generálního...

Ředitelku pardubické nemocnice odvolali kvůli případu postiženého novorozence

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Druhá liga: Pardubice porazily Třinec a vedou tabulku, Brno si zastřílelo

Fotbalisté Pardubic ve 12. kole druhé ligy doma zdolali Třinec 1:0 a vrátili se do čela tabulky o dva body před Duklu,...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Majitel musel s elektromobilem na emise. Nikdo nic neměřil, usmíval se

S rostoucím počtem elektromobilů v běžném provozu přibývá také netradičních zážitků jejich majitelů, a to nejen ze...

V Čisté se rozezněl největší zvon za poslední tři roky, vysvětil ho kardinál

I v obci s necelou tisícovkou obyvatel se mohou dít velké věci. V neděli před polednem v Čisté u Litomyšle byla z...

Vedení nemocnice věříme, říká po dvou možných pochybeních hejtman Netolický

Krajští politici v těchto dnech výrazně zasahují do dění v pardubické nemocnici, která kvůli dvěma případům možného...

Dealer přiznal výrobu 18 kilo marihuany, soud mu dal trest pod sazbou

Šest let ve věznici s ostrahou vyměřil Krajský soudu v Pardubicích devětadvacetiletému Jakubu Horáčkovi. Ten od roku...

Najdete na iDNES.cz