V příštím roce dorazí na festival Kabáti, má se stavět stezka i terminál

  12:36aktualizováno  12:36
Rok 2016 stejně jako ty předešlé přinese velké komplikace pardubickým řidičům. Bude se pokračovat s průtahem u Parama a také se zvelebí okolí nádraží. Na své si pak určitě přijdou vyznavači hudby. Na festivalu České hrady poprvé zahraje skupina Kabát a v aréně se představí světoznámý pěvec José Carreras.

Kapela Kabát vyrazila v rámci svého turné i do Pardubic. V roce 2016 se chystá na festival na nedaleký hrad Kunětická hora. | foto: Marek Podhora, MAFRA

MF DNES vybrala i další nejdůležitější události příštího roku, které se v kraji dají čekat.

1Pohne se stezka do Hradce

Dlouhé roky připravované cyklostezce „mechu a perníku“ mezi Hradcem Králové a Pardubicemi hrozí, že nebude hotová ani do roku 2020 a přijde o evropské dotace. První úsek mezi Hradcem Králové a Vysokou nad Labem se však téměř s jistotou začne stavět už v první polovině roku 2016. Zhruba dvoukilometrová silnice do Vysoké patří mezi nejkritičtější krajské úseky nejen kvůli svému nepřehlednému profilu, ale i kvůli oblibě kolařů. Alespoň dodavatel by měl být příští rok známý v případě dalšího úseku stezky mezi Němčicemi a Dřítčí.

2Pokročí rozšíření silnice u Parama

Prakticky každým dnem mohou řidiči pozorovat růst dalších pruhů v sousedství nejvytíženější silnice první třídy poblíž pardubického vlakového nádraží. Práce na zhruba kilometrovém úseku komunikace I/37 budou naplno pokračovat i v nadcházejícím roce, kdy stavební firmy pokročí s výstavbou opěrné zdi, jejíž nejvyšší části poblíž hlavního železničního koridoru už jsou vybetonované. Rovněž se posune vpřed výstavba nových mostů přes koridor a také trať spojující Pardubice a Hradec Králové. V prostoru pod nadjezdem u dostihového závodiště začne vznikat velká okružní křižovatka o průměru 40 metrů.

Na stavbu je dle schváleného rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2016 vyčleněna z národních a hlavně evropských zdrojů částka přesahující dvě stě milionů korun z celkové sumy bezmála 370 milionů.

3Má se stavět letištní terminál

Vše nasvědčuje tomu, že příští rok se začne v Pardubicích budovat nový letištní terminál za zhruba 300 milionů korun. Jediné, co stojí v cestě při přípravě moderního vzdušného přístavu, je definitivní domluva mezi politiky z vedení krajského úřadu a magistrátu. Ti prvně jmenovaní si nejsou jistí, zda letiště v době masivního úbytku cestujících potřebuje tak velkou investici. Stavba má trvat 16 měsíců.

4Vylepší se okolí nádraží

Naopak téměř jisté je, že už za pár měsíců vypukne generální přestavba prostoru před pardubickým vlakovým nádražím. Pardubičtí politici chtějí stavbu za zhruba 130 milionů korun stihnout do konce roku, protože právě na tento termín jsou navázané dotace ze švýcarských fondů, které mají pokrýt většinu ceny velkého díla. Úprava přednádraží podle vyjádření primátora Martina Charváta přinese velké potíže v dopravě v centru města.

5Na východě kraje přibude práce

Ve Svitavách chce společnost INA Lanškroun dokončit výstavbu závodu na výrobu autodílů. Postupně by v něm mělo najít práci téměř tisíc lidí. Další desítky zaměstnanců by se měly uplatnit ve firmě Milacron v Poličce. Daří se i firmám IsolitBravo z Jablonného nad Orlicí či CZ Loko z České Třebové. I vedení těchto firem zvažuje nábory nových zaměstnanců.

6Foxconn se bude zvětšovat

Společnost Foxconn před časem ohlásila výrazné rozšíření svého závodu v Pardubicích. Chystaný projekt s názvem Smart City počítá s revitalizací části areálu bývalé Tesly Pardubice v oblasti Zámeček o rozloze kolem 14 hektarů s náklady přes miliardu korun. Na tomto území by kromě rezidenční části měla být místa pro volnočasové aktivity, relaxační zóna, ale hlavně technologická pracoviště. Zázemí by zde měla najít i pardubická Střední odborná škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola.

7Kunětickou horu čeká oprava

Památkáři plánují zahájení celkových oprav hradu Kunětická hora za 75 milionů korun. Postupně by rekonstrukci mělo podstoupit západní křídlo s bývalou prvorepublikovou restaurací s dřevěnými interiéry od architekta Dušana Jurkoviče, zpřístupněno by mělo být i severní palácové křídlo. Kromě toho chtějí památkáři opravit některé zbytky opevnění a další hradní stavby.

8Na Hradech.cz zahraje Kabát

S Kunětickou horou souvisí i další zpráva. V druhé polovině července se pod ní bude konat oblíbený festival České hrady, který tentokrát dostane výraznou posilu do programu. Poprvé v historii na něm zahraje nejoblíbenější česká kapela Kabát v čele s Josefem Vojtkem.

9Dorazí tenor José Carreras

Zřejmě největší hudební tahák roku v regionu se chystá až na závěr roku. Přesně 10. prosince 2016 totiž zavítá do pardubické Tipsport areny slavný španělský tenor José Carreras.

Nejčtenější

Páry ve školní kuchyni odsávala třicet let atrapa, prošla i revizí

Vzduchotechnika v jídelně Základní škola Felberova ve Svitavách nemá přisávání...

Personál jídelny Základní školy Felberova ve Svitavách od roku 1990 připravoval jídla v domnění, že páru nad...

Osmdesátiletý řidič přejel do protisměru, felicie jsou po srážce na odpis

Obě felicie jsou na odpis.

Na tři hodiny museli ráno policisté zavřít silnici v Nemošicích u Pardubic. Osmdesátiletý řidič Škody Felicie tam z...

V Pardubicích se srazil autobus s osobním autem, na místě je 13 zraněných

V pardubické městské části Dražkovice se srazil autobus s osobním autem. (22....

V pardubické místní části Dražkovice se v podvečer srazil autobus s osobním autem. Záchranáři na místě ošetřili osm...

Ředitelka stavební školy volala na žáky policii, rodiče si stěžují

Dětská bitka

Kvůli rvačce zavolala ředitelka pardubické stavební průmyslovky na agresivní žáky loni v prosinci hned dvakrát policii....

Pardubická třetina hrůzy. Byla mi hanba tam stát, utrousil trenér Lubina

Pardubický trenér Ladislav Lubina udílí svěřencům pokyny během utkání s Hradcem...

Hráli tak špatně, že diváci po druhé třetině začali hromadně odcházet. Hokejisté Pardubic po čtyřiceti minutách zápasu...

Další z rubriky

Páry ve školní kuchyni odsávala třicet let atrapa, prošla i revizí

Vzduchotechnika v jídelně Základní škola Felberova ve Svitavách nemá přisávání...

Personál jídelny Základní školy Felberova ve Svitavách od roku 1990 připravoval jídla v domnění, že páru nad...

Rytířské sály i kaple zámku v Pardubicích se po víkendu zavřou na dva roky

Vizualizace prozrazují, jak budou prostory významné památky po rekonstrukci...

Už jen do neděle mohou lidé navštívit pardubický zámek v jeho současné podobě. Od pondělí se na dva roky uzavřou...

Kluziště poničilo dráhu dostihového závodiště, trávník musí být nový

Po těžké konstrukci kluziště jsou na závodišti poničené nejen chodníky,...

Nepříjemné překvapení čekalo vedení dostihového spolku po odstranění kluziště, které před hlavní tribunou stálo tři...

Najdete na iDNES.cz